Hazımsızlığa iyi gelen yiyecek ve içecekler

Hazımsızlık, sindirim sisteminin alınan besinleri iyi sindirememesi, sindirimin yolunda olmaması durumudur.

Hazımsızlığın altında yatan etken genellikle beslenme ile yaşam alışkanlıkları olduğu için kişiler tarafından hafife alınabiliyor. Ancak dikkat!

Zaman zaman herkes yemeyi fazla kaçırır ve rahatsızlık duyar. Mide şişkinliği büyük bir rahatsızlık verir. Böyle durumlarda çok çeşitli çözüm yolları aranır. Çeşitli bitki çayları, meyveli sodalar ve bazı besinler hazımsızlığa iyi gelir. İşte hazımsızlık için çözüm yolları:

 1. Rezene çayı mide şişkinliğine ve yenilen besinleri sindirmeye oldukça iyi gelir. Rezene çayı sindirime yardımcı olarak mideyi rahatlatır.
 2. Papatya çayı da hazımsızlık için iyi gelen şifalı çaylar arasındadır. Papatya çayı ile sindirim sistemini rahatlatmak mümkündür.
 3. Akşamları yemeklerden sonra birçok kişi yemeğin üzerine çay demler. İşte yemek üzerine afiyetle içilen bu çay, aslında sindirime de yardımcı olur. Yemekten sonra içilen bir bardak çay yenilen yemeğin sindirimini kolaylaştırır.
 4. Papatya ve rezene çayları gibi melisa otunun çayı da oldukça faydalıdır. Akşam yemeklerinden sonra bir fincan melisa çayı içmek sindirimi büyük ölçüde rahatlatmaya yardım eder.
 5. Kimyon, karabiber gibi baharatlar da aşırı tüketmemek kaydıyla sindirime yardımcı olur. Baharatları fazla tüketmek mideye zarar verebilir. Fakat belli ölçülerde tüketilen karabiber ve kimyon gibi baharatlar rahatlamaya yardım eder.
 6. Anason çayı da mide şişkinliğini giderici etki yapar. Ayrıca anason çayının rahatlatıcı ve uyutucu etkileri de vardır.
 7. Yemeklerden sonra içilen yeşil çayın da hazımsızlık için büyük faydası vardır. Yeşil çay birçok derdin devası olduğu gibi sindirime de iyi gelen çaylar arasındadır.
 8. Bir fincan zencefil çayı da mide şişkinliğine ve hazımsızlığa büyük ölçüde fayda sağlar. Zencefil çayı hazırlayarak midenizi rahatlatabilir ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz.
 9. Yemeklerin yanında veya yemeklerden sonra yoğurt yiyerek de sindiriminizi rahatlatabilir, hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz.
 10. Sarı kantaron çayı da özellikle aç karnına içildiği zaman mideyi koruyucu bir etki yapar. Sarı kantaron açken içilirse midede bir tabaka oluşturur ve oluşan bu tabaka sayesinde mide asitli, gazlı, yağlı yada çok sıcak, çok soğuk yiyeceklere karşı korunabilir.
 11. Yemeklerden sonra içilen kahveler de hazımsızlık için bire birdir. Kahve mideyi rahatlatır ve kolay bir sindirime olanak verir.
 12. Hazımsızlığa iyi gelen diğer bir bitki kakuledir. Bir fincan kakule çayı yada kakule kahvesi içerek mide şişkinliği ve hazımsızlıktan kurtulmak mümkündür.
 13. Acısı bol bir yemek yedikten sonra midenizin rahatsız olacağını düşünüyorsanız 3-5 yaprak taze nane çiğneyin. Naneleri çiğnedikten  sonra bir bardakta su içerseniz, midenizin biraz olsun rahatladığını fark edebilirsiniz. Nane çayı da rahatlamaya yardım eder.

Hazımsızlık ve Şişkinliği Önlemek için Öneriler

Yavaş yavaş ve kesintiye uğratmadan yiyin: Yemek yemek için yeterli zamanı ayırmanız önemlidir. Hava yutmayı önlemek için iyi çiğneyin ve başka işlerle uğraşmayın. Şişkinliğin ana nedenlerinden birisi hava yutmaktır. Lokmalarınızı iyi çiğnemek aynı zamanda sindirime yardımcı olur.

Gazlı içeceklerden uzak durun: Eğer düzenli olarak gazoz ya da maden suyu içiyorsanız bunu kesmenizde fayda var. Bunun yerine, su, limonlu su, çay ya da meyve suyu içebilirsiniz.

Sindirim sisteminizin hangi sebzelere karşı hassas olduğunu belirleyin: Pek çok insan karnıbahar, salatalık, kabak, biber ya da lahana gibi sebzelere karşı hassastır. Eğer bu sebzeleri yemek şişkinlik hissine ya da diğer hazımsızlık belirtilerine neden oluyorsa en iyisi onlardan daha az tüketmektir.

Laktoz duyarlılığınız olup olmadığını öğrenin: Süt ürünlerine hassasiyet oldukça yaygındır. Süt ürünlerinin sindirimi zor olabilir ve şişkinliğin yanı sıra ishal, kusma ve mide bulantısına da yol açabilirler.

Yağ oranı yüksek gıdalardan ve yemeklerden kaçının: Kızartma ve abur cubur yemekten kaçının. Yumurta, tereyağı ve sıvı yağları çok fazla tüketmeyin.