Sızdırmazlık testi nasıl yapılır?

Bir zamanlar, bir sızıntı uzmanının karşılaşacağı hemen hemen her boru bir tür metalden yapılırdı. Ancak plastik boruların faydalarının farkındalığı yaygınlaştıkça kullanımları da yaygınlaştı. Plastik boruların birçok faydası olsa da, en büyük sorunlardan biri, olağan sızıntı tespit yöntemlerinin plastik borularda da işe yaramaması olabilir. Peki bir sızıntıyı tespit etmek için en iyi çözüm nedir?

Akustik sorunlar

Bir sızıntıyı tespit etmenin klasik yolu, akustik kaçak tespit ekipmanının kullanılmasıdır. Ancak bu tür ekipman, seslerin ekipmanın sorunun olduğu yeri izole etmesine yardımcı olacağı metal borular için geliştirilmiştir. Aynı ekipman plastik bir borudaki bir sızıntıya uygulandığında, tamamen farklı bir akustik özellik ortaya çıkar: plastik borular ‘daha sessizdir’ ve sesleri metal borular gibi iletmez.

ABD’de plastik borularda akustik kaçak tespitinin kullanımı üzerine yapılan çalışmalar bir takım problemler buldu. Örneğin, genellikle ilişkilendirici tarafından ayarlanan frekans aralığı çok yüksekti – bu, sızıntıyı tespit eden kişilerin sorunun nerede olduğunu teşhis etmek için ihtiyaç duydukları sesleri duyamadıkları anlamına geliyordu. Ayrıca, titreşimleri algılamak için kullanılan birçok ivmeölçerin yalnızca plastik borulardaki büyük sızıntıları tespit edeceğini ve daha küçük olanları tamamen kaçıracağını buldu.

Gürültü eksikliği

Bir başka konu da sızıntı tespit uzmanlarının deneyimlerinden kaynaklandı. Bir borudan ses gelmiyorsa, sızıntı olmadığı yaygın bir bilgidir, ancak bu plastik bir boruya uygulandığında durum her zaman doğru değildi. Plastik borulardan gelen sızıntı sinyallerinin 50 Hz’den düşük olduğu bulundu – insan kulağının alamayacağı kadar düşük sesler. Bu, operatörlerin sızıntı seslerini kaçırdığı anlamına gelir, çünkü kulakları sinyal sesini duyacak donanıma sahip değildi.

Çubuklar ve akufonlar da sızıntı tespiti için yaygın olarak kullanılır, ancak plastik borulara uygulandığında bunlarla ilgili sorunlar keşfedilmiştir. Her ikisi de yalnızca sızıntıya kısa bir mesafede, çoğu durumda beş metreden daha az bir mesafede etkiliydi. Bu, geleneksel sistemleri desteklemek için yüksek çözünürlüklü anketlerin kullanıldığı anlamına geliyordu, ancak bunlar çok zaman alıyor ve iş için kesinti süresini uzatıyor.

Hidrolik kaçak tespiti

Plastik borularla iyi çalıştığı gösterilen bir sistem türü hidrolik sistemlerdir. Gelincik leak algılama cihazı gibi bu tür bir sistem, sızıntıyı bulmak için su basıncını kullanır ve metal borularda olduğu gibi plastik borularda da çalışabilir.

PlugCo Pipe Plug olarak bilinen sağlam bir balon boruya konur ve göbek kordonuna bağlanır. Şişirildikten sonra su geçemez. Gelincik Kafası boru boyunca itilir ve sızıntıya ulaştığında, arkasında oluşan su basıncı nedeniyle sızıntıdan su fışkırır. Bu, operatörlerin sızıntıyı duymaya güvenmeleri gerekmediği anlamına gelir.