Ehliyet almak için gerekli belgeler 2024

Ehliyetini değiştirmek isteyenlerin nasıl başvuru yapacağı ve yeni ehliyet almak için gerekli olan belgeler belli oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile beraber mevcut sürücü belgeleri ile yeni ehliyetlerin değiştirilmesine başlandı. Yeni ehliyetler, Yunanistan’ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli olacak.

Sürücü ehliyet yönetmeliklerine ve geçerli olan kurallara göre yeni ehliyeti alabilmek için yapılması gerekenler şöyle:

  • Sağlık Bakanlığı’nın sizin için belirlediği aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye gidip ehliyet almanızda bir mahsur olmadığına dair sağlık raporu almak. Ancak B grubu için 10 senede, E grubu için 5 senede bir sağlık raporu istenecek.
  • Herhangi bir vergi dairesine veya kamu bankasına değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırılması.
  • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet 5×6 ebadında arkası beyaz biyometrik fotoğraf.

Evraklar tamamlandıktan sonra https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesi üzerinden randevu alınmalı. Randevunuzu cep telefonunuza gönderilen onay kodu ile alabilirsiniz. Hazırladığınız evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak, eğer ehliyetinizi yeniliyorsanız eski ehliyetiniz geri alınacak. Ehliyetiniz kayıpsa eski ehliyetiniz iptal edilecek. Bunun yerine size “geçici sürücü belgesi” verilecek. Ardından da 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize PTT Kargo ile gönderilecek.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN İKAMETGAHIN ÖNEMİ VAR MI?

İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor. Örneğin İstanbul’da Avcılar’da oturuyorsunuz diyelim. Arnavutköy nüfus müdürlüğünde ehliyet yenileme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

Yeni ehliyetinizin geleceği adresi nüfus müdürlüğünde işleminizi yapacak olan memura söylemelisiniz. Farklı adres veya farklı bir kişi adı söylemek mümkün. Ehliyetinizi sadece belirtilen kişi alabilir.

EHLİYETLERİN YENİLENMESİ NE KADARLIK BİR SÜRE

Eski ehliyetlerin yeni tip ehliyet ile değiştirilmesi için son tarih 2022 yılı sonudur. Ehliyet belgesi değiştirme işlemi 01-01-2016’da başlayacak en son 31-12-2022 tarihine kadar ehliyetinizi değiştirebilirsiniz.

Bu tarihi aştıktan sonra da başvuru yapmanızda sakınca yok. Çünkü bu sınırlama ilk açıklandığında böyleydi. Şu anda ehliyetinizi hala değiştirme imkanınız var.

SÜRÜCÜ BELGELERİ NASIL TESLİM EDİLECEK?

Sürücü belgeleri normalde her tescil şubede ayrı ayrı hazırlanıyordu, artık Ankara’daki tek merkezde basım yapılıp posta yoluyla adrese gönderiliyor. 15 gün içinde yeni ehliyet belgeniz adresinize gönderilecektir. Sürücü belgeleri PTT ile beyan ettiğiniz adrese gönderilecektir. Bu işlem için ücret ödenmemektedir.

Ayrıca talebiniz doğrultusunda ehliyet belgeniz gelene kadar kullanabileceğiniz geçici bir belge emniyet tarafından size verilecek.