İstanbul depremini hangi ilçe kaç şiddetinde hissedecek?

Prof. Xavier Le Pichon başkanlığında geçtiğimiz yıllarda Marmara denizinin tabanında yapılan araştırma ile İstanbul’da olası bir depremin bölgelere göre büyüklüğü saptandı. Buna göre İstanbul’un bazı ilçelerinde depremin daha şiddetli hissedileceği ortaya çıktı.

Le Pichon’a göre, “Olası İstanbul depremi, Marmara’daki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tek parça halinde kırılmasıyla 7.6 büyüklüğünde ya da iki parçalı olarak 1-2 aylık periyot içinde kırılması durumunda 7-7.2 büyüklüğünde olacak. Yılda 18 milimetre kayan bu fay hattı en son 1766’da yaşanan büyük İstanbul depremiyle kırıldı. Geçen 250 yıllık zaman diliminde fay hattı 4.5 metre bozulmaya uğradı. Bunun başka bir anlamı da ünlü profesöre göre, “15 yıl içinde büyük bir depremin olacağı” yönünde.

deprem-risk-haritasi

Peki Le Pichon’un öncülüğünde yapılan araştırmaya göre deprem İstanbul’un hangi ilçesinde kaç şiddetinde hissedilecek? Hissedilecek deprem şiddeti, depremin merkez üssüne göre değişiklik gösterecek. Depremin büyüklüğü, depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsüdür. Depremin şiddeti ise depremin yeryüzünün belirli bir noktasında sebep olduğu sallanmanın gücünü ifade eder. Aşağıda depremin hangi ilçede kaç şiddetinde hissedileceğini görebilirsiniz.

Eminönü

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Depremin merkez üssüne uzaklığı 16 km. Liman kenarındaki Eminönü, şehrin çarşılarının yakınındaki vapur iskelelerinde yolcu indiren teknelerle doludur. Mısır Çarşısı’nda meyve, çay ve baharatlar satan tezgahlar, hemen bitişiğindeki Kapalıçarşı’da ise rengarenk halı, kumaş, lamba ve takılar bulunur. Süleymaniye Camii, bölgeyi yukarıdan seyrederken 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Camii, İznik çinileriyle ünlüdür.

Kadıköy

Depremin hissedilir büyüklüğü 6 şiddetinde olacak. Depremin merkez üssüne uzaklığı 26 km. Kadıköy, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan ilçesi. Kocaeli Yarımadası’nın güneybatı kesiminde bulunan Kadıköy, batı ve güneyde Marmara Denizi, kuzeyde Üsküdar, kuzeydoğuda Ataşehir ve doğuda Maltepe ilçeleriyle çevrilidir.

Adalar

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Adalar, Prens Adaları, İstanbul Adaları ya da Kızıl Adalar, İstanbul’un Anadolu Yakası’nın güney kıyılarının açıklarında, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu kesiminde yer alan ve kısaca Adalar olarak anılan takımadadır. Büyüklü küçüklü 9 ada ve kıyıya yakın iki kayalıktan oluşur.

Maltepe

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Maltepe, İstanbul iline bağlı Marmara Denizi’ne kıyısı olan, Anadolu yakasında bir ilçedir. Kadıköy, Kartal, Sancaktepe ve Ataşehir ilçeleriyle komşu olan Maltepe İstanbul’un 10. büyük ilçesi konumundadır.

Zeytinburnu

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Merkez üssüne olan uzaklığı 12 km. Zeytinburnu, İstanbul ilinin bir ilçesidir. 1 Eylül 1957 tarihinde ilçe olmuştur. Trakya’nın güneydoğusunda, Çatalca yarımadasının, Marmara Denizi’ne bakan yamaçlarının, bu denizle birleştiği yerdedir. Tarihi yarımada ile surlarla ayrılmış, E-5 karayoluna sınır ve havalimanına 15-20 dakikalık mesafededir.

Pendik

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Pendik, İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ve Marmara Denizine sahili olan bir ilçesi.

Bakırköy

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Bazı yerler 10 büyüklüğüne maruz kalabilir. Merkez üssüne olan uzaklığı 10 km. Bakırköy, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ilçedir. İstanbul’un batı yarısında, Çatalca Yarımadası üzerinde, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu sahillerinde yer alır. 1926 yılında kurulan Bakırköy İlçesi, 1992’de bugünkü sınırlarına ulaşmıştır.

Tuzla

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Tuzla, İstanbul ilinin en güneyde bulunan ilçesidir. Türkiye’nin orta derecede kalabalık nüfuslu ilçelerinden biridir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük tersaneler bölgesi Tuzla’da bulunmaktadır.

Avcılar

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Bazı alanlar 10 büyüklüğüne maruz kalabilir. Merkez üssüne olan uzaklığı 12 km

Sultanbeyli

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Sultanbeyli, İstanbul ilinin bir ilçesidir. İlin Asya yakasında yer alır. Sultanbeyli İlçesi güneybatıda Kartal, doğuda Pendik, kuzeybatıda Sancaktepe ilçelerine komşudur.

