NFT nedir, ne işe yarar?

Yakın tarihli bir rapora göre, dijital varlık olarak çalışan ürünler olan takas edilemez tokenler veya NFT’ler, 2020’de 210 milyon Euro’luk bir pazarı kapsayacak şekilde büyüyerek 2019’a kıyasla %299’luk bir büyüme kaydetti. Bu rakamlarla beraber önümüzdeki yıllarda NFT’lerin yaygın bir şekilde benimseneceği tahmin ediliyor. Her geçen yıl NFT pazarı rekor bir hızla büyümeye devam edecek.

Pazar ivmesini açıklayabilecek ana nedenlerden biri, NFT’lerin küresel şirketlerde yarattığı ilgidir. Louis Vuitton, Breitling gibi moda ve lüks markalar ve Nike, NBA veya Formula 1 gibi spor markaları aktif olarak NFT’ye dayalı tüketim malları ve hizmetleri yaratıyor ve bunlardan para kazanıyor. Yalnızca NBA Top Shot portalıyla NBA, yalnızca doğrudan satışlarda değil, 200 milyon Euro’dan fazla satış elde etti.

Ancak, NFT’ler dijital para birimlerinden farklı çalışır. Bitcoin ve Ether gibi popüler kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler birbirleriyle doğrudan alınıp satılamaz.

NFT nedir?

Bir NFT, bir blok zinciri ağında bulunan, takas edilemez bir belirteçtir, yani, çoğu para birimi gibi aynı değer için birbirleriyle değiştirilemeyen veya daha küçük değerlere bölünemeyen özel bir dijital varlık sınıfıdır.

NFT’ler, orijinallik sertifikasını kaybetmeden intihal edilemeyen orijinal içeriğin bir temsilini oluşturmak için blok zinciri sözleşme teknolojisini kullanır.

Hiçbir NFT diğeriyle aynı değildir; benzersiz nitelikleri, kıtlıkları, nadirlikleri, benzersizlikleri, ayrıcalıkları ve özgünlükleri ile karakterize edilirler. Dijital belirteçler genellikle bir tür koleksiyoncu öğesi olarak işlev görür ve kopya olma ihtimalleri yoktur.

NFT ürünleri, dijital sanat eserlerinden (bugün en yaygın olanı), dijital moda öğelerine, koleksiyonluk spor kartlarına, sanal gayrimenkule ve video oyunu karakterlerine kadar her şeyi içeren geniş bir ürün yelpazesini kapsar.

Bir NFT satın almak için alıcılar, Ethereum’un Eteri (ETH) veya World Asset eXchange (WAX) gibi kripto para birimleri kullanmalıdır. ETH, satın alınabilecek en popüler NFT para birimlerinden biri olsa da, her platform kendi dijital cüzdan hizmetini seçer. WAX, sanal karakterler ve video oyunlarıyla ilgili NFT satın alımları için popülerdir.

NFT alıp satabileceğiniz en yüksek satış hacmine sahip pazaryeri veya platformlar arasında Opensea, Rarible, NBA Top Shot ve Sorare yer alıyor.

NFT alım ve satımının avantajları ve dezavantajları

Alıcılar, dijital varlığın kendisini değil, o dijital varlığın mülkiyetinin kanıtını arıyor. Jetonlar kolayca doğrulanabilir ve her zaman orijinal yaratıcıya kadar izlenebilir. Bu şekilde, NFT jeton sahipleri, bu türden tek jetona sahip olduklarını bilerek bireysel dijital varlıklara tamamen sahip olabilirler.

NFT’lerin değeri de ürünün değişmezliğine dayanmaktadır. NFT’ler yok edilemez, silinemez veya çoğaltılamaz, belirteç yalnızca blok zinciri ağında depolanan yerel platformunda bulunur.

Pandemi, içeriğin ve sanal dünyaların önemini dünyada pekiştirmeyi mümkün kıldı ve toplumun, geleneksel sistemleri demokratikleştiren ademi merkeziyetçiliğe dayalı yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu gösterdi.

Ancak bugün itibariyle NFT pazarıyla ilgili çeşitli sorunlar var. Bu pazarların inşa edildiği ana kripto para birimi ve ağ Ethereum olduğundan, işlem ücretleri çok yüksektir ve bir NFT’nin mülkiyet hakkını yaratıcısından alıcıya aktarmak için 50 Euro’dan fazla ödemek zorunda kalmak yaygındır. Ancak yalnızca işlem ücreti sorunuyla karşı karşıya değiliz, aynı zamanda Ethereum ağının bıraktığı korkunç karbon ayak izini de eklediğimiz bir sürdürülebilirlik sorunuyla karşı karşıyayız.

