Yüksek Hızlı Tren (YHT) Maltepe’den geçiyor mu?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ulaşımın mihenk taşlarından biri olan ve uzun süren bir yeniden yapılma sürecinin ardından kullanıma açılan Gebze-Halkalı tren yolundan Marmaray hattının yanı sıra Yüksek Hızlı Tren hattı da geçiyor. Üç şerit olarak yapılan tren yolunda bir şerit YHT için ayrıldı. Peki Maltepe’ye en yakın YHT durağı nerede?

Başlangıçta Maltepe’de YHT durağı olacağı duyuruldu. Ancak daha sonra Maltepe’de YHT durağı olmayacağı açıklandı. Maltepe’de oturan ve YHT ile seyahat etmek isteyenlerin Yüksek Hızlı Trene nerede binecekleri belli oldu. Maltepe’de yaşayanlar için en yakın YHT durağı, Maltepe ilçe sınırlarına çok yakın bir yerde.

Maltepe YHT istasyonu

Gebze ile Halkalı arasında çalışan Marmaray hattı, ulaşımı kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda YHT ile İstanbul’dan Ankara, Eskişehir ve Konya gibi illere seyahat edilmesini sağladı. İstanbullunun özlemini çektiği tren hattı nihayet geri geldi. Marmaray hattının açılmasıyla İstanbul Maltepe’de YHT durağı olup olmayacağı merak konusu oldu.

Ankara ile İstanbul’u bağlayan YHT hattı İstanbul’da ilk olarak Pendik’te duracak, ardından Kartal ve Maltepe’yi es geçip Bostancı’da duracak. Maltepe’de YHT durağı mevcut değil. Maltepe’ye en yakın YHT durağı ise Bostancı durağı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yüksek Hızlı Tren Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında duracak. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar Bostancı’ya gitmek zorunda kalacak.