Minibüslerde İstanbul Kart geçerli olacak

İstanbul’da minibüslerde de İstanbulkart geçerli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu taşımada ücret entegrasyonunu gerçekleştirmek için minibüsleri de İstanbul Kart kapsamına alma kararı aldı. Böylece minibüslerde de aktarma indirimi geçerli olacak.

Minibüslerde İstanbul Kart uygulaması için ilk olarak pilot bölge olarak Arnavutköy ilan edildi. Böylece Arnavutköy ilçesinde minibüslerde de İstanbul Kart ile ödeme yapılabilecek.

İlk etapta minibüsten otobüs statüsüne geçen ARN2, ARN3, ARN4, ARN5, ARN6, ARN7, ARN8 ARN9, ARN10 ve ARN11 hatlarında başlayan uygulama, kısa sürede tüm İstanbul’a yayılacak. Böylece minibüs yolcuları da aktarma, ücretsiz ve indirim avantajlarından yararlanabilecek.

Proje sayesinde, İstanbul’un toplu ulaşımı, ücret entegrasyonuyla tam entegre hale gelecek. Böylece toplu ulaşımda geçerli olan indirimli ve aktarmalı bilet avantajları minibüslerde de geçerli olacak. Aktarmalı, ücretsiz, indirimli ödemeler İBB tarafından sübvanse edilecek.

Ücret entegrasyonundan ilk etapta 17+1 koltuk kapasitesindeki araçlar yararlanabilecek. Arnavutköy’de başlayan uygulama, kısa sürede tüm İstanbul’a yayılacak.