Kartal Ekolojik Pazar nerede? Kartal Ekolojik Pazar fotoğrafları

İstanbul Kartal’da organik ürünler satılması için kurulan “Kartal Ekolojik Pazarı” vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Yalnız Kartal’da yaşayanlar değil, aynı zamanda çevre ilçelerde yaşayan vatandaşların da rağbet gösterdiği organik pazar, sağlıklı yaşam tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olmayı sürdürüyor. Kartal Ekolojik Pazarı, sertifikalı organik ürünleriyle tüm İstanbul’a hizmet veriyor.

Anadolu Yakası’nın ilk, İstanbul’un ikinci ekolojik pazarı olma özelliği taşıyan Kartal Organik Pazarda, meyve ve sebzelerin yanı sıra, pamuk, makarna, ekmek, bakliyat, şampuan, temizlik ve tekstilden oluşan birçok ekolojik ürün bulunuyor. Yalnızca sertifikalı ürünlerin satıldığı ve geniş ürün yelpazesine sahip olan pazar, yıl boyu pazar günleri açılıyor.

Ekolojik Pazarda belli aralıklarla Kartal Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetimler yapılıyor. Her meyve ve sebzenin mevsimine uygun şekilde satıldığı Kartal %100 Ekolojik Pazar’da son olarak gerçekleştirilen denetimler neticesinde ekiplerin aldığı numunelerin tamamı temiz çıktı.

Ekolojik Pazar Kartal fotoğraflar

Müşterilerle ilişkilerinin bir aile ortamı gibi tanımlayan pazar esnafı, “Onlarla ilişkimiz akraba, eş, dost gibi. Burada bir müşteri bu hafta gelmesin hemen fark edilir. Paraya pula odaklanan buradan alışveriş yapmaz” diyor. Kartal Ekolojik Pazarı ziyaret ederek durumu yerinde görmek istedik. Vatandaşların her pazar sabahın erken saatlerinde Ekolojik Pazara gelmelerinin nedenini, pazara girdiğimiz andan itibaren teneffüs ettiğimiz mis gibi meyve ve sebze kokularından anlıyoruz. 2009 yılında açılan pazarda mevsimlik tüm meyve ve sebzeleri en doğal haliyle bulmak mümkün.

kartal ekolojik pazar 2

Buğday Derneği tarafından kurulan Kartal organik pazarında sabah saatlerinden itibaren ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Hafta sonunu güzel bir kahvaltı hayaliyle süsleyen İstanbullular pazarda tezgahlar kurulur kurulmaz alışverişlerini tamamlama telaşında. Günlük organik süt ve yumurtadan, taze meyve ve sebzeye kadar her türlü mutfak ihtiyacını karşılayan vatandaşlar gayet mutlu. Her pazar organik ürünlerden alabilmek için Suadiye’den Kartal’a gelen Zuhal Mermutlu, üç yıldan beri organik yiyecek dışında bir şey yemediğini söylüyor.

kartal ekolojik pazar 3

Kartal Ekolojik Pazar’da Sunulan Kartal Organik Pazar Ürünleri

95 dönümlük arazisinde 35-40 çeşit ürün yetiştiren Kalecikli Metin Yılmaz, perşembe günü tarladan hasat ettiği ürünleri pazar günü Kartal’daki pazarda satıyor. Ankara’nın Kalecik ilçesine bağlı Gökdere köyünde 8 yıl önce başladığı organik üretime bugün son sürat devem eden Yılmaz, “Bazı vatandaşlar fiyatları çok pahalı buluyor ama emin olun harcadığımız emeğin değeri bundan daha fazlası. Asla şikayetçi değilim, ama yol masraflarıyla birlikte değerlendirdiğimde elimde ürün kalmaması gerekiyor. Bizim müşteri sayımızın hiç artmıyor olması tek sorun. İnsanların organik ürün tüketmesi gerektiği konusunda daha fazla bilinçlenmeleri gerekiyor” diyor.

kartal ekolojik pazar 4

Bir başka organik tarım üreticisi de İsmail Nacak. O, yalnızca Kartal’daki organik pazarda satış yapıyor. Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 100 dönümlük çiftliği olduğunu söyleyen Nacak, 2003’ten beri organik tarımla uğraşıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bağlı ziraat mühendislerinin tavsiyesiyle organik tarımla tanışan Nacak, “Bir gün Tarım Müdürlüğü’nden mühendisler geldi köye. ‘Organik tarım yapar mısınız? Hem daha fazla kazanır hem de sağlıklı ürünler yetiştirirsiniz’ dediler. Bizde kabul ettik. Onlar bize her şeyi öğretti. 15 dönümle başladığımız organik tarım işinde şimdi epey ustalaştık ve işleri geliştirdik” dedi.

kartal ekolojik pazar 5

Dönemin Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü’nün de katıldığı bir törenle organik tarıma geçtiklerini anlatan Nacak, “O günlerde köyümüzün tamamı organik üretime geçmişti. Fakat gel zaman, git zaman sadece biz kaldık bu işle uğraşan. Satacak yer bulamadıkları ve çok da para kazanamadıkları için köydekilerin hepsi vazgeçti organik tarımdan. Biz hâlâ devam ediyoruz. Kazandığımız bir şekilde yetiyor şimdilik” diyor.

kartal ekolojik pazar 6

Kartal Ekolojik Pazarı Nerede?

Kartal Ekolojik Pazarı, Kartal merkezdeki eski belediye binasının arkasında yer alan alanda kuruluyor. Adres olarak Kordonboyu Mahallesi Hükümet Caddesi olarak belirtilebilir. Google Haritalar’dan adres tarifi almak isterseniz buraya (Kartal Organik Pazarı) bakabilirsiniz.

Kartal %100 Ekolojik Pazar Alanı yalnızca bir alışveriş alanı olarak kullanılmıyor, ayrıca bir etkinlik alanı olarak da hizmet veriyor. Saman kafe de çocuk oyun atölyesi pazara gelen ailelerin çocukları ile daha eğlenceli vakit geçirmelerini, çocukların ahşap ve doğal oyuncaklarla kaynaşmasını sağlanıyor. Pazar alanında kurulan yeme içme bölümünde de tamamen organik girdiler kullanılarak gözlemeler ve sıkma meyve suları hazırlanıyor. Etkinlik Çadırında film gösterimi, sergi, konser gibi sosyal etkinlikler yapılıyor. Ekolojik Pazarda Engelsiz Üretim Atölyesi Bez Çanta Üretiyor

kartal ekolojik pazar 7

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan rutin denetimler dışında, Kartal Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte Ekolojik Pazara gelen ürünlerin üretime dair müteşebbis sertifikaları, pazarlamaya dair ürün sertifikaları, faturaları, ürünlerin çeşitleri ile miktarları ve etiketlerinin kontrolü, haftalık sertifika kuruluşu iletişimleri, kayıt, veri paylaşımı yapılır. Ayrıca rutin zirai ilaç kalıntı analizleri yapıyor. Pazar alanına ürün tedarik eden üreticilerin arazi, aracıların depoları ziyaret ediliyor.