Fatih

Depremin hissedilir büyüklüğü 9 şiddetinde olacak. Merkez üssüne uzaklığı 14-15 km. Fatih, tarihî yarımada denen ve İstanbul şehrinin kurulup geliştiği bölgenin tamamını kaplayan ve valilik, büyükşehir belediye başkanlığı, emniyet müdürlüğü ve şehrin vergi dairesi gibi kurumların yer alıyor olmasıyla İstanbul’un merkezi sayılan ilçe.

Küçükçekmece

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Merkez üssüne olan uzaklığı 14 km. Küçükçekmece, İstanbul’un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. Batısında Avcılar ve Küçükçekmece gölü Kuzeyinde Başakşehir Doğusunda Bahçelievler ve Bağcılar Güneyinde Bakırköy ve Marmara Denizi vardır. 1987 yılında, ikisi köy, 25’si mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden.

Sancaktepe

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Sancaktepe, İstanbul Anadolu Yakası’nda bir ilçedir. 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Güneyinde Kartal, güneybatısında Maltepe, batısında Ataşehir ve Ümraniye, kuzeyinde Çekmeköy, doğusunda Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine komşudur.

Büyükçekmece

Depremin hissedilir büyüklüğü 8-9 şiddetinde olacak. Merkez üssüne olan uzaklığı 15.5 km. Büyükçekmece, İstanbul’un batısında bulunan bir ilçesidir. Doğusunda Beylikdüzü ve Esenyurt, batısında Silivri, kuzeyinde Çatalca ve Arnavutköy ilçeleriyle güneyde Marmara Deniziyle çevrilmiştir.

Üsküdar

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Üsküdar, İstanbul’un Anadolu Yakası’nın bir ilçesidir. Üsküdar İlçesi, kuzeyden Beykoz, kuzeydoğudan Ümraniye, doğudan Ataşehir, güneyden Kadıköy ilçeleri ve batıdan İstanbul Boğazıyla çevrilidir.

Silivri

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Silivri, Marmara Bölgesi’nde bulunan İstanbul iline bağlı bir ilçe, İstanbul il merkezinin 69 kilometre batısında, D-100 karayolu üzerinde bulunan bir sahil şehri.

Ümraniye

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Ümraniye, İstanbul ilinin ilçelerinden biridir. İstanbul’un nüfus bakımından en kalabalık dördüncü, Anadolu Yakası’nın en kalabalık ilçesidir. İlçe 35 mahalleden oluşur. 22 bin hektarlık bir yerleşim alanına sahiptir.

Çatalca

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Çatalca, yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük ilçesidir. İstanbul’un batı sınırında kurulmuş bir kent merkezidir. 1865 yılında, Tanzimat sonrası yapılan vilayet düzenlemelerinde Meclis-i İdare-i Liva-yı Zabtiyye’ye bağlanan ilçe, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle vilayet merkezi yapılmıştır.

Kartal

Depremin hissedilir büyüklüğü 8 şiddetinde olacak. Kartal, İstanbul’un Anadolu yakasında, Marmara Denizi kıyısında, Kocaeli Yarımadası’nın güney batısında yer alan, 2008 sayımına göre 501,209 ve mücavir alanıyla birlikle 48.000 m² yüzölçümü olan bir ilçedir.

Şile

Depremin hissedilir büyüklüğü 6 şiddetinde olacak. Şile, İstanbul iline bağlı bir ilçedir. Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısındadır. Doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle çevrilidir.

Sarıyer

Depremin hissedilir büyüklüğü 6 şiddetinde olacak. Sarıyer İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan ilçedir. Güneyde Beşiktaş, güneybatıda Şişli ve batıda Eyüpsultan ilçeleri ile doğuda İstanbul Boğazı, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. Sarıyer İlçesi toplam 35 mahalleden oluşmaktadır.

Eyüp

Depremin hissedilir büyüklüğü 7 şiddetinde olacak. Eyüpsultan ya da eski adıyla Eyüp, İstanbul ilinin Avrupa yakasında yer alan bir ilçesi. 1936’da Fatih, Sarıyer ve Çatalca ilçelerinin bir bölümüyle kurulan Eyüpsultan ilçesinin yüzölçümü 242 km²’dir. 21 mahallesi ve 7 köyü bulunan Eyüpsultan ilçesinin nüfusu 2018 yılındaki ADNKS verilerine göre 383.909’dur.

Beykoz

Depremin hissedilir büyüklüğü 6 şiddetinde olacak. Beykoz, İstanbul’un bir ilçesidir. Çatalca-Kocaeli bölümünün Kocaeli Yarımadası batısında yer almakta olup; batıdan İstanbul Boğazı, doğudan Şile ilçesi, kuzeyden Karadeniz ve güneyden de Çekmeköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçeleri ile komşudur.