Musluktan akan beyaz su tehlikeli midir?

Suyun kesilip geri gelmesiyle su bir süre beyaz akabilir. Bunun nedeni, suya karıştırılan klordur. Peki klorlu suyu içmek veya kullanmak tehlikeli midir, klorlu suyun zararları nedir?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur’a göre, sular kesildiği zaman, şebekede negatif basınç oluşur ve boruların etrafındaki kirli sular şebekenin içine emilir. Bu sular, başta mikroplar olmak üzere her türlü kirliliği içerir.

Boru içine emilen kirli sular, tekrar su verilinceye kadar boru içinde bekler ve bu bekleme sırasında tamamen kokuşur ve içilmesi sakıncalı sular haline gelir. Kesintiden sonra musluklarımızdan akan suların bataklık suyu gibi kokması bu nedenledir. Bu su bulanık, kokulu ve hem de her tülü madde ile kirlenmiş bir sudur içilemez. Bulaşık yıkama, ağız ve diş fırçalama, sebze ve meyve yıkama amacıyla kullanılması da sakıncalıdır.

Klorlu su tehlikeli mi? Kesintinin ardından gelen su ne zaman temiz olur?

Klor doymuş tuz çözeltisinden veya erimiş sodyum klorürden elde edilebilir. Kağıt ve dokuma sanayinde kullanılmasının yanı sıra şehir içme suyu şebekelerinin dezenfekte dilmesi için de kullanılabilir. Aynı zamanda evlerde kullanılan ağartıcı ve mikrop öldürücülerin yapımında kullanılması klorlu suyun zararları konusunda bize ufakta olsa bilgi vermektedir.

Klorlu suyun kısa vadede etkileri

Klorlu sulara çok fazla maruz kaldığımızda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Mide bulantısı, kusma, boğazda yanma hissi, burun kanaması, göz tahrişi, öksürük veya hırıltı, göğüs ağrıları, nefes darlığı ve akciğerlerde sıvı birikimi, klorlu suya maruz kalınması sonucu oluşabilecek erken etkilerden bazılarıdır.

Bronşit ve astıma neden olabilir

Klorlu su uzun vadede çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların oluşmasına, eğer bu rahatsızlıkları bulunduruyorsanız, hastalığın ilerlemesine neden olması klorlu suyun zararları arasındadır. Bu risk özellikle kapalı yüzme havuzları ve duş alırken fazla buhar oluşumunda artış gösterebilir.

Dişlerinize dikkat edin

Özellikle şehir şebekelerinin klor seviyesinin fazla yüksek olduğu bölgelerde bu tarz diş sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bazı kesimlerde yaşayan insanların, dişlerinde siyahlıklar ve çürükler oluşmasının ana nedenlerinden birisi klorlu su tüketimidir.

Klorlu su uzun vadede kansere neden olabilir

Fazla miktarda klorlu su tüketen ve havuzlarda fazla vakit geçiren kişiler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, bu kişilerin birçok kansere yakalanma olasılığı yüksek miktarda artış gözlenmiştir.

Sular kesildikten sonra geri geldiğinde birkaç gün içmemek gereklidir.