Kartal’da fırtına etkisini göstermeye başladı

Meteoroloji İstanbul için fırtına ile beraber kar yağışı ve karla karışık yağmur uyarısı yaptı. Kuvvetli fırtına Kartal’da etkisini saat 22:00 itibari ile hissettirmeye başladı. Kuvvetli rüzgar ile birlikte Kartal’da devasa bulutlar gökyüzünü kapladı. Saatte 65 km hızı bulan fırtına ile birlikte kar yağışı da etkili oluyor.

AKOM ise İstanbul için kuvvetli yağış uyarısını tekrarlayarak ani sel ve su baskınlarına dikkat uyarısında bulundu. İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak, karla karışık yağmur ve kar yağışlı hava etkili oluyor. Yağışların ve fırtınanın gece saatlerinde çok şiddetli devam edeceği ve yağışın yarın da etkisini göstereceği tahmin ediliyor.

Kartal’da fırtına etkili oluyor

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; kar yağışı, karla karışık yağmur, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Önceki gün gündüz 6 derece olan hava sıcaklıkları, gece saatlerinde hava sıcaklığı 0 derece oldu ve hissedilir hava sıcaklıkları eksi 4 dereceye kadar düştü. Kar yağışının Pazartesi gün boyu fırtına ile beraber aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor. Daha yoğun kar yağışının ise pazartesi akşamından itibaren özellikle salı günü etkili olması bekleniyor.

Okullar tatil edildi

Diğer yandan, İstanbul Valiliği tarafından, kuvvetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitime bir gün süreyle ara verildi. Ayrıca kamuda engelli ve hamile personelin bir gün izinli sayılacağı açıklandı.