Kartal’da son 5 yılda yapılan en iyi 10 proje

Kartal’da Gökhan Yüksel’in belediye başkanlığı döneminde yapılan en iyi 10 projeyi seçtik. Kartal’da 2019 yerel seçimlerinde, doğma büyüme Kartallı Gökhan Yüksel, belediye başkanı seçildi. Gökhan Yüksel ile beraber Kartal’da CHP dönemi hızlı başladı. Yıllar sonra yeniden sosyal demokrat belediyecilikle tanışan Kartal’da çok sayıda tesis açıldı; ihtiyaç sahibi vatandaşlar için aşevi kuruldu, sokak hayvanları için hayvan hastanesi yapıldı, sel baskını sorunu çözüldü, kentsel dönüşümün önündeki engel olan merkez planları tamamlandı. Önceki 25 yılda yapılmayan birçok hizmet, sadece 5 yılda yapıldı.

2019’da göreve geldiğinde, temeli atılmış ancak hiçbir ilerleme olmayan onlarca proje ve heykelden başka hiçbir şey yapmamış bir belediyeyi tam bir enkaz olarak devralan Gökhan Yüksel, ekonomist olmasından ötürü gelen uzmanlığı ile kısa sürede bütçeyi toparlamayı başardı. 1994 ile 2019 arasında geçen sürede, 5 dönem ve Kartal için boşa gitmiş 25 yıllık enkazı kaldıran Gökhan Yüksel, Kartal’ın Gökhan Yüksel’den önceki son CHP’li belediye başkanı Mehmet Ali Büklü’nün efsane mirasını devam ettirdi ve onlarca tesis kurdu. Peki Gökhan Yüksel ne yaptı da Kartal’ın yeni Büklü’sü olarak anılmaya başlandı? Öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

2019’da Gökhan Yüksel göreve gelince tüm heykel inşaatlarını durdurdu, Altınok Öz’ün memleketi Nevşehir’deki kira ödenen otelden çekildi, diğer gereksiz harcamaları da kısınca Kartal’da israf bitti, halka hizmet imkanı doğdu. Halkın bütçesi, halka hizmete dönüştü. Heykel belediyeciliğinden hizmet belediyeciliğine geçildi. Eşek heykeli yapan belediyeden projeler çizen, tesisler açan; iş, aş ve gelecek kuran belediyeye dönüşüm gerçekleşti. Bu vizyon ile Kartal’a çok sayıda tesis inşa edildi. Önceden heykelden geçilmeyen Kartal’da artık her yerde tesisler var. 2019’daki Kartal adeta köy gibiydi, Pendik ve Sancaktepe’nin hayli gerisinde kalmıştı, ancak şimdi çevre ilçeleri kıskandıran bir ilçe haline gelmeye başladı. Merkez planlarının da tamamlanmasıyla Kartal’ın yeniden Anadolu Yakası’nın merkezi haline geleceği konuşulmaya başlandı. Peki Kartal’da son 5 yılda neler oldu? Kartal’da tamamlanan projeler arasından en iyi 10 projeyi seçtik.

1. Aşevi ve Gıda Bankası – Kartal Afet Koordinasyon Merkezi

Kartal Afet Koordinasyon Merkezi

Kartal’da daha önce olmayan bir hizmet hayata geçirildi. Kartal Belediyesi Aşevi kuruldu. Halkın bütçesi eşek heykeli için değil halka hizmet etmek için kullanılınca, Kartal’da ihtiyaç sahibi yüzlerce aileye her gün sıcak yemek verilmesi mümkün oldu. Kartal Belediyesi Aşevi araçları tarafından ihtiyaç sahiplerine her gün sessiz sedasız sıcak yemek ulaştırılıyor. Kartal’da kimse artık aç karınla yatağa girmiyor. Ayrıca sadece ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek verilmekle kalınmayacak; “Kartal Afet Koordinasyon Merkezi, Aşevi ve Gıda Bankası” sayesinde olası bir felakette mağdur vatandaşlara her türlü hizmetin verilmesi sağlanacak.

