İstanbul’da gezilecek yerler: Malta Köşkü

İstanbul’da gezilecek-görülecek yerlerden oluşan yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Kartal 24’de belirli aralıklarla gezilebilecek en güzel yerleri sunacağız. İşte Beşiktaş’ta yer alan Malta Köşkü hakkında bilgiler.

Malta Köşkü, Yıldız Parkı içindeki iki tarihi köşkten biridir. O tarihlerde Çırağan Sarayı’na ait olan koruda, 1871 yılında “Sedir Köşkü” olarak inşa edilmiştir.

Beşiktaş – Ortaköy Caddesi üzerinde Yıldız Parkı’ na girildiğinde solda yer alan bu köşk, Sultan Abdülaziz tarafından saray bahçesi dekoru olarak Sarkiş Balvan ve kardeşlerine yaptırılmıştır. Köşkün önünde Yıldız Parkı’nın iki büyük havuzundan biri bulunmaktadır.

İç mekan kapasitesi alt kat 90 kişi, üst kat sol oda 25 kişi toplantı ve yemek düzeni, üst kat toplam kapasite 70 kişidir.

Malta Köşkü 2

Malta Köşkü’nün tarihçesi

Yıldız Parkı içindeki iki tarihi köşkten biridir. O tarihlerde Çırağan Sarayı’na ait olan koruda, 1871 yılında “Sedir Köşkü” olarak inşa edilmiştir.

Beşiktaş – Ortaköy Caddesi üzerinde Yıldız Parkı’ na girildiğinde solda yer alan bu köşk. Sultan Abdülaziz tarafından saray bahçesi dekoru olarak Sarkiş Balvan ve kardeşlerine yaptırılmıştır. Köşkün önünde Yıldız Parkı’nın iki büyük havuzundan biri bulunmaktadır.

Malta Köşkü 3

xKoyu kırmızı renkte boyalı olan bu köşk, zemin üzerine tek kat olarak inşa edilmiştir. Köşkün Boğaz’a bakan cephesi üç bölümdür. Cephenin ortasında, önünde dört desteğe oturan bir balkon yer almaktadır. Süslemeli ve yuvarlak kemerli olan balkon kapısının iki yanında iki çift pencere bulunmaktadır. Köşkün havuza bakan cephesi iki kollu merdivenli bir girişe sahiptir.

Malta Köşkü 3

Merdivenin iki kolu arasındaki bölümde zemin kata, girişi sağlayan bir kapı açılmıştır. Abdülmecit döneminde Neo-Klasik, Neo-İslam, Neo-Osmanlı olarak Yıldız saraylarında yabancı sanatçıların saray çevrelerinde çalışmaları ve Avrupa mimarisinde meydana gelen gelişmeler duvar resmini etkilemiş ve yağlı boya tekniğinde doğa görünümleri, çiçek, meyve ve av hayvanlarının resimleri yaygınlaşmıştır.

Çadır köşkü, Malta köşkü ve Yıldız parkındaki tüm köşklerde bu üslubu görebilirsiniz. Köşklere güzellik kazandırması ve bu mekanların dinlenme, seyir ve av köşkü olduğunu belirlemek amacıyla, tavanlar av hayvanları, sebze meyve ve çiçek figürleriyle süslenmiştir.