Ankara’da görülmesi gereken en iyi 10 yer

Başkent Ankara, tarihi yerleri, birbirinden güzel parkları, renkli caddeleri ve daha birçok güzelliğiyle Türkiye’nin görülmeye değer şehirlerinden. Uçak bileti alıp Ankara’ya gidince nereleri görelim diyenler için küçük bir liste hazırladık. Burada Ankara gelince akla gelenlerden oluşan geniş bir liste sunuyoruz. İşte Ankara gezinizde görmeniz gereken 10 durak:

1. ANITKABİR

anitkabir

Ankara denilince akla ilk gelen yerlerden biri Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir. Rasattepe’de bulunan yapının girişinde karşılıklı olarak aslan heykelleri ve meşaleler sizi karşılıyor.

Fotoğraflardan çok daha etkileyici bir güzelliği olan anıtın çevresinde, her biri Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir isme sahip Sekiz kulenin bulunduğu Zafer alanı yer almakta. Anıtın içerisindeki müzeler de görülmeye değer. Müzede bulunan Çanakkale Savaşı ve Büyük Taarruz dönemine ait canlandırmalar insanı adeta geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

2. KIZILAY MEYDANI

kizilay-meydani

Ankara’nın popüler duraklarından olan Kızılay Meydanı ise şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Şehrin orta noktasında bulunan meydan, alışveriş ve yemek anlamında ziyaretçilerine geniş seçenekler sunuyor. Buradaki en renkli bölge Sakarya Caddesi. Çeşitli mağazalar ve kafelerle dolu caddede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

3. ATAKULE

atakule

Ankara’nın en ünlü alışveriş merkezi Atakule, döner restoranlı kulesi ile oldukça ilgi gören bir yer. 125 metre yüksekliğindeki kulenin epesine asansörle çıkılabiliyor. Etkileyici mimarisiyle dikkat çeken Atakule’nin tepesine çıkıp şehri yukardan seyretmenin tadına varabilirsiniz.

4. GENÇLİK PARKI

genclik-parki

Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan tarihi park, Ankara halkının uğrak duraklarından biri. Yapay gölü, oyun alanı ve çay bahçeleriyle renkli bir atmosfere sahip parkta dinlenme ve eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz. Çeşitli oyuncakların da bulunduğu park çocuklarınız için de eğlenceli bir ortama sahip.

5. PEMBE KÖŞK İNÖNÜ MÜZE EVİ

pembe-kosk

Cumhuriyet dönemine ait önemli eserlerden biri olan Pembe Köşk, İsmet İnönü’nün zamanında yaşadığı yer olarak biliniyor. 48 yıl boyunca İsmet İnönü ve ailesine ev sahipliği yapmış bu tarihi binayı görmeden Ankara gezinizi tamamlamayın.

6. TUNALI HİLMİ CADDESİ

tunali-hilmi-caddesi

Ankara’nın en hareketli caddelerinden Tunalı Hilmi, genelde gençlerin tercih ettiği bir yer. Çok sayıda mağaza, restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapan caddede sıkılmanız söz konusu değil.

Sosyal yaşamın merkezi olarak nitelendirebileceğimiz caddede, dünyaca ünlü birçok markanın vitrinlerine göz atabilir, gezinizin ardından sevimli kafelerinde kahve molası verebilirsiniz. Ankara’nın meşhur parkı Kuğulu Park’ta burada yer alıyor. Tunalı Hilmi’ye gitmişken Kuğulu Park’a uğramadan olmaz.

7. ANKARA KALESİ

ankara-kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi kale, tüm görkemiyle günümüzde de ihtişamını ortaya koyuyor. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte MÖ 2. yüzyıl başında Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında yapıldığı tahmin edilen kale tarih boyunca Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde birçok kez onarımdan geçmiştir.

8. ANKARA CUMHURİYET MÜZESİ (2. TBMM BİNASI)

cumhuriyet-muzesi

2. TBMM Binası, 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan bina, 1923 yılında mimar Vedat Tek tarafından tasarlanmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk zamanlarına tanıklık etmiştir. Bu binayı inceleyerek muhteşem bir tarihe tanıklık edersiniz.

9. GÜVENPARK

guvenpark

Güvenpark, Kızılay Meydanı’nda bulunan bir parktır. Clemens Holzmeister tarafından meydana bir park ve anıt yapımı projesi olarak yapılmıştır ve içine Güvenpark Anıtı yerleştirilmiştir. Güvenpark’ta bugün yetişkin ağaçlar, havuz, oturaklar ve çocuk parkı bulunmaktadır.

10. ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

anadolu-medeniyetleri-muzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulur. Müzenin ana konusu, tarih ve arkeolojidir. Müzede, Anadolu’nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergilenmektedir. Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır.