İşte Hacıbektaş’taki delikli taşın sırrı

- Yorumlar

Hacı Bektaş-ı Veli’yi anmak için bu yıl 51. Ulusal ve 25. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen törenlere katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine dünyanın dört bir yanından gelen Alevi vatandaşlar Çilehane mevkiine akın ediyor.

15 Ağustos Cuma günü de Kartal Belediyesi tarafından kaldırılan 40 otobüsle Kartallı vatandaşlar Hacıbektaş’a gittiler ve 1 günlük ziyaretten sonra bu sabah Kartal’a geri döndüler.

Burada bulunan Deliklitaş’tan geçebilmek, Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştirmek ve alanda bulunan boş bir araziye taş dizerek dilek tutup dua etmek için birbirleriyle yarışıyor.

STANDARDI 3 VEYA 5 TAŞ

Törenler için ilçeye gelen Alevi vatandaşlar Çilehane mevkiine geldiklerinde önce Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştiriyor, buraya taş yerleştirirken içlerinde tuttukları dileklerin kabul olacağına inanıyor. Heykele taş yerleştiren vatandaşlar “bu gelenek olmuş. Dilek tutup taş yerleştirince kabul olacağına inanarak yapıyoruz. Taşın kaç tane olmasının önemi yok” diyorlar.

Sonrasında yan tarafta bulunan boş bir araziye geçen vatandaşlar, üst üste üç veya beş tane olmak üzere taş diziyor, dua ediyor ve kabul olmasını diliyor. Alanda taş dizen vatandaşlar “İnsanlar inançları ve düşünceleri doğrultusunda üç veya beş tane üst üste taş koyup dilek tutulunca kabul edileceğine inanıyorlar. 3 veya 5 tane olması gerekiyor, standardı budur. Çilehane Mevkiinde oluşturulan alanda ziyaretçiler, dilek tutarak ve dua okuyarak taşları üst üste koyuyorlar” şeklinde konuştu.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin çile çektiği ve ibadet etmek için sığındığı yer olarak bilinen Çilehane mevkiine gelen vatandaşlar son olarak burada bulunan Deliklitaş’tan geçmeye çalışıyor.

“YA HAK” DİYOR DELİK AÇILIYOR?”

Deliklitaş’tan çıkan kişilerin kalbinin temiz olduğuna inanan Alevi vatandaşlar, ibadetlerini de yerine getirdiklerini ve çok mutlu olduklarını belirtti. Vatandaşlar, “Hacı Bektaş Veli burada 40 gün çile çekiyor. 40. gün “Ya Hak” dedikten sonra bir delik açılıyor. Buradan geçince günahların affolacağına veya takılmadan geçenlerin günahsız olduğuna inanıyoruz. Bunun ne kadar gerçek olduğunu da tam bilemiyoruz. Girdikten sonra “geçebilir miyiz, geçemezmiyiz” diye kafamızda bir heyecan oluyor. Psikolojik de bir şey. Bir de kilo ile alakalı. Kilolu insanlar geçemiyor. Çıktıktan sonra günasızmışız gibi bir rahatlama hissediyoruz.” şeklinde konuştu.

Deliklitaş’tan çıkmakta zorlanan kilolu ve yaşlı vatandaşlar zor anlar yaşarken, Deliklitaş’tan çıkmayı başaranların mutlulukları dikkat çekti.

Bu yıl 51. Ulusal ve 25. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen törenlere katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine dünyanın dört bir yanından gelen Alevi vatandaşların bir kısmı kurulan çadır kentlerde, bir kısmı otellerde, bir kısmı akrabalarında kalırken, bir bölüm de geldikleri ilçede kendilerine gösterilen boş alanlara çadır kurarak barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

x