İstanbul’un en büyük mesire alanı İstanbul Kent Ormanı

İstanbul Beykoz ve Ümraniye arasında bulunan ve önceki adı İstanbul Kent Ormanı olup şimdilerde adını bir padişahtan alarak Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı ismiyle anılan, İstanbul’un en büyük mesire alanı olarak dikkat çekiyor.

8 milyon 479 bin m2’lik bir alanda yapılan ve şehrin 5 farklı noktasından kolayca ulaşılan mesire merkezi, Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın imzaladığı protokolle tamamamlanan ilk etabı ziyarete açıldı.

İstanbulluların şehrin ortasında kuş sesleri eşliğinde temiz havada huzur bulacağı, aileleriyle piknik ve spor yaparak keyifli vakit geçirdiği şehir ormanına Beykoz-Ümraniye yolu üzerindeki Küçüksu Caddesi’nden ulaşılıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakınlığıyla Avrupa Yakası ve komşu ilçelere de ulaşım kolaylığı sunan alan şehrin tüm sakinlerini doğaya ve ailecek mutlu anlara çağırıyor.

İstanbul Kent Ormanı2

11 km’lik yürüyüş yolu ve mangal keyfi

Ziyaretçileri yeşil ve bakımlı ortamıyla karşılayan mesirenin ilk etabında suni bir gölet, ormanda gezinti ve koşu imkânı sunan toplamda yaklaşık 11 km uzunluğunda yürüyüş parkuru, 4 bin 400 m bisiklet yolu ve parkı, piknik alanları, çocuk oyun grupları, çeşmeler, restoran ve kafeterya bulunuyor.

Çocuk oyun gruplarının ve piknik masalarını çevresinde hazırlan 7 büyük doğal gazlı mangal ünitesi ile mangal keyfi sunuluyor. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri etleri mangal ünitelerinde pişirebilecek.

İstanbul Kent Ormanı 3

Nikah salonu ve otopark

Beykoz Belediyesi’ne ait gölet manzaralı nikâh salonunun da hizmet verdiği şehir ormanının kafeteryası ise nezih ortamıyla çay ve kahve molası vermek isteyenleri ağırlıyor. Büyük, temiz ve yeşil ortamıyla İstanbul’a nefes aldıracak alanda ayrıca 778 araçlık otopark da yer alıyor.

İstanbul Kent Ormanı 4

İstanbul Kent Ormanı nasıl gidilir?

Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı’ndan 11H ve 15Y nolu İETT otobüsleri geçiyor. 15Y otobüsüne Üsküdar sahilinden binmek mümkün. 11H ise Yamanevler metro istasyonundan geçiyor.

Kartal’dan gitmek isterseniz, Marmaray’a binip Üsküdar’da inip Çekmeköy metrosuna geçip Yamanevler’de inip 11H nolu İETT otobüsüne binebilirsiniz.