İstanbul İtfaiye Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul İtfaiye Müzesi, 305 yıllık köklü bir tarihe sahip ve dünyanın en güçlü itfaiyelerinden biri olan İstanbul itfaiyesinin geçmişine ışık tutuyor.

İstanbul İtfaiye Müzesi 2

18. yüzyılın ilk çeyreğinden Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar Osmanlı Devleti’nin Payitahtının vazgeçilmez kuruluşlarından biri olan itfaiye teşkilatı, bundan dört asır öncesinden günümüze dek süregelen ateşle mücadelesinin serüvenini Beşiktaş’ta bulunan İtfaiye Müzesi’nde ziyaretçilere sergiliyor.

İstanbul İtfaiye Müzesi 3

İtfaiye Müzesi’ne nasıl gidilir

İstanbul Beşiktaş’taki İtfaiye Müzesi’nin tam adresi; Yıldız Mahallesi Çitlembik Yokuşu Horoz Sokak No : 1 Beşiktaş/İstanbul. Telefon numarası ise 0212 259 91 24 / 0212 259 15 82. Müze hafta içi saat 09:00-17:00 arasında ziyarete açık. Hafta sonları ise kapalıdır. Müzeye giriş ücretsizdir. Müzeye gitmek için Marmaray ile Üsküdar’a gidip, oradan da vapurla Beşiktaş’a geçebilirsiniz.

İstanbul İtfaiye Müzesi 4

İtfaiye Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan; 1714 yılında Davud-u Hakiki’nin ilk “Çardaklı Tulumbası”ndan 1800’lü yıllarda kullanılan “Mahalle Tulumbaları ve daha sonraki yıllarda kullanılan “Buharlı ve Arabalı Tulumbaları”na kadar çok farklı ve her biri kendi alanında eşi olmayan eserlerin yanında, Mahalle tulumbacıları mizanseni, askeri itfaiye dönemine ait kıyafetler, mum fenerleri, karpit fenerleri, amir yangın baltaları, bez sarnıç, deri kovalar, çeşitli tablolar ve İstanbul’da meydana gelmiş bazı yangınlara ait fotoğraflar gibi ilk etapta sayılabilecek eserleri bugün İstanbul/ Beşiktaş İlçesindeki yeni binasında (Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı) görebilirsiniz.

İstanbul İtfaiye Müzesi 5