İstanbul Vordonosi Adası nerede? Vordonosi Adası tarihi

Vordonosi Adası, Maltepe açıklarında bulunan bir adadır. Büyük İstanbul depremi sırasında sular altında kalmıştır. İstanbul Vordonosi Adası, konum olarak Dragos açıklarında bulunur. Birkaç yıl önce Maltepe Belediyesi tarafından desteklenen bir keşif ekibi tarafından incelenmiştir. İşte İstanbul Vordonosi Adası hakkında bilmeniz gerekenler…

Kartal ile Maltepe arasında yer alan bölgede, Dragos açıklarında deniz altında kalan tarihi Vordonosi Adası’nda kapsamlı keşif çalışmaları yapılarak büyük bir tarih gün yüzüne çıkarıldı. Prens Adaları’ndan biri olarak kabul edilen İstanbul Vordonosi Adası, Dragos ile Küçükyalı arasında, kıyıdan yaklaşık 300 metre açıklıkta bulunuyor.

Bin yıl önce gerçekleşen büyük İstanbul depremi sırasında oluşan tsunami ve depremin neden olduğu deniz altı heyelanlar sonucu sular altında kalan dev ada, şimdilerde birçok arkeolojik eser barındırmasından dolayı arkeologların ilgisini çekiyor.

vordonisi-adasi-harita
Tarihi bir haritada adanın bulunduğu yer
Fotoğraf lisansı: Fener Rum Patrikhanesi

Vordonosi Adası keşif çalışmaları

Son olarak Maltepe Belediyesi tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen keşifle, bin yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyla dünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen adanın, dalış turizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor.

Bizanslıların “Küçük Ada”, Osmanlıların “Batık Manastır Kayalıkları” ve denizcilerin de “Bostancı Kayalıkları” adını verdiği Vordonisi, efsaneleşmiş sözlü tarihe göre, üzerinde bulunan manastır ve rahipleriyle battığı biliniyor.

Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri ve Yassı adaları içinde barındıran Prens Adaları’ndan onuncusu olduğu belirlenen ve 1010 yılında meydana gelen depremde sular altında kalan Vordonisi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Patrik İgnazius’un yaptırdığı manastırla tanınıyor.

Dragos açıklarında su altında kalan ada

İstanbul Kartal Dragos ile Maltepe Küçükyalı arasındaki bölgenin açıklarında, yaklaşık bin yıl önce meydana gelen depremde su altında kalan İstanbul’un onuncu adası olarak bilinen Vordonisi Adası havadan görüntülendi.

Vordonisi, Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’ndan sonra İstanbul’un 10’uncu adası. Vordonisi’nin batma nedeni, yaklaşık 1000 yıl önce yaşanan büyük İstanbul depremi olarak biliniyor.

Fener Rum Patrikhanesi’nin MS 500 tarihli İstanbul haritasının tekrar incelenmesi sonucunda yeniden fark edilen ada, 1000 yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kalmadan önce Bizans döneminde sürgünlere ve din adamlarına ev sahipliği yapıyordu ve en önemli yapısı üzerinde bulunan manastırdı.

İstanbul’da Dragos ile Küçükyalı arasında, Maltepe sahilinin yaklaşık 1 kilometre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonisi Adası, Manastır Kayalıkları, Bostancı Çöken Ada ve Höreke isimleriyle de biliniyor. İki adacıktan oluşan Vordonisi’nin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor.