Kuzey Marmara Otoyolu nereden başlayıp nerede bitiyor?

Kuzey Marmara Otoyolu yapıldığından beri İstanbul’un ulaşımına önemli derecede katlılar sunuyor. Peki Kuzey Marmara Otoyolu tam olarak nereden başlayıp nerede bitiyor? Burada, Kuzey Marmara Otoyolu’nun başlangıç ve bitiş kısımları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kuzey Marmara Otoyolu, Sakarya Akyazı mevkiinden başlıyor. Ardından Adapazarı’nı geçiyor ve İzmit’ten geçerek Dilovası mevkiine geliyor. Burada Osmangazi Köprüsü’ne giden bağlantı mevcut. Osmangazi Köprüsü ile aradaki bağlantı yolu da Kuzey Marmara Otoyolu’na ait bir kesimi ifade ediyor.

Dilovası’ndan itibaren Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli’den İstanbul’a geçiyor. Tuzla’da Formula 1 pisti yakınlarından geçen yol, Pendik Kurna Köy’e ulaşıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya Akyazı ile Pendik Kurna Köy kısmının işletmesi, KMO Anadolu Otoyol İşletmeciliği’ne ait.

Kurna Köy’den itibaren yol işletmeciliği, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Yolu İşletmesi’ne geçiyor. Kurna Köy ve Osmangazi Mezarlığı kısmından başlayan yol, Ömerli, Paşaköy ve Nişantepe’den geçerek Hüseyinli’ye ulaşıyor. Nişantepe kısmından Ümraniye’ye ve Sancaktepe’ye ayrılmış kollar var. Ayrıca bir kol da Hüseyinli’den Şile istikametinde olan Üvez’e var.

Hüseyinli’den itibaren yol, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ulaşıyor. Avrupa Yakası’nda ise Sarıyer ve Eyüpsultan’dan geçerek Arnavutköy’e ulaşıyor. Arnavutköy’den Başakşehir’e kadar bir kol mevcut. İstanbul Havalimanı mevkiinden itibaren yolun işletmesi, Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletmesi’ne geçiyor. Buradaki yol ise Silivri’ye kadar gidiyor.

Sonuca gelirsek; Kuzey Marmara Otoyolu Sakarya Akyazı’dan başlıyor ve Silivri Kınalı’ya kadar gidiyor.