Cola Turka kime satıldı, şu anda kime ait?

Cola Turka, Türkiye’nin tanınmış içecek markalarından biri olarak, 2015 yılında Yıldız Holding tarafından Japon DyDo DRINCO’ya satıldı. Bu satış, şirketin içecek bölümündeki Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Meyve Suları’nın %90 hissesinin 335 milyon TL karşılığında DyDo DRINCO’ya devredilmesini içeriyordu.

DyDo DRINCO, 1975 yılında kurulmuş ve Japonya içecek pazarında önemli bir yere sahip olan bir şirkettir. Türkiye’deki operasyonlarına devam eden Cola Turka, Çamlıca, Saka Su ve diğer markalar, DyDo DRINCO çatısı altında tüketicilerle buluşmaya devam etmektedir.

Bünyesinde Ülker’i de barındıran Yıldız Holding, önemli bir satış kararı da aldı. Yıldız Holding, bünyesinde bulunan içecek markaları Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu’yu Japon DyDo DRINCO’ya satma kararı aldı.

Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Yıldız Holding, ana işi olan atıştırmalık kategorisine odaklanma çalışmaları kapsamında, içecek şirketleri Della Gıda San. ve Tic. A.Ş. (Cola Turka), Bahar Su San. ve Tic. A.Ş. ile İlk Mevsim Meyve Suları Pazarlama A.Ş’nin yüzde 90 hissesini Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’ya satmaya karar verdiğini açıkladı.

DyDo DRINCO’nun internet sitesinde yapılan açıklamada, Japon şirketin Yıldız Holding iştirakı içecek üreticilerinin yüzde 90 hissesinin alım işleminin tamamlandığı belirtildi.

Yeniden yapılanma kapsamında, Yıldız Holding’in içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları’nın yüzde 90 hissesinin, 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’a satılmasına karar verildi.

Cola Turka, Çamlıca, Saka Su, Sunny, Maltana, Eskipazar, Flores ve Link markaları ise DyDo DRINCO çatısı altında tüketicileri ile buluşmaya devam edecek.

Haziran 2003’te Türkiye’de piyasaya sürülen Cola Turka’nın üretimi Sakarya Akyazı’da yapılıyordu. Cola Turka’nın pazara girmesi ile, Coca Cola ve Pepsi ile birlikte üçüncü büyük oyuncu da piyasaya girmiş oldu.