Rus Kızıl Ordu Korosu: Valeriya Kurnuşkina

Rus askeri uçağı Tu-154 Suriye’ye gitmek üzereyken Karadeniz’de düştü. Uçakta Alexandrov Ensemble ordu korosu da bulunuyordu. Sochi’den kalkan bir Tupolev-154 uçağı 84 yolcusu ve sekiz mürettebatı ile beraber Karadeniz’e düştü.

Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu’nun resmi korosu olan Kızıl Ordu Korosu erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşuyor. Rusya’nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra eden koro, Sovyetler Birliği’nin dağılmasında sonra da Rusya’da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etmişlerdir. Koronun önemli şarkıları arasında “Katyuşa”, “Kalinka”, “Kernina”, “Partisan” ve “Ave Maria” en bilinenlerindendir.

Koro II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Cepheleri’nde, hava alanlarında hastanelerde askerlere ve halka moral vermek için 1500’ün üstünde gösteri yaptılar. 25 Aralık 2016’da, Suriye Ordusu’nun terörle mücadelesine moral vermek amacıyla Suriye’ye doğru gitmekte olan uçakta yer alan koroyu taşıyan uçak Karadeniz’e düştü.

Koro 2009’da Eurovision şarkı yarışmasına da katılmıştı. Koro daha önce İstanbul ve Ankara’da da konser vermişti.

Russian Red Army Choir 10. Yıl Marşı

Valeriya Kurnuşkina ve Ruz Kızılordu Korosu – Yaylalar

İşte “Alexandrov Ensemble,” Rus Kızıl Ordu Korosu’nun en sevilen parçaları.

“Alexandrov Ensemble” – Kalinka

“Alexandrov Ensemble” – Katyusa

“Alexandrov Ensemble” – Partisan