Metrodan Marmaray’a geçişte aktarma var mı?

Metrodan Marmaray’a aktarma ile ilgili son gelişmeleri sizin için bir araya getirdik. Şu anda İstanbul’da şehir içi seyahat edenlerin metrodan indikten sonra Marmaray’a aktarma var mı? Metrodan inip Marmaray’a binerken aktarma olup olmadığını burada öğrenebilirsiniz.

Şu anda İstanbul’da metrodan Marmaray’a aktarma yoktur. Metrodan indikten sonra Marmaray’a binerseniz, tam ücret ödemek zorunda kalırsınız. Örneğin Kartal metrodan Marmaray’a aktarma yaptığınızda aktarma indirimi alamazsınız. Nedenini aşağıda detaylı olarak açıklıyoruz.

Aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbullu vatandaşlar için metrodan Marmaray trenine aktarma imkanı sunmuştu, ancak Marmaray işletmesi hükümete bağlı olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) kuruluşudur ve TCDD yöneticileri bunu mahkemeye taşıyarak iptal ettirdi. Böylece vatandaşların İstanbul’da metrodan Marmaray’a aktarma yaparken indirimli ücret ödemesi engellendi.

Metrodan Marmaray’a aktarma ücreti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 11 Eylül 2019’da yaptığı paylaşımda Marmaray’dan metroya geçişte olduğu gibi metrodan Marmaray’a geçişte de aktarmanın geçerli olması için Ulaştırma Bakanlığı’na başvuracaklarını söyledi. İmamoğlu, “Aynı Marmaray’dan metro hattına geçişte olduğu gibi metrodan Marmaray’a geçişte de aktarmaların geçerli olması İstanbulluların talebi. Ben de elbette bu talebi Ulaştırma Bakanlığı’yla paylaşacağım.” dedi.

Ardından 10 Şubat 2020’de yapılan UKOME toplantısında metrodan Marmaray’a aktarma kararı alındı. UKOME kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın işlettiği Marmaray İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi. Böylece bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray’a aktarma yapan vatandaşlar için tam ücretin yarı fiyatını ödeyecek şekilde aktarma ücreti getirildi. Bu arada henüz o tarihte UKOME’de çoğunluk İBB yönetimindeydi. Bu kararın ardından bir kanun ile UKOME’de çoğunluk hükümete geçti.

Marmaray’da aktarma var mı?

Kasım 2020’de metrodan Marmaray’a aktarma hakkı vatandaşların elinden alındı. 9 ay boyunca kullanılan bu hak, TCDD’nin İBB’nin UKOME’de aldığı aktarma kararını mahkemeye vermesiyle mahkemeden gelen karar üzerine iptal edildi. Mahkeme TCDD’nin itirazını haklı bularak indirimi iptal etti.

Bu arada artık UKOME’de çoğunluk hükümete ait olduğu için, İBB’nin UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki teklif, merkezi yönetim temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi. TCDD’nin mahkemeye verdiği itirazda, “TCDD’ye ağır külfet getireceği ve bu düzenlemenin hangi sebeple yapıldığı somut tespitlere yer verilmediği” ifadeleri yer aldı.

İBB’nin vatandaşların daha az bilet ücreti ödemesini sağlamak için UKOME gündemine getirdiği “Marmaray’da aktarmanın devam etmesi” teklifi, Kasım 2020’deki UKOME’deki bürokrat ve bakanlık temsilcilerinden oluşan çoğunluk tarafından ret edilerek kabul edilmedi.

Sona eren “Aktarma alır” uygulamasıyla, Marmaray’a aktarma yapan tam İstanbulkart kullanan vatandaşlar, metro, otobüs ya da vapurdan indikten sonra Marmaray’a bindikleri zaman aktarma indirimi olmaksızın tam bilet ücreti ödeyecek. Böylece vatandaşlar fazla para öderken, TCDD ise “ağır külfetten” kurtulacak.

Marmaray’da aktarma uygulaması kaldırıldı

2019 yılının Mart ayında Kartal’da yapılan törenle hizmete açılan Marmaray ulaşım sistemi, Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonla önemli bir raylı sistemdir. Ancak ücreti nedeniyle tepki çekiyor. İBB’nin vatandaşların Metrobüs yoğunluğunu Marmaray’a çekmek amaçlı uygulamaya koyduğu aktarma sistemi, TCDD’nin itirazı ile mahkemece iptal edildi.

TCDD’nin açtığı dava sonucu Temmuz 2020’de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi.

6 Kasım’da mahkemeler tekrar devraye sokuldu ve İstanbul 10. İdare Mahkemesi TCDD’nin açmış olduğu davaya istinaden, “TCDD’ye ağır külfet getireceği ve bu düzenlemenin hangi sebeple yapıldığı somut tespitlere yer verilmediği” gerekçesiyle, yeniden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İBB, bu kararı da Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı ve hukuki süreç devam ediyor.