Kartal İstanbul’un hangi yakasında?

Kartal’ın hangi yakada olduğunu merak ediyorsanız, doğru soruyu sormuşsunuz demektir. Burada cevabını bulan konu, Kartal’ın hangi yakada olduğu merakıdır. Kartal, İstanbul’un bir ilçesidir ve Kartal ilçesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan bir ilçedir.

Anadolu Yakası’nda konumlanan bir ilçe olan Kartal, ülkenin Asya tarafındadır. Anadolu Yakası, Asya tarafında yer aldığı için Kartal da Asya yakasında bulunur. Asya tarafı, doğru bir ifade ile söylemek gerekirse Kocaeli’ye yakın olan taraftır. Avrupa tarafının tam tersidir. İstanbul Kartal ne tarafta, Kartal Asya’da mı, Avrupa’da mı? Tüm bu soruların yanıtı belli oldu.

Kartal hangi yakada?

Kartal ilçesi, İstanbul’un doğu tarafı olarak bilinen Asya kıtasındaki kısmını işaret eden Anadolu Yakası’nda bulunur. Kartal aynı zamanda Pendik ilçesinden sonra gelir. Pendik, Kartal’ın doğusundadır. Eğer daha doğudan geliyorsanız, Kartal’dan önce Pendik’i geçmeniz gerekir. Kartal aynı zamanda Maltepe’nin doğusunda yer alır.

Eğer doğu tarafından geliyorsanız, Kartal’ı geçtikten sonra Maltepe’ye geçmiş olursunuz. Eğer Kartal tarafında Avrupa Yakasından geliyorsanız, öncelikle Maltepe’yi geçmiş olursunuz. Daha iyi anlaşılması açısından aşağıda sizin için bir şema ile verdik:

İstanbul
├── Avrupa Yakası
├── Anadolu Yakası
│   ├── Kadıköy
│   ├── Maltepe
│   ├── Kartal
│   ├── Pendik
│   └── Tuzla
Kocaeli

İşte şimdi büyük bir ihtimalle tamamen kavradınız. Bu şema ile Anadolu Yakası’nda sahil ilçelerinin hangi sıra ile geldiğini size gösterdik. Şemayı iyi anlamanız için tekrar özetlemek istiyorum. İstanbul’un Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası olmak üzere iki yakası vardır ve Kartal Anadolu Yakasındadır.

Anadolu Yakası, Asya kıtasındadır, Avrupa Yakası ise Avrupa kıtasındadır. Avrupa Kıtası, ülkenin batısındadır, Asya kıtası ise ülkenin doğusundadır. Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Sabah güneşin ilk çıktığı taraf doğu tarafıdır. Artık Kartal’ın hangi yakada olduğu ve Kartal’ın olduğu yakanın hangi kıtada olduğunu tamamen anladığınıza eminim.