Geyşa nedir? Japonya’da kadın olmak ve Geyşalar hakkında bilgiler

Japonya kadın eşitsizliği açısından dünyanın en kötü ülkelerinden biri. Japonya’da kadınlar erkeklerin hizmetkarı olarak görülür. Birçok alanda erkeklerden ayrı tutulur. Geyşalar Japon kültüründe kadının yeri açısından önemli bir yer tutuyor. Esasında Geyşalar erkeklere hizmet etmek üzere yetiştirilmiş Japon kadınlarıdır.

Aslen erkeklere hizmet etmek üzere eğitilmiş sanattan anlayan, cay servisi yapan, kültürlü insanlardır. Lezzetli yemekler, sunum ve özellikle çay servisi geyşa eğitiminde çok önemli. Geyşaların saçları uzun uğraşlarla şekillendiriliyor ve 3 – 4 gün dayanması bekleniyor.

Geyşa , Japonya’da 17. yüzyıldan bu yana eğlence hayatında erkek müşterilere şarkı, dans, sohbet ve oyunlar ile eşlik eden, Konuk ağırlama, konuklara hoşça vakit geçirtme konusunda özel olarak eğitilmiş, yetiştirilmiş, bu işi meslek edinmiş Japon kadınlara verilen ad. Geyşa dünyası Japonca’da Hana-maçi veya Ka-ryu-kai olarak adlandırılır.

Geyşa nedir?

Hiç “Bir Geyşanın Anıları” filmini izleme şansınız oldu mu? Ya da en azından kitabı okudunuz mu? İkisini de genç yaşta yaptım ve eşsiz güzelliğine, zarafetine ve disiplinine tanık olduğum anda Japonya’nın geyşasına anında aşık oldum. Aslında, o zamandan beri, onların gizemli dünyalarına derinden hayranlık duyuyorum.

Dans, şarkı söyleme ve konuşma sanatı konusunda kapsamlı eğitimlerini bilen geyşa, bir gizem havasıyla çevrilidir. Öyleyse, bir Japon geyşası tam olarak nedir ve birinin kendi sanat düzeyine yükselmesi için ne gerekir? Burada, geleneklerine, geçirdikleri eğitim türüne ve onlara atfedilen yanlış klişelere bakıyoruz.

“Geyşa” kelimesi iki karakteri bir araya getirmekten gelir: “sanat” anlamına gelen “gei” ve “kişi” anlamına gelen “sha”. Kyoto lehçesi, yaşa ve eğitime göre iki farklı terimle onları ifade eder. Geiko, 20 yaşından büyükler, maiko ise 15 ila 20 yaşları arasında.

Çoğu geyşa, maiko olmalarına izin verilmeden önce bir yıla kadar sürebilen bir eğitim aşaması olan shikomi’den geçer. Eğitim için, bir geyşa kıza şarkı söylemeyi, geleneksel Japon enstrümanlarını çalmayı, dans etmeyi ve neşeli sohbetlerle eğlenmeyi öğretilir.

Taikomochi olarak bilinen erkek geyşa vardı ama eğitimleri farklı. Hokan olarak da adlandırılan bu erkek geyşa hikaye anlatımı, sohbet ve çay seremonisinin takdir edilmesinde uzmanlaşmıştır. Ancak sayıları azaldı. Şu anda Tokyo’da sadece dört ve Kyoto’da sadece bir tane taikomochi var.

japon geysalar

Geyşa Tarzı

Hemen fark edeceğiniz şeylerden biri, geyşanın çarpıcı şekilde giyinmesi ve makyaj yapmasıdır. Kırmızı dudakları ve göz kamaştırıcı kimonosu ile kontrast oluşturan sade beyaz yüz boyaları, Gion Corner’daki birçok turistin dikkatini çekiyor. Dramatik görünümleri, çağdaş güzellik blogcularına geyşa oyuncak bebek makyajı öğreticileri oluşturmaları için ilham bile verdi, ancak tüm geyşalar aynı geleneklere göre giyinmiyor.

