Aloe Vera bitkisi nasıl yetiştirilir?

Sağlık ve güzellik açısından pek çok faydası ile tanınan Aloe Vera bitkileri aynı zamanda güzeldir ve bakımı kolaydır.

Aloe vera, evde yetişen en popüler bitkilerden biridir. Bu çiçekli bitki sadece güzel görünmekle kalmaz, bakımı kolaydır ve birçok sağlık ve güzellik yararı sunar. Aloe veranın anti-enflamatuar özellikleri, yanıkları, kesikleri ve diğer tahrişleri iyileştirmeye yardımcı olmak için hızlı ve kolay bir çözüm sağlar ve güneş yanıklarını tedavi etmek için ilk savunma yöntemlerinden biridir. İçerideki aloe vera jeline erişmek için yapraklardan birini kırıp açın ve cildinize uygulayın; bu kadar basit. Çok küçük bir miktara ihtiyacınız olduğunda bir şişe aloe vera jeli satın almanıza gerek yok. Sadece evde kendi doğal tedavinizi geliştirin.

Aloe vera ayrıca havadaki kirleticileri temizlemek için en iyi bitkilerden biridir. Bir NASA çalışmasına göre aloe, atmosferdeki karbondioksiti uzaklaştırmaya ve onu oksijenle değiştirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle, bu bitkiler şehir apartmanları veya hava kalitesinin düşük olduğu yerler için idealdir. Aloe verayı hem dışarıda hem de içeride yetiştirmek oldukça basit olsa da, biraz bilgi gerektirir. İşte aloe vera bitki bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey ve inanılmaz derecede faydalı ipuçları.

İç Mekanda Aloe Bitki Bakımı

Bir aloe bitkisi yetiştirirken akılda tutulması gereken tek bir şey varsa, aşırı sulama yapılmaması gerektiğidir. Aloe bitkilerinin yalnızca haftada bir veya iki kez sulanması gerekir. Bu kadar! Aşırı su vermek köklerin çürümesine ve bitkinin ölmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, bitkinizin aşırı sulandığından şüpheleniyorsanız, onu saksıdan nazikçe çıkarın. Bitki doğrudan güneş ışığından uzak, korunaklı bir yerde toparlanırken toprağın kurumasına izin verin. Daha sonra, çürümüş veya peltemsi kökleri kesin ve taze toprağa yeniden dikin.

Kapalı alandaki aloe bitkileri, bol miktarda drenaj deliği ve kum ve/veya çakıl ile kuru toprak karışımı olan saksılara dikilmeli ve günde yaklaşık yedi saat doğrudan güneş ışığı altına yerleştirilmelidir.

Doğru boyut ve tipte ekici seçmek zorunludur. Belirli ekici malzemeleri toprak kurutma programını etkilediğinden, ekicinin genişliği önemlidir ve derin olduğu kadar geniş olmalıdır, böylece tüm gövde toprakla kaplanır. Pişmiş toprak ve kil yetiştiricilerinin kullanılması (asla plastik kullanmayın) önerilir. Çünkü bu malzemeler, sulama arasında toprağın iyice kurumasına izin verecektir.

Aloe vera, bol miktarda güneş ışığına maruz kaldığında iyi büyüyecektir. Bitkiyi güneye bakan bir pencereye yerleştirmek en iyisidir. Yaprakların eşit şekilde açığa çıkması için zaman zaman çevirin. Çok fazla doğrudan güneş ışığının bitkinin yapraklarını yakabileceğini ve yaprakların kahverengileşeceğini unutmayın. Öte yandan, yeterince ışık almazsa, yaprakları yükselir, incelir ve çirkinleşir. Dış mekanda aloe vera bakımı, aloe vera yavurusunu ana bitkinden ayırmak ve doğru toprak seçimi gibi konularda daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Dışarıda Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Aloe bitkisinin bakımı, içeride olduğu kadar dışarıda da kolay olabilir. Doğrudan güneş ışığı alan bölgelere ve kumlu, kuru veya çakıllı toprağa aloe ekin. Aloe bitkileri, çöle yakın koşullarda büyür. Çevreleyen kayayı veya toprağı seyrek olarak sulayın.

Aloe vera güçlü kimyasallar için çok hassas olduğu için böcek ilacı kullanmaktan kaçınmak da çok önemlidir. Ama bu aynı zamanda yaratıklara gerçekten göz kulak olmanız gerektiği anlamına gelir. İyi yetişen aloe bitkilerinin böceklerle sorunları yoktur, ancak bazen et böceklerinin saldırısına uğrayabilirler. Haşere istilası o kadar büyük değilse, yaprakları ispirto ile temizlemek yeterli olacaktır. Yine de, saldırının daha ciddi olması durumunda, bahçecilik için böcek öldürücü sprey kullanın. Böceklerin çoğunlukla ölü yapraklardan kaynaklandığını düşünün, bu yüzden onları temizlediğinizden emin olun.

Aloe Vera Yavrusu Nasıl Ayrılır

Aloe vera bitkileri, yavru olarak da adlandırılan güzel çiçekler üretir. Yavruları ayırmayı ve ayrı ayrı dikmeyi deneyin. Neyse ki, bunu yapmak inanılmaz derecede kolay. Aloe bitkinizi bölmek için bitkiyi saksısından çıkarın ve yavruyu ana bitkiden bağlayan etli stolonu kesin. İki bitki arasında yarı yarıya payınızı yapın.

Tıraş bıçağı gibi keskin ve sterilize edilmiş bir bıçak kullanılması önemlidir. Sonra kesilmiş yavruyu, nasır oluşturabileceği, doğrudan ışık almayan sıcak bir alana yerleştirin. Bu durum, bebek bitkisini hastalıklardan koruyacaktır. Birkaç gün sonra yara kuruyacak ve beyazlayacak.

Sonunda, bitki kendi başına saksıya hazır hale gelir. Aloe’yi nemli saksı toprağına koyduktan sonra, en üstteki 3 santimlik saksı karışımı tamamen kuruyana kadar tekrar sulamayın.”

Doğru Toprak Seçimi

Uygun toprağa aloe vera ekilmesi şarttır. Çoğu uzman, normal toprak kullanılmasını önermiyor, bunun yerine çabuk kuruyacak bir şey kullanmanızı tavsiye ediyor. Anahtar, ıslanmayı ve aşırı sulamayı önlemektir. Önceden hazırlanmış bir kaktüs karışımı kullanmayı düşünün veya bir parça kaba kum, bir parça perlit ve bir parça saksı toprağını karıştırarak kendiniz yapın. Aloe’yi nemli saksı toprağına koyduktan sonra, en üstteki 3 santimlik saksı karışımı tamamen kuruyana kadar tekrar sulamayın.