Ev aletlerini kullanırken enerji tasarrufu tavsiyeleri

Kartal’da düzenlenen seminerde, vatandaşların çevre ve enerji tasarrufu konusunda duyarlılığını artırmak ve farkındalık kazandırmak amacıyla çeşitli tavsiyelerde bulunuldu. Kartal Cemevi’nde yapılan seminerde, Dr. Burak Olgun tarafından ev gereçlerinin tasarruflu kullanmanın ipuçları anlatıldı. Dr. Burak Olgun’un konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“Buzdolabınızı ısı üreten gereçlerden uzağa yerleştirin”

-Buzdolabınızı, fırın radyatör gibi ısı üreten gereçlerden uzağa yerleştirin. Buzdolabınızda aşırı buzlanma gözlemlediğinizde buzların çözülmesini sağlayın. Aşırı buzlanma enerji tüketimini artırır. Buzdolabınızı yerleştirirken sağında ve solunda boşluk bırakın. Güneş ışıklarından olabildiğince uzak tutun. Mevsimsel ayarlarını zamanında yapın.

-Çamaşır makinesinden tasarruf etmek mümkün olabilir. Kurutmalı çamaşır makineleri daha fazla enerji tüketir. Çamaşırlarınızı kurutmak için makine kullanmak yerine, asmayı tercih edin. Yıkamayı zorlaştırdığı ve dolayısı ile daha fazla enerji sarfiyatına neden olduğu için çamaşır makinenizde fazla deterjan kullanmayın ve en önemlisi çamaşır makinenizi kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin.

“Tabakları peçeteyle sıyırın, ütünüzün fişini önceden çekin”

-Bulaşık makinesi ise; tabaklarınızın bulaşık makinesine konulmadan önce peçete yardımı ile sıyrılmasının daha az elektrik, su ve deterjan kullanımına neden olacağını unutmayın. Bulaşık makinenizi kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin. Bulaşık makinesi alırken düşük sıcaklık ayarlı program seçenekli olmasına dikkat edin.

-Ütünüzün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütünüzü fişten çekin. Ütünüzün termostatını kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlayın. Ütünüzü satın alırken buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek, termostat ayarlı ve şebeke suyu kullanımına uygun olmasına özen gösterin. Isıttığınız mekânları % 50 – 55 nemlendirin, nemli hava daha iyi ısıl konfor sağlar.

“LED ampul kullanın, stand by konumuna dikkat”

-Aydınlatma için LED ampul kullanın. LED ampuller, akkor ampullere göre 10 -15 kat daha uzun ömürlüdür.

-Elektrikli aletleri satın alırken enerji sınıflarının yüksek olmasına dikkat edin. Elektrikli süpürgelerinizin torba ya da haznelerini sık sık temizlemeniz hem temizliğin kısa sürmesini hem de süpürgenizin emiş gücünü artırır.

-Sıcak su temini için öncelikli olarak güneş enerjisi ile ısıtma sağlayan sistemleri tercih edin.

-Evinizde kullandığınız televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazların bekleme (stand by) konumunda da elektrik tükettiklerini unutmayın.

-Oda sıcaklığı oturma odaları için 19 – 21 C yatak odaları için 16 – 18 C aralığındadır. Kış günlerinde ortam sıcaklığındaki 1 derecelik azalma ile yakıt tüketiminde %5-7 tasarruf sağlayabilirsiniz.