İstanbul deprem risk haritası

İstanbul deprem risk haritası açıklandı. İstanbul’da deprem tehlikesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Zamanla binalar daha da eskiyor ve daha güçsüz hale geliyor. Şehirdeki eski konutların sayısının fazla olması ve kentsel dönüşüm süreçlerinin henüz tamamlanmaması nedeniyle İstanbul’da deprem tehlikesi yükseliyor.

AFAD’ın hazırladığı, İstanbul’un deprem ve fay hattı haritası güncellendi. İstanbul’da deprem tehlike haritası yenilenerek elektronik ortama aktarıldı. Harita sayesinde oturduğunuz semtle ilgili deprem riskini kontrol edebileceksiniz. İstanbul’un deprem tehlike haritası, mahalle mahalle deprem haritası ile güncellendi.

istanbul deprem fay hatti 1
PGA475'e göre İstanbul deprem risk haritası
Fotoğraf lisansı: AFAD

İlçeden mahalleye, risk kontrolü

İstanbul deprem risk haritası için hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Risk belirteci olarak ABD ve AB’de kullanılan “İvme” yöntemi kullanıldı.

Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu.

istanbul deprem fay hatti 2
Marmara Bölgesi fay hattı haritası
Fotoğraf lisansı: Kandilli Rasathanesi

Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkan tanıyan yeni harita ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplamalara göre değerlendirilecek.

Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılacak.