Kartal Akel Sitesi son durum

İstanbul Kartal’da uzun zamandır mağduriyet yaşayan AKEL sitesi sakinleri için sevindirici gelişme yaşandı. AKEL sitesi mağdurlarının 8 yıldır devam eden mücadelesi, temel atma töreni ile son buldu.

Kartal’ın Esentepe Mahallesi’nde DKY İnşaat’ın kentsel dönüşüm kapsamında AKEL sitesi sakinleriyle yaptığı anlaşma kapsamında 2015 yılında gerçekleştirdiği yıkımın ardından AKEL sitesi bir türlü yeniden inşa edilmemişti. Yıllarca inşaat başlatılmazken DKY İnşaatın kiralarını da ödemediği ev sahipleri mağdur olmuştu.

Devam eden mücadele sonucu DKY ile sözleşmeyi fesih edebilen Akel sitesi sakinleri, yeni inşaat şirketi ile anlaştı. Neva Prestij Yapı Firma inşaat şirketiyle yapılan sözleşme kapsamında Kartal Belediyesi’nin de katkılarıyla inşaat ruhsatı alındı ve 305 daire 430 malik sahipli sitede inşaat alanında çalışmalar başlandı.

Akel Sitesi eylemleri – DKY Kartal mağdurları

AKEL sitesi mağdurları, 8 yıl boyunca çeşitli eylemler yaparak seslerini duyurmaya çaşıştı. AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi Aksel Sitesi DYK mağdurları protesto gösterisi gerçekleştirdi. AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi önünde toplanan mağdurlar Akel Sitesi arsasına yürüyüş yaptı.

Hak sahipleri, DKY inşaat tarafından kendilerine ödenmesi gereken kiraların 23 aydır ödenmediğini söyleyerek tepki gösterdi. DKY İnşaat tarafından Kartal’da Esentepe Mahallesindeki Akel Sitesi 2014 yılında “Kentsel Dönüşüm” kapsamında “kat karşılığı” taahhüttü ile Akel sitesinin olduğu arsa için bir kısım arsa sahibi ile anlaşma sağlandı.

2015 yılında 301 dairenin olduğu Akel sitesi yıkıldı. Proje imzaların atılmasının ardından 8 yıl geçmesine rağmen hala yapılmadığı için yüzlerce hak sahibi mağdur oldu. Dumankaya İnşaat’a, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında el konulurken, ailenin bir diğer üyesi Ali Dumankaya 2016’da DKY İnşaat adıyla yeni bir şirket kurmuştu.

Akel Sitesi yıkımı

Kartal’da sürdürülen “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Esentepe Mahallesi’nde bulunan Akel Sitesi’nin yıkımı törenle gerçekleştirildi. 4 Ada / 7 Parsel üzerinde 24 blok ve 301 bağımsız bölümden oluşan Akel Sitesi’nin yıkımı ile Kartal’daki en büyük sitelerden birinin kentsel dönüşümü için önemli bir adım atılmış oldu.

Akel Sitesi’nin yıkım törenine; dönemin Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, site sakinleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyük bir katılımla gerçekleşen yıkım töreninde konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Akel Sitesi benim için önemlidir. Burası değişik bir yapıya sahip. Akel Sitesi nasıl olur derken, baktık ki 7 parselde ayrı ayrı yapılaşmış yapılaşmaları, dönüşmeleri mümkün değil. Üzerinde çalışma yaparak ‘Güney İmar Planı’ ile Büyükşehir Belediyesi’ne yolladık. Çalışma sonrasında 19 bin küsur metrekare alan, çok rahat bir şekilde dönüşebiliyor.” dedi.

akel-sitesi-yikimi

Akel Sitesi projesi

20 dönümlük alanda depreme dayanıksız ve plansız bir şekilde 7 farklı parsel üzerinde bulunan Akel Sitesi, tek bir parsel haline getirildi. Mevcutta 24 blok ve 301 bağımsız bölümden oluşan site, DKY İnşaat girişimi ile yapılacak yeni proje ile 4 bloktan meydana gelip 25-30’ar katlı 740 bağımsız bölümden oluşacak.

Projede; açık-kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, katlı kapalı otopark, çocuk oyun alanları ve basketbol sahası gibi birçok sosyal tesis alanları yer alıyor. Yeni proje ile bu parsel içinde kalacak olan yollar da salt inşaat alanına değil, büyük oranda yeşil alana dönüştürülecek.