2. Merkez Planları Tamamlandı; Kartal’a Yatırım Akmaya Başladı

merkez planları gokhan yuksel

Kartal’da 35 yıldır tamamlanmayan merkez planları, Gökhan Yüksel tarafından sonuca bağlandı. Kartal Merkez Sit Alanı Uygulama Alanı İmar Planı tamamlandı. 1997’den beri yapılmayan planlar, Gökhan Yüksel tarafından tamamlandı. Soğanlık köy içi uygulama planı tamamlandı. 2013’te iptal edilen Kordonboyu uygulama imar planı da yapıldı ve kesinleşti. 1984 yılından beri tamamlanamayan Kartal Merkez Uygulama İmar Planları da Gökhan Yüksel tarafından gerçekleştirildi ve Kartal’ın yeni merkezi olacak bölgeye çok sayıda yatırım akmaya başladı. Bu yatırımlardan birkaçı arasında; Kartal Acıbadem Hastanesi ve Kartal Eczacıbaşı Spor Salonu bulunuyor. Etap 1 ve Etap 2 imar planları bu dönemde tamamlandı. Uğur Mumcu planları neticeye vardı ve kentsel dönüşüm başladı.

3. Kartal Belediyesi Gezegen Sosyal Tesisleri

kartal-gezegen-kafe-mars

2019’da Gökhan Yüksel göreve geldiğinde koskoca Kartal Belediyesi’nin Kartal’da bir tane bile sosyal tesisi yoktu. Altınok Öz’ün memleketi Nevşehir’de bir otel vardı ve belediyeden milyonlarca lira kira ödeniyordu. Bu durumu tespit eden Gökhan Yüksel, hemen Nevşehir’deki otelden çekildi. Buradan elde edilen kazanç ile Kartal’da onlarca Kartal Belediyesi Gezegen Sosyal Tesisleri kuruldu. Kartal halkının uygun fiyatlı ve hijyenik yiyeceklere ulaşması sağlandı. Kartal halkının bütçesi Nevşehir’de değil Kartal’da Kartallılar için kullanılmaya başlandı.

4. Yalı, Yunus, Topselvi Kültür Merkezi

kartal-belediyesi-yali-yunus-ve-topselvi-kultur-merkezi

Yüksel döneminde, Yalı, Yunus, Topselvi Kültür Merkezi’ni tamamlayarak hizmete açtı. Merkez içinde bir Gezegen Kafe, Kartal Akademi, derslikler ve etüt merkezi de yer alıyor. Hayaldi, gerçek oldu, Topselvi’de artık bir kültür merkezi var.

5. Kartal Belediyesi Kız Yurdu ve Etüt Merkezi

Kartal Belediyesi Mustafa Necati Kız Öğrenci Yurdu

Yine önceden başlanmış, ancak tamamlanamamış bir proje daha Gökhan Yüksel tarafından tamamlandı. Önceki dönemlerin bakiyesini adeta sırtlayan Yüksel, Kartal Belediyesi Kız Yurdu ve Etüt Merkezini de yine bu dönemde tamamlanarak hizmete açtı. Gökhan Yüksel, Kartal’da 400 öğrenci kapasiteli bir kız yurdunu açtı. Açılışa katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel de bu hizmetten dolayı övgü dolu sözlerle Kartal Belediyesi’ni tebrik etti.

6. Kartal Belediyesi Hayvan Hastanesi

kartal belediyesi sokak hayvanlari tedavi merkezi

Kartal’da sokak hayvanları konusunda büyük eksiklik yaşanıyordu. Yaralanan ve zarar gören sokak hayvanlarını tedavi edecek büyük bir sokak hayvanları hastanesi kuruldu.

7. Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Çalışmaları ile Sel Sorunun Çözülmesi

gokhan yuksel kanalizasyon calismasi

Kartal’da gerçekleştirilen yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmaları ile sel sorunu çözüldü. Aşağıda 2015’te meydana gelen sel olayının haberine de bakabilirsiniz. Kartal’da en ufak yağmurda yollar göle dönerdi. Kordonboyu Mahallesi’nde sahil yolu, rıhtım, Hürriyet Caddesi ve çevresi, Soğanlık’ta Balıkesir Caddesi, Çavuşoğlu’nda Meşeli Ayazma Caddesi, Cevizli’de Köroğlu Caddesi gibi onlarca caddede ve yüzlerce sokakta alt yapı çalışması yapıldı. 710 metre yer altı deresi, 41.4 kilometre atık su hattı, 23.2 kilometre yağmur suyu kanalı yapıldı. Eskiden Kartal’da kanalizasyon ve yağmur suyu ızgaraları kontrol edilmezdi, her sokakta taşan, patlayan, tıkanan bir ızgara görmek mümkündü. 2019’dan itibaren hepsi programlı olarak takip edildi ve sürekli temiz tutuldu. Böylece hiçbir cadde ve sokakta en ufak yağmurda sel baskını meydana gelmedi. Eskileri kontrol etmekle kalmadılar, aynı zamanda 1411 adet yeni yağmur suyu ızgarası döşediler. Kartal Belediyesi, 5-6 yıl önceki vizyon ile Arnavut kaldırımlara asfalt döken bir belediyeden devasa bir altyapı inşa eden belediyeye dönüştü.

8. Toplamda 33 yeni park açıldı, 100 park yenilendi

karliktepe-19-mayis-spor-parki

Yine bu dönemde 100 dönüm büyüklüğünde 33 yeni park açıldı. Gökhan Yüksel, nerede bir boşluk bulsa, rezidans yapılmadan park yaptı. 72 dönüm büyüklüğünde 100 bakımsız bırakılmış parkı onardı. Bayram Demirkol Parkı 1. etap yenilendi, 2. etap tamamlanarak açıldı. Cumhuriyet Meydan Parkı, Özgürlük Parkı, Fatih Boylan Parkı, Kenan Sokak Parkı, Atalar Spor Parkı, 19 Mayıs Spor Parkı açıldı. Hilkat garibesine dönmüş parklar yenilendi, çürümüş oyun grupları değiştirildi, kırık-dökük banklar yenilendi, kedi-köpek pisliğinden geçilmeyen kumlar kaldırılarak yerine kauçuk zeminler döşendi.

9. Makine Hangar Teknoloji Merkezi

makine hangar

Kartal’da bilim ve teknoloji alanında gençlere ve çocuklara eğitim verilmesi amacıyla MMO ile işbirliği ile Makine Hangar Teknoloji Merkezi açıldı. Bu tesiste, Gökhan Yüksel’in en büyük hayalim dediği Kartallı gençlerin yazılım ve kodlama konusunda eğitilmesi ve dünya çapında şirketler kurması için alanında uzman bilim insanları tarafından eğitimler verilmeye başlandı. Tesiste VRLAB, gamelab, robotik merkezi, bilim koridoru, yapay zeka merkezi, kodlama ve yazılım geliştirme alanı bulunuyor. Ayrıca tesis mühendislik fuarlara ve toplantılara da ev sahipliği yapacak.

10. Kartal İletişim Merkezi (KİMER) Kurularak Halkla İlişki Kurulmaya Başlanması

kimer kartal

Yine bu dönemde Kartal Belediyesi artık halkla ilişki kurmaya başladı. KİMER kuruldu. 800 binden fazla başvuru alındı. Mahallemi Dinliyorum toplantıları yapılacak en çok istenen projeler ve çalışmalar tespit edildi. 175 binden fazla hane ziyaret edildi. Mahalle muhtarlarıyla toplantılar yapıldı. Çocuk meclisi kuruldu. Pandemide halkı yalnız bırakmayan KİMER ekipleri, Kartal’daki tüm haneleri ziyaret ederek kit ve erzak desteğinde bulundu.

Taranmış Belge_page-0001
Taranmış Belge_page-0002
Taranmış Belge_page-0003
Taranmış Belge_page-0004
Taranmış Belge_page-0005
Taranmış Belge_page-0006
Taranmış Belge_page-0007
Taranmış Belge_page-0008
Taranmış Belge_page-0009
Taranmış Belge_page-0010
Taranmış Belge_page-0011
Taranmış Belge_page-0012
Taranmış Belge_page-0013
Taranmış Belge_page-0014
Taranmış Belge_page-0015
Taranmış Belge_page-0016
Taranmış Belge_page-0017
Taranmış Belge_page-0018
Taranmış Belge_page-0019
Taranmış Belge_page-0020