Halk Ekmek’in Altın Bahar ekmeği fiyatı 2024

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) iştiraklerinden Halk Ekmek (İHE) tarafından yaşlılar için üretilen yeni Altın Bahar ekmeği için 2024 yılı fiyatı belli oldu. Halk Ekmek’in Altın Bahar ekmeğinin yeni fiyat tarifesi açıklandı.

Altın Bahar ekmeği, 2019 yılında piyasaya sürüldü. Ekmeğin tanıtımında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Protein, kalsiyum elde etmek istiyorsanız bu ekmeğimizden mutlaka tatmanızı öneriyoruz” dedi. Peki Altın Bahar ekmeği şu anda kaç paradan satılıyor?

Altın Bahar ekmeği kaç para?

Altın Bahar ekmeği, 70 gram olarak üretilmektedir. Altın Bahar ekmeği iki farklı tür olarak satılmaktadır. Altın Bahar ekmeği kuru domatesli ve kuş üzümlü olmak üzere iki çeşittir. Her iki çeşit Altın Bahar ekmeği de 70 gramdır ve fiyatları aynıdır.

Altın Bahar güncel fiyatı 5.00 TL‘dir.

İlk piyasaya çıktığında Altın Bahar fiyatı 1.5 TL olarak açıklanmıştı ve bir süre sonra yapılan zamla 1.75 TL’den satılmaya başlanmıştı. 2021 yılında fiyatı 2 TL’ye zamlanan Altın Bahar ekmeğine 2022 yılında iki kere zam yapıldı.

Altın Bahar ekmeğine piyasaya çıktığından beri geçen bir yıldan fazla sürede 1.5 TL zam geldi. 2022 yılında ilk olarak 2.50 TL oldu. 2023’ün başlarında 3 TL olan Altın Bahar ekmeğinin şimdiki güncel fiyatı ise 5 liradır.

altin-bahar-ekmegi-kac-para

Altın Bahar ekmeği

Altın Bahar ekmeği tarifi içinde peyniraltı suyu tozu, tam buğday unu, ekmeklik buğday unu, su, %8,71 kuş üzümü, ekşi maya, yumurta kabuğu unu, süt tozu, gluten, yaş maya, fındık yağı, keten tohumu unu, fındık unu, kırmızı mercimek unu, kabak çekirdeği unu, bitkisel lif (buğday, patates, psyllium ve arap zamkı lifi), üzüm sirkesi, gıda enzimi (hemiselülaz, fungal alfa amilaz), %0,07 zerdeçal, pelemir ekstraktı, D vitamini bulunur. Ayrıca gluten, fındık, yumurta, süt ve süt ürünleri içerir. Kalsiyum ve D vitamini almakta olanlar, kronik böbrek yetersizliği olanlar ve böbrek taşı hikayesi olanlar doktorlarına danışarak kullanmaları önerilir. Ekmekte yüksek oranda zengin besin içerikleri yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Bülent Saka, yaşlılar için ‘Altın Bahar’ ekmeği fikrinin, fakülte Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu ile birlikte İHE Fabrikası’na yaptıkları ziyarette ortaya çıktığını belirtti. Prof. Saka, “Bir Halk Ekmek ürünü olan ‘Altın Çörek’ten yola çıktık. Amacımız ekmek yedirmek değil. Yeteri miktarda yedirip, gerekli vitaminleri almalarını sağlamak. Yaşlı bir vatandaşın bu ekmekten günde iki adet yemesi, kendisine gerekli kaliteli proteini, kalsiyumu, lifleri, B12 vitaminini ve beyin sağlığı için zerdeçalı sağlayacaktır” dedi.

100 gram için besin değerleri; Enerji: 256 kcal, kalsiyum: 848,5 mg, yağ: 4,01 g, D3 Vitamini: 940 IU, karbonhidrat : 31,3 g, Omega 3: 210 mg, protein: 20,8 g, tuz: 0,18 g, diyet lif: 5,62 g olarak açıklanmıştır.