Kartal sahilinde mangal dumanı sorunu bitti

İstanbul Kartal’da özellikle son 20 yılda her geçen yıl artarak fazlalaşan mangal dumanı sorunu, 2020 yılı yaz mevsiminde tamamen çözüldü. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Kartal halkının en büyük sorunlarından biri olan mangal dumanı sorunu sahilde mangal yakmanın yasaklanmasıyla çözüldü.

[webp align=”0″ credit=”Kartal 24″]108478[/webp]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kararlı bir şekilde uyguladığı mangal yakma yasağı ile geçmiş yıllarda tüm sahil şeridini ağır bir dumanın kapladığı çirkin görüntüler bu sene oluşmadı. Sultanbeyli, Samandıra ve Kurtköy gibi yerlerden gelerek Kartal sahilinde mangal yakan mangalcıların artık sahilde mangal yakmasının önüne geçildi. Öyle ki vatandaşlar ne sahilde yürüyebiliyordu, ne de yakın yerlerde oturanlar evlerinin pencerelerini açabiliyordu.

[webp align=”0″ credit=”Kartal 24″]108479[/webp]

İşte bu sayfada yer alan muhteşem sahil fotoğraflarını bu sayede çekebildik. Vatandaşlar artık temiz havanın tadını çıkararak yürüyüş ve spor yapıyor, bisiklete ve scooter’a biniyor, paten ve kaykay kullanabiliyor, denize giriyor ve çimlerin üstünde piknik yapabiliyor.

[webp align=”0″ credit=”Kartal 24″]108477[/webp]

Mangal yakanı ihbar edince hemen zabıta geliyor

Ancak arada sırada sahilde mangal yakanlar da çıkmıyor değil. Özellikle Suriyeli ve Afgan göçmenler yasak bilmedikleri için mangal yakabiliyor. Bu durumda vatandaşların mangal yakan birini gördükleri anda Beyaz Masa’yı arayarak ihbar etmesi gerekiyor. Beyaz Masa mangal ihbar telefon numarası Alo 153. İhbarın ardından kısa sürede olay yerine motosikletli zabıtalar intikal ediyor ve mangal yakan kişiye müdahale ediyor.

Yine de sahilde hala önemli iki sorun bulunuyor. Birincisi bisiklet yolunda motosiklet kullananlar, ikincisi ise yetersiz çöp kutuları. İBB’nin bir an önce bu konulara da çözüm bulması gerekiyor.