Kartal’da 21 kişinin öldüğü Yeşilyurt Apartmanın çökme nedeni belli oldu

İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanıyla ilgili soruşturmada detaylar ortaya çıktı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şimdiye kadar 2 kişi tutuklandı.

Kartal’ın Orhantepe Mahallesi’nde 6 Şubat’ta çöken ve 21 kişinin öldüğü binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında binanın projesini oluşturan mimar Suzan Çayır ve inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu tutuklandı.

Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ön inceleme raporunun detayları belli oldu. Raporda, yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt’un 21 Mayıs 1992’de Kartal Belediyesi İmar Şefliği’ne adresteki binanın yıkılarak yenisinin yapılması hususunda müracaat ettiği ve 17 Haziran 1992’de de “Yapı Yıkma Belgesi” alındığının görüldüğü kaydedildi.

Kartal Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğünce de 16 Ekim 1992 tarihinde mimari ve statik projelerin onaylandığı aktarılan raporda, onaylı bu projelerde binanın “bodrum + zemin + 5 normal kat” olmak üzere toplam 7 kat olarak dizayn edildiği bilgisi verildi.

Raporda, inşaatta deniz kumu kullanıldığı, deniz kumunun usulüne uygun elenip yıkanmamasından dolayı midye kabuklarına rastlandığı, demirlerde korozyon oluştuğu bildirildi. Raporda, bazı kolonlarda güçlendirme yapıldığının görüldüğü ancak bunlarla ilgili herhangi bir proje bulunamadığı ve hangi hesaplamaya göre yapıldığının tespit edilemediği vurgulandı.

Proje statik hesaplarında inşaatta kullanılacak beton sınıfının BS 16 (C16) olarak öngörüldüğü belirtilen raporda, beton basınç dayanım testi sonuçlarına göre, 19 numuneden 10 adedinin dayanım değerinin (16N/mm²) altında olduğunun tespit edildiği vurgulandı. Raporda binanın çökme nedeninin beton kalitesinin düşük olmasından kaynaklandığı belirtildi.