Hayvan ısırıklarında ilk yardım

Isırıklara vahşi hayvanlar ve evcil hayvanlar neden olabilir ve hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Uygun ilk yardım ve bakımı belirlemek için hem ısırığın ciddiyetini hem de enfeksiyon riskini değerlendirmek önemlidir.

Isırık vahşi bir hayvandan veya aşılama durumu bilinmeyen evcil bir hayvandan geliyorsