2000’li yıllar Kartal fotoğrafları, Kartal’ı hiç böyle görmüş müydünüz?

Kartal24.com müthiş bir derleme ile 2000’li yıllarda Kartal’da çekilmiş en güzel fotoğrafları bir araya topladı. Fotoğraflar 2000’li yıllarda çekilmiş olduğu için yıllar içinde yapılan değişikliklerle fotoğraflardaki bazı yerler artık mevcut değil. Diğer fotoğrafları görmek için sonraki sayfaya geçmelisiniz. Her sayfada Kartal ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kartal, İstanbul’un Anadolu yakasında, Marmara Denizi kıyısında, Kocaeli Yarımadası’nın güney batısında yer alan bir ilçedir. Kartal ilçesi, batıda Maltepe, kuzeyde Sancaktepe, kuzeydoğuda Sultanbeyli ve doğuda Pendik ilçeleriyle çevrilidir.

kartal fotograflari 2

İstanbul’un en yüksek yeri Aydos Dağı ve İstanbul’un Balkonu diye adlandırılan Yakacık Tepesi Kartal’dadır. Kartal’a bağlı Aydos Tepesi’nin adı Bizans döneminde “Aetos” idi. Aetos Yunancada “Kartal” anlamına gelir ve semt günümüzdeki ismini buradan almıştır.

kartal fotograflari 3

Kartal 20 mahalleden oluşmakta olup, 2186 adet cadde ve sokağa sahiptir. Yüzölçümü Aydos Ormanı dahil 391,73 km² dir. Kartal’da kıştan ilkbahara, yazdan sonbahara geçiş çok defa fark edilmez. Kış aralık ayından Nisan ayına kadar sürer, ortalama 7 gün kar yağar, yaklaşık 25 gün de don olur. Yazları sıcak ve kurak olup ortalama sıcaklık 24 derecedir. Kış ortalama sıcaklığı ise 5-6 derece civarındadır. İlçede poyraz ve lodos hakim rüzgarlardır.

kartal fotograflari 15

Kartal İlçesinin tarihi gelişimini 6.yüzyılın başlarından itibaren incelemek olanaklıdır. İlçenin Samandıra ve Yakacık gibi yerleşim birimlerinde yapılan kazılarda çıkan tarihi yapıtların Bizans dönemine ait oldukları anlaşılmıştır. Marmaray inşaatı sırasında tren yolu geçiş güzergahında yapılan kazılarda çok sayıda eski yerleşim yeri ve iskelet bulunmuştur.

kartal fotograflari 1

1080-1083 yıllarında bütün Anadolu’yu ele geçiren Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından Pendik, Kartal ve Maltepe’nin ele geçirilmesinden sonra bu hükümdarla zamanın Bizans İmparatoru arasında Dragos Çayı sınır olarak belirlenerek 1081 yılında bir antlaşma yapılmış ve Süleyman Şah bu sınırın dışına çıkmamayı taahhüt etmiştir. Bu çay bugünkü Maltepe’nin batısında Maltepe ile Kartal arasında sınırı teşkil eden ve Dragos tepesinin yanından geçerek denize dökülen küçük bir sudur.

kartal fotograflari 17

Anadolu’da Türklerle Bizanslıların ilk sınırı bu anlaşma ile oluşturulmuştur. Kartal, 1400 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Kartal’ın iklimi, Karadeniz’in yağışlı iklimi ile Akdeniz’in ılıman iklimi arasında kalır. Kartal kışın Balkan Yarımadası’nın soğuk, Karadeniz’in yağışlı ve Akdeniz’in ılıman güneşli ikliminin etkisindedir.

kartal fotograflari 18

1755 yılında Adalar’a bağlı bir nihai olan Kartal 1757’de Üsküdar’a bağlı bir nihai olur. 1850’de İzmit Sancağı’na bağlı bir kaza olan Kartal, 1861’de Vilayet Nizamiyesi’yle tekrar Üsküdar’a bağlanır.

kartal fotograflari 9

1870 yılında çıkarılan bir nizamnameyle Kartal bir kaymakamlık olarak teşkil edilir ve bir yıl sonra temelli olarak İstanbul şehremaneti sınırlarına katılır.

kartal fotograflari 7

1871 Vilayet Nizamnamesi gereğince Kartal’da belediye kurulur ve ilçenin ilk belediye reisi Yasin Ağa olur. Kartal, 1888 yılında İstanbul şehremaneti sınırlarına katılır.

kartal fotograflari 6

1928’e kadar, o zaman Üsküdar’a bağlı olan Kadıköy’ün Bostancı, İçerenköy, Suadiye, İnönü ve Kayışdağı mahallelerini ve bugünkü Adalar ilçesini kapsıyordu. 1947 yılında, endüstri bölgesi olarak ilan edilmesinin ardından, Kartal, İstanbul’un hızla büyüyen ilçelerinden biri haline gelmiştir. Birçok endüstriyel tesis, imalathane ve fabrika Kartal’da kurulmuştur.

kartal fotograflari 16

1951’de Gebze’den Tuzla beldesini alan ilçe, 1973’te, Haydarpaşa-Gebze banliyö tren hattının açılması ile birlikte bu gelişme ivme kazanmıştır. 1987’ye kadar İstanbul’un büyük ilçelerinden olan ve o dönem batıda Kadıköy, kuzeybatıda Üsküdar and Beykoz, kuzeyde Şile ve doğuda Gebze ilçelerine komşu olan Kartal, 1987’de Pendik (1987’de Pendik’e bağlanan Tuzla 1992’de ayrı ilçe olmuş ve 1994’te Esenyalı ve Güzelyalı semtlerini Pendik’e verip bugünkü sınırlarına ulaşmıştır),

kartal fotograflari 13

1992’de Maltepe (1994’te Ümraniye’ye geçen ve bugün Ataşehir’e bağlı Yeni Çamlıca mahallesini kapsıyordu) ve Sultanbeyli ilçelerinin ayrılmasıyla oldukça küçülmüştür.

kartal fotograflari 11

1998’de Maltepe’den ayrılan Ferhatpaşa mahallesinin Samandıra Beldesi’ne bağlanmasıyla yeniden Kadıköy ilçesine komşu olmuş ve az da olsa büyümüşse de bugünkü sınırlarına 2009’da ulaşmıştır.

kartal fotograflari 20

2009 yılında Ümraniye’den ayrılıp Sancaktepe adıyla ilçe olan Sarıgazi’ye Paşaköy’le Ferhatpaşa mahallesinin küçük bir bölümüyle birlikte bağlanan Samadıra’nın ve Ataşehir’e bağlanan Ferhatpaşa mahallesinin büyük bölümünün ayrılmasıyla ulaşmıştır. 2010’lu yıllarda, İstanbul’un iki ana adalet sarayından biri olan Anadolu Adliyesi’nin Kartal’a inşa edilmesi, ilçenin önemini arttırmıştır. Kartal – Kadıköy metrosunun açılmasıyla beraber ulaşımı kolaylaşmıştır.

kartal fotograflari 4

2010 yılında kurulan Süleyman Şah Üniversitesi ilçe sınırları içerisinde kurulmuş ilk yüksek öğrenim kurumudur. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Özcan Sabancı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kartal’dadır. Kartal’da hizmet veren Şehir Üniversitesi ise Marmara Üniversitesi bünyesine alınmıştır. Fakültenin yeri eski Tekel Cevizli fabrikasının arsasıdır.

kartal fotograflari 10

Kartal ilçesi sağlık kurumları açısından İstanbul’un en zengin ilçelerinden birisidir. İlçede 4 adet devlet hastanesi, 3 adet özel hastane, 5 adet poliklinik, 9 adet tıp merkezi bulunmaktadır. Kartal’da ilk vapur iskelesi 1857 yılında inşa edilmiştir. İlçede ulaşım denizyolu, demiryolu ve otoyol ile sağlanmaktadır.

kartal fotograflari 12

Kartal, Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na 15 kilometre uzaklıktadır. Kartal’daki vapur iskelesi şu anda kapalıdır, sadece Adalar’a gemi ile ulaşım sağlanmaktadır. 1950’lerden beri Kartal ve Yalova arasında çalışan Mudanya ve Çardak isimli arabalı vapurları 1980’lerde emekliye ayrılmıştır. Günümüzde Kartal’dan Adalar ilçesine motor seferleri yapılmaktadır. Yalova ilçesine yapılan vapur seferleri ise tartışmalı bir kararla Pendik’e kaydırılmıştır.

kartal fotograflari 14

Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne giden otoban ve D100 karayolu da Kartal’dan geçer. Samandıra – Kartal bağlantısı ile E80 otoyoluna geçiş mümkündür.

kartal fotograflari 19

Kadıköy-Kartal arası uzanan Bağdat Caddesi ve Tuzla ile Bostancı arası sahil yolu Kartal’daki diğer karayolu ulaşım seçenekleridir. Aynı zamanda sahil yolunda bisiklet yolu da mevcuttur.

kartal fotograflari 5

Kartal’a Halkalı – Gebze arasında çalışan Marmaray treniyle de ulaşılabilir. Kartal’da Cevizli ile Yunus arasında tren durakları bulunur. Hem ilçe içi ulaşım hem de ilçeler arası ulaşımda tren kullanılabilir. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Mayıs 2013 tarihinde yaptığı ankette, Bakırköy, Adalar ve Kadıköy’le birlikte halkın kendini en güvende hissettiği dört ilçeden biri olmuştur.

kartal fotograflari 8

Son yıllarda ilçede yapılan büyük ölçekli rezidanslar nedeniyle demografik yapısında ciddi bir değişim gerçekleşmiştir. Kartal’da ortalama oturma süresi 17,22 yıldır. 1987 yılında Pendik, 1992 yılında Maltepe ve Sultanbeyli ve 2009 yılında Samandıra beldesinin Kartal ilçesinden ayrılması nedeniyle Kartal ilçesinin nüfusunda azalma meydana gelmiştir. 2020 TÜİK istatistiklerine göre en yoğun nüfuslu mahallesi Hürriyet mahallesi, en az nüfus barındıran mahalle ise Yukarı mahallesidir.