Aslında daha özenli giyinen Maiko’dur. Bir maiko, hala bağlantılar kurmaya ve himayeyi teşvik etmeye ihtiyaç duyan bir acemi olarak görülüyor, bu yüzden genellikle hana kanzashi adı verilen basamaklı çiçek süslemelerle süslenmiş ayrıntılı saç stillerine sahipler. Bu saç stilinin tamamlanması iki saat sürer ve her hafta yapılır. Geiko daha basit aksesuarlara sahiptir ve peruk takmasına izin verilir.

Bu peruklar genellikle bir geiko’nun boynunun arkasını kaplar, böylece ense kısmında boyanmamış deriye bakarak da bir maiko’yu fark edebilirsiniz. Bu boyasız çizgiler, boynun daha uzun görünmesini sağlamak içindir. Bir geiko’nun obi olarak bilinen kimono kanadı kutu şekline katlanırken, bir maiko’nun obi’si sırtından sarkar.

Geyşa Dünyası Neden Bu Kadar Gizli?

Geyşanın gizliliği, münhasırlık ve incelik kavramları etrafında dönüyor. Geyşa eğitimi, sadece becerinin değil, geleneğin ve tarihin bir geçişi olarak görülüyor. Hala geleneksel Japon enstrümanlarını nasıl çalacaklarını bilen birkaç kişiden biri olmaya devam ediyorlar. Ölmekte olan bu sanatların korunması geyşa için bir görevdir, yani eski Japon şarkılarını ve danslarını yeni çıraklara aktarmaktan kendilerini sorumlu tutarlar.

Geyşanın itibarı da fuhuşla bağlantılı olmasından dolayı zarar gördü. Nezaketçilerin geyşa olmadığı ve içeri girip sizi eğlendirmek için bir kız seçebileceğiniz bir geyşa bar diye bir şey olmadığı vurgulanmalıdır. Geyşa için seks, bir müşteriye asla teklif edecekleri bir şey değildir. Edo döneminde zevk mahallelerindeki fahişeler kendilerine geyşa demelerine rağmen, bu gelenek gözden düştü.

Bir Geyşa’nın Anıları’nda ayrıntılı olarak anlatılan mizuage adlı bekaret müzayedesi bile uzun süredir uygulanmaktan çıktı. Geleneklerin egzotik hale getirilmesine karşı duyulan nefretin yanı sıra bu yanlış anlamalar, geleneklerini korumada neden çok dikkatli olduklarını açıklıyor.

geysa kulturu

Geyşa’yı Bugün Nerede Bulabilirsiniz?

Geyşa Japonya’nın her yerinde bulunamaz. Çoğu Tokyo ve Kyoto’da yaşıyor. Kyoto’da kagai olarak da bilinen beş geyşa bölgesi vardır: Kamishichiken en büyüğü, Gion Kobu en büyüğü ve diğer üçü Gion Higashi, Miyagawa-cho ve Ponto-cho’dur. Tokyo’nun en aktif olanları Kagurazaka ve Asakusa olmak üzere altı bölgesi vardır.

Kyoto’da toplam 186 geiko, 73 maiko ve 132 ochaya civarında olduğu tahmin ediliyor. Ochaya, geyşaların eğlendiği çay evidir. Bir geyşayla geleneksel şekilde tanışmak biraz zaman ve sosyalleşme gerektirir. Genellikle, ochaya’nın sahibi olan okaasan ile iyi bir ilişki kurmadıkça bir ochaya’ya giremezsiniz.

Şanslıysanız, geyşaların eğlendiği seçkin restoranlardan birinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Geyşa ayrıca Kyoto’nun yıllık dans festivallerinde de sahne alır, bu yüzden yeteneklerini görmek istiyorsanız dans etkinliklerinden birine gidin. Birini kaçırırsanız, bir sonraki etkinliği görmek için bir gezi planlayabilirsiniz, çünkü her kagai yeteneklerini göstermek için ayrı bir festival düzenler.