M10 metro hattı ne zaman açılacak?

M10 Pendik-SGH Metro Hattı ne zaman açılacak? M10 metro hattında inşaat çalışmaları devam ediyor. Peki M10 metro hattında son durum nedir? İşte M10 Pendik-SGH Metro Hattı hakkında son haberler ve en yeni gelişmeler ile açılması beklenen tarih.

M10 metro hattı inşaatı, Pendik Merkez ile Fevzi Çakmak-Hastane arasındaki kesimini kapsamaktadır. Hattın Fevzi Çakmak ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında kalan kısmı ise, halihazırda çalışır durumdaki M4 metro hattının Sabiha Gökçen Havalimanı’na giden kısmından yararlanmaktadır.

M10 metro hattı ne zaman açılacak?

2022 yılının Ekim ayında inşaat çalışmaları yeniden başlayan M10 hattının Pendik – Kaynarca kısmının 2024 yılında hizmete alınması bekleniyor. Hattının tamamının ise 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.

Hat kapsamında kullanılacak metro araçları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Ankara merkezli yerli bir firmaya ürettiriliyor. Yeni metro araçlarının ilk teslimatının 2024 Şubat ayında hazır olması planlanıyor.

M10 metro hattı durakları

M10 metro hattı ile Pendik merkez ile Pendik’in üst kesimleri arasındaki ulaşım kolaylaşacak ve Pendik’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro hattı ile ulaşım imkanı sağlanacak.

M10 metro hattı durakları

9,64 km uzunluğundaki M10 Pendik-SGH Metro Hattı, Pendik Merkez istasyonundan Sabiha Gökçen Havalimanı son durak istasyonuna kadar toplamda 6 durak içerir.

  • Pendik Merkez
  • Kaynarca Merkez
  • Fevzi Çakmak-Hastane
  • Yayalar-Şeyhli
  • Kurtköy
  • Sabiha Gökçen Havalimanı

İBB tarafından yapılan M10 Pendik – Sabiha Gökçen Metro hattı ile Pendik’teki ulaşım sorun çözülecek. Pendik’ten Pendik’in üst kesimlerine ve havalimanına olan trafik yer altına alınarak trafikteki keşmekeş sonlandırılacak.