Gebze metrosu ne zaman açılacak?

Gebze’de yapımına 2018’de başlanan Gebze – Darıca metro hattı uzun yıllar geçmesine rağmen henüz tamamlanmadı. Son olarak 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınan ve Kuzey metro hattı olarak adlandırılan “Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı” için Aralık ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında bakanlığa devir protokolü imzalandı.

Gebze ile Darıca arasında çalışacak olan metronun ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Yaklaşık 5 milyar TL’lik yatırıma sahip olan Gebze metrosunun 2024 yılında tamamlanması bekleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin temelini atıp tamamlayamadıktan sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilen Gebze-Darıca Metro hattının yapım çalışmaları, yerin 52 metre altında devam ediyor.

Darıca metrosu ne zaman açılacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze-Darıca Metro Hattının yapım çalışmaları devam ediyor. Metro hattının 2024’te tamamlanması planlanıyor.

Metro güzergahındaki kamulaştırma işlemleri tamamlanırken, inşaat çalışmaları da devam ediyor. Hedeflenen açılış tarihi Eylül 2023 olan Gebze metrosu, 12 istasyondan oluşacak. Toplamda 15.5 kilometrelik ilk etabı D-100’ün kuzeyinde olacak ve daha önce tamamlanarak hizmete açılacak. Ardından TCDD Gar ile Darıca sahil arasında kalan 3 istasyon tamamlanacak.

Gebze – Darıca metrosu özellikleri

OSB-Gebze-Darıca Metro Hattı, 15.4 KM uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşacak. Hattın tünel ve istasyon yapılarının inşa çalışmaları devam ediyor. Şu anda devam eden çalışmalarda üç tane istasyon yapısında kazı çalışmaları yapılıyor.

Proje ile birlikte Darıca Gebze ve Organize Sanayi Bölgesi arasındaki bir ulaşım ve toplu taşıma hattı oluşturulmuş olacak. Hat ile aynı zamanda İstanbul ile Kocaeli de birbirine bağlanacak. Gebze ile OSB’ler Marmaray’la da entegre olacak. Çalışmalar planlanan şekilde ilerlerse proje 2024’te tamamlanacak. Hattın Sabiha Gökçen Havalimanına da uzatılması planlanıyor.

Gebze – Darıca metrosu istasyonları

Kocaeli Gebze ile Darıca arasındaki metrunun istasyonları da belli oldu. Toplamda 12 istasyondan oluşan metro ağının çift hatlı olarak planlanacağı ve 15.5 kilometre uzunlukta olacağı açıklandı. Metronun günlük yaklaşık 5 bin yolcuya hizmet vermesi tahmin ediliyor.

 • Darıca Sahili İstasyonu
 • Darıca Cumhuriyet Meydanı
 • Farabi Devlet Hastanesi
 • Adnan Menderes İstasyonu
 • TCDD Tren İstasyonu
 • Fatih Devlet Hastanesi
 • Gebze Kent Meydanı İstasyonu
 • Gebze Stadyum İstasyonu
 • Akse Sapağı İstasyonu
 • Adliye İstasyonu
 • Mutlukent İstasyonu
 • OSB İstasyonu
 • Depo İstasyonu
 • Mollafenari Köyü İstasyonu

Gebze – Darıca metrosu Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzatılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze-Darıca Metro Hattının yapım çalışmaları devam ediyor. OSB-Gebze-Darıca Metro Hattı, 15.4 KM uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşacak. Hattın tünel ve istasyon yapılarının inşa çalışmaları devam ediyor. Şu anda devam eden çalışmalarda üç tane istasyon yapısında kazı çalışmaları yapılıyor.

Proje ile birlikte Darıca Gebze ve Organize Sanayi Bölgesi arasındaki bir ulaşım ve toplu taşıma hattı oluşturulmuş olacak. Hat ile aynı zamanda İstanbul ile Kocaeli de birbirine bağlanacak. Gebze ile OSB’ler Marmaray’la da entegre olacak. Çalışmalar planlanan şekilde ilerlerse proje Eylül 2023’te tamamlanacak.

Öte yandan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgilere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile daha önceden yapılan protokole göre İBB Sabiha Gökçen’e metroyu götürecek, Kocaeli de OSB’den Sabiha Gökçen’e bir hat oluşturacak. Bu planlamanın hayata geçirilmesi için Ulaştırma Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğü belirtiliyor.