Xiaomi hangi ülkenin markası

Xiaomi, Çinli bir tüketici elektroniği firmasıdır. Xioami, Pekin merkezli bir Çinli üreticidir, 2010 yılında Lei Jun ve Google ve Motorola China ve diğer birkaç kurum için çalışan birkaç kişi tarafından kurulmuştur.

Xiaomi, şu anda dünyanın en büyük akıllı telefon ve ev elektroniği üreticilerinden biridir. Çinli üretici, telefonlarını Çin’de üretiyor. Ancak son dönemde Hindistan’da da üretim tesislerinin varlığından söz ediliyor.

Xiaomi’nin telefonlarının çoğu Çin’de Foxconn tarafından üretiliyor (aynı zamanda Apple’ın montaj tesisi). Ancak Hindistan’daki popülaritesi ile Hindistan’da da fabrikaları var.

Xiaomi, Çin’de kurulan ve Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Avrupa’da popüler olan uluslararası bir akıllı telefon üreticisidir.

Xiaomi, ilk akıllı telefonunu Ağustos 2011’de piyasaya sürdü ve hızla pazar payı kazandı. 2014 yılında Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başardı.

Xiaomi, yatırımcılardan 4,1 milyar ABD doları fon aldıktan sonra dünyanın en değerli 1. teknoloji girişimi oldu ve Xiaomi’nin değerlemesini 46 milyar ABD dolarını aştı.