VPN kullanmak telefona zarar verir mi?

Güvenlik ve gizlilik, dünya çapındaki İnternet kullanıcılarının temel kaygılarından ikisi haline geldi. Bu nedenle, konum veya bilgi transferinin korunmasına olanak tanıyan herhangi bir aracın incelenmeyi hak etmesi garip değildir. Bunlar arasında VPN’ler, birden fazla kullanıcı ve cihaz arasında özel bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanıdığı için şu anda en popüler seçeneklerden biridir. Peki VPN kullanmak telefona zarar verir mi?

VPN kullanımın etkileri

VPN, cihazınız ile İnternet arasında bir aracıdır. VPN’yi yapılandırıp etkinleştirdiğinizde, hem veri gönderip hem de alarak tüm trafiğiniz VPN üzerinden geçer. Mobil sanal özel ağ, fiziksel bağlantıdaki, bağlantı noktaları arasındaki veya farklı IP’lerdeki değişikliklerden bağımsız olarak oturumları sürdürme yeteneğine de sahiptir.

Mobil VPN sağlayıcıları söz konusu olduğunda, sabit bir noktadan değil, hareket halindeyken (örneğin, kullanıcılar farklı mobil ağlar veya WiFi erişim noktaları arasında hareket ettiğinde) bağlantı kurulmasına olanak tanırlar. Mobil VPN, uç nokta değiştikçe uygulamayla sanal bağlantıyı her zaman sürdürür ve gerekli ağ oturum açma bilgilerini kullanıcı için şeffaf bir şekilde yönetir.

Bu trafik şifrelenmeli ve yalnızca gönderenin bu bilgiyi okuma erişimi olmalıdır. VPN’ler daha güvenli tarama parametrelerinin belirlenmesine ve reklamların ve tehditlerin engellenmesine yardımcı olabilir. Cihazınızdaki verileri göndermeden önce şifrelemek için bir VPN kullanabilirsiniz; böylece verilerin şifresi, diğer trafiği etkilemeden yalnızca belirli bir sunucu tarafından çözülebilir.

Gizlilik, VPN’lerin ana iddialarından biridir. Bir yandan, bir kaynağa erişimi kısıtlıyorlar, dolayısıyla şirketlerin bakış açısından, nerede olduklarına bakılmaksızın yalnızca yetkili personelin ağlarına erişmesine izin vererek temel bir avantaj sunuyor. İletişimi korumanın yanı sıra bu, reklamların ve tehditlerin göz atmasını engellemenize ve bazı hizmetlerin coğrafi kısıtlamalarından kaçınmanıza olanak tanır.

VPN’in telefona zararları

Eğer tipik günlük işlerinizi yaparken bir VPN kullanırsanız, pil ömründe fark edebileceğinizin ötesinde yüzde 5-15’lik bir azalma bekleyebilirsiniz. Telefon pilinin ömrü azalacağından VPN’lerin telefona en büyük zararı pil ömrünü azaltmalarıdır. VPN kullanıldığında Android ve iOS cihazlarının pil ömrü %15’e kadar düşebilir.

VPN kusursuz değildir, ancak onu tamamen şifrelenmiş bağlantılarla kullanmak, tek yönlü bir bağlantı, yani daha güvenli bir kanal görevi gören bir veri tüneli oluşturur. Bu, verilere müdahale edilmesini ve ele geçirilse bile şifrenin çözülmesini zorlaştırır. Bu yalnızca iletişimleri gizlemek için bir araç sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kimliği doğrulama fırsatı da sunuyor.

Ana engeller genellikle doğası gereği tekniktir. Bir VPN’de etkili bir şekilde çalışmak, ağ güvenliği sorunlarının anlaşılmasını ve bunlara karşı etkili olmanızı sağlamanın bir yolunu gerektirir. Yönetici, CORS gibi kavramların nasıl çalıştığını anlamalı ve bazı web sitelerinde çerezlerin sunduğu sorunları çözmek için gerekli öğelere sahip olmalıdır. Bu gibi nedenlerden dolayı kullandığınız VPN hizmetinin güvenilir olup olmadığını bilmek önemlidir. Şirket, gizlilik politikaları konusunda şeffaf ve açık olmalı ve ağların sürekli gelişimi konusunda güncel kalmalıdır.