Mut’a nikahı nedir, caiz midir, İslam’da yeri var mıdır?

Muta nikahı, İslamiyet’in ilk yıllarından kalan ve Şia’nın birçok mezhebinde ve Rafizilik’te halen uygulanan bir nikah şekli. Bu nikaha göre, erkek, rızası olan bir kadınla belirli bir ücret karşılığında anlaşarak, belirli bir süreliğine evleniyor. Bu rehberde Mut’a nikahı ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve Diyanet’in bu konuya bakışını ele alacağız.

Mut’a nikahı caiz midir?

Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, “Muta nikahı caiz midir, kişi kendi nikahını kıyabilir mi?” sorusuna cevap verdi. Nursaçan, Mut’a nikahının caiz olmadığını söyledi.

Kanal 7’de ‘Necmettin Nursaçan’la Sohbet’ isimli programa telefonla bağlanan bir kadın izleyicinin, “Muta nikahı caiz midir?” sorusuna Necmettin Nursaçan Hoca, “Mut’a nikahı kesinlikle caiz değildir. Hatta Hz. Ali efendimizin de bu konuda açık ifadeleri vardır. İslam dünyasında bazı gruplar Mut’a nikahının caiz olduğunu söylerse de genel olarak İslam dünyasındaki inanç, kanaat öyledir. Bu konuda delillerimiz sağlamdır. Hiç şüphemiz yoktur. Afedersiniz, Muta zinanın adının değiştirilmesinden ibarettir.” diyerek cevap verdi.

Mut’a nikahının İslam’da yeri var mıdır?

Ürdün Üniversitesi Öğretin Üyesi Prof. Dr. Muhammed Kudat, İslam’da evliliğin bir emir olduğunu söyledi. Geçici bir zevk olan mut’anın haram kılındığına dikkat çeken Kudat, “Çünkü mut’a geçicidir. Aynı kadına, baba ve oğlunun mut’a yapma ihtimali gibi bir durum var. Bunun 4 mezhepte de haram olduğunu görüyoruz. Hiçbir akıllı insan bunun caiz olduğunu söylemez.” dedi.