Kartal’daki dev arazi Araplara mı satılıyor?

Kulislere bomba gibi düşen bir iddiaya göre Kartal’daki dev arazinin 1 milyar dolar karşılığında Araplara satılacağı belirtildi. Kartal’da Yunus Mahallesi sınırları içinde kalan ve denize sıfır olan İstMarina’ya komşu olan dev araziyi Arap yatırımcıların satıl almak için baskı kurduğu belirtiliyor.

Eczacıbaşı Grubu’na ait olan Kartal’daki 318 dönümlük arazinin satılacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Emlak sektöründe adeta deprem etkisi yaratan iddiaya göre, İstMarina ve Yunus Marmaray istasyonu yakınındaki denize sıfır arazi Katar merkezli bir fona 1 milyar dolara satılıyor.

Uzun bir süredir müteahhitlerin takip ettiği ve adeta aldığı ilgiden dolayı paralayan bir arazi olan Eczacıbaşı Grubu’nun Kartal’daki 318 dönümlük arazisinin satılacağının iddia edilmesi, ortalığı karıştırdı. Daha önce dev bir konut projesi yapılması için inşaat şirketleriyle anlaşan Eczacıbaşı, sözleşmeyi fesih ederek projeyi iptal etmişti. Şimdi ise arazinin Katarlı Araplara satılacağı iddia edildi.

Kartal’da bulunan arazi, Eczacıbaşı Holding A.Ş.’nin mülkiyetinde bulunuyor. Eczacıbaşı Holding A.Ş.’nin sermayesinde şirketin yüzde 37,28; Eczacıbaşı Yatırım Holding A.Ş. yüzde 11,54 oranında paya sahip. Kentsel dönüşüm alanında kalan arazi, aynı zamanda Marmaray istasyonu, iskele, İETT garajı, İstMarina’ya yakın.