NFT’lerin hangi endüstrilere etkisi olacak?

Sanal bir elbise dolabı, bir kriptografik sanat galerisi, dijitalleştirilmiş belgelerden oluşan bir cüzdan… Gelecek, takas edilemeyen jetonlar veya NFT’lerle dolu olabilir.

Son zamanlarda, bazı parçaları milyonlarca avroya satılan NFT sanatının çok fazla etkisi olan birkaç satış oldu. Ancak, NFT’lerin potansiyeli dijital sanatın çok ötesine geçiyor. NFT’lerin evrimi ile dönüştürülebilecek bazı endüstri örneklerine bakalım.

Oyun sektörü ve NFT’ler

Oyun endüstrisindeki en büyük sorunlardan biri, oyuncular oyunlardaki varlıkları satın aldıklarında, oyun geliştiricilerinin bunları herhangi bir zamanda kaldırabilmesidir.

İnsanlar Fortnite gibi oyunlara servet harcıyor, ancak bu varlıklar genellikle sistemlerinde depolanan video oyununu yaratan şirkete ait. Şirket kapanırsa veya iflas ederse, kullanıcılar daha önce ödedikleri sanal varlıkları kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Video oyunlarında oluşturulan varlıklar NFT olarak yaratılmış olsaydı, kullanıcıya varlıklarının video oyunu yaratıcılarının kararlarına tabi olmadığı, ancak mülkün kendilerine ait olacağı garanti edilerek ikinci el pazarları için fırsatlar yaratılır. Bu sayede kullanıcılar çok daha kolay bir şekilde başkasına verebilir, birine gönderebilir veya açık artırmaya çıkarabilir. Fornite’da satın alınan bir görünüm Roblox’ta bile kullanılabilir ve Minecraft’ta kullanabilecek başka bir kullanıcıya satılabilir, bu da platformlar ve dijital ekosistemler arasındaki uyumu kolaylaştırır.

Moda sektörü ve NFT’ler

Bir an için sanal pantolonlar, gömlekler ve elbiseler satın aldığımızı hayal edelim ve ardından bunları bir fotoğrafta düzenleyip Instagram’da yayınlayalım. Dress-X, XR Couture veya The Dematerialized gibi pazar yerlerinin amacı budur. Bu şirketler dijital kıyafetleri NFT olarak satıyor, bu da kıyafetlerin kopyalanamamasını sağlıyor ve aynı zamanda markaların kıtlık ve münhasırlık yaratmasına izin veriyor. Gördüğümüz gibi bu pazar yerleri veya dijital moda platformları, tasarımcılar ve markalar için yeni iş modelleri haline gelebilir.

Dijital spor ayakkabı markası RTFKT STUDIOS, dijital modellerini NFT olarak satarak 2,5 milyon Euro’dan fazla gelir elde etti. Ek olarak, Snapchat’teki bir filtre kullanılarak dijital olarak test edilebilirler.

NFT’ler modayı dijitalleştirmenin anahtarı olabilir mi? Arttırılmış gerçeklik olgunlaştıkça NFT moda öğelerinin gerçek hayatta sahip olduklarımızdan daha da önemli olacağı her zamankinden daha yakın görünüyor.

Müzik sektörü ve NFT’ler

Müzik sektörü, NFT’ler tarafından kaçınılmaz olarak devrim yaratacak ve demokratikleştirilecek, plak şirketleri, radyolar veya gerçek yaratıcısı tarafından kontrol edilecek diğer herhangi bir iletim ortamı tarafından kontrol edilmekten vazgeçecek olan endüstrilerden bir diğeridir. Kings of Lion, Aphex Twin, Gorillaz ve hatta The Weeknd gibi sanatçılar NFT’ler aracılığıyla müzik satışına çoktan katıldılar.

Kings of Lion, yeni albümleri When You See Yourself’i NFT formatında yayınlamanın yanı sıra, herhangi bir Kings of Lion konserine ön sırada oturmak ve Exclusive görsel-işitsel sanat eserleri gibi ömür boyu faydalar içeren Altın Biletler gibi başka NFT’ler de yayınladı.

Gördüğümüz gibi, olanaklar sonsuzdur ve yaratıcılığın hizmetindedir.