Eski İstanbul’un gözde yeri Nuruosmaniye

Nuruosmaniye deyince akla ilk olarak Nuruosmaniye Cami gelir, ancak semt tarihi ile çok zengin ve emlak konusunda da dikkat çeken bir bölge konumunda. Bölgedeki binalar adeta yok satıyor. Klodfarer Caddesi de semtin en pahalı binalarına sahip caddesi. Kapalı Çarşı ile Cağaloğlu’nu birbirine bağlayan Nuruosmaniye, turizm ve altın ile döviz ticaretinin merkezi konumunda. Aynı zamanda halı ve hediyelik eşya sektörü de bölgede nasibini alıyor.

Bölgenin en değerli yeri, Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye çıkışı ve karşısındaki Nuruosmaniye Caddesi. Ayrıca Şerefefendi Sokak da dikkat çekici bir alan. Bu sokakta genelde altıncılar bulunuyor.

Nuruosmaniye tarihi

Bölgenin ismi Nuruosmaniye Caddesi’nden geliyor. Caddeye ise Nuruosmaniye Cami’nin ismi verilmiş. Nuruosmaniye Külliyesi, İstanbul’da 1748-1755 yılları arasında inşa edilen ilk barok özellikli camii konumunda. Kapalıçarşı’nın girişine inşa edilen caminin yerinde daha önce Osmanlı şeyhülislamlarından Hoca Sadettin Efendi’nin eşi Fatma Hatun’un mescidi bulunuyordu.

Mescit iyice eskiyip harabaye dönünce I. Mahmut’un emri ile yerine cami yapılmaya başlandı. I. Mahmut öldükten sonra inşaatı biten cami, III. Osman zamanıda açıldı ve ‘Nur-u Osmani’ adı verildi.

Nuruosmaniye’nin altındaki 265 yıllık su kanalları

265 yıllık Nuruosmaniye Camii’nin restorasyonu sırasında bugüne kadar bilinmeyen altyapı sistemi de ortaya çıktı. Nuruosmaniye’nin altında ortaya çıkarılan ve yağmur sularını toplayıp Haliç’e aktaran bir sistem bulunuyor.

Nuruosmaniye’deki restorasyon 2010 yılında başladı. 2012 yılında da caminin tam altında sarnıca benzeyen su kanalları ve bir kuyu keşfedildi. 266 yıl önce cami inşaatına başlanırken altyapı için öncelikle zemin koşullarının sondajlarla araştırıldığı ve zemin suyu seviyesi tespit edilerek buna göre bir temel sistemine karar verildiği anlaşılıyor.

Nuruosmaniye Cami nerede

Nuruosmaniye cami, Kapalıçarşı’nın Gülhane tarafına bakan girişinde bulunuyor. Vezirhan Caddesi ile Nuruosmaniye Caddesi’nin kesiştiği yerdedir. Tam adresi ise, Mollafenari, Vezirhan Cd. No:4, 34120 Fatih/İstanbul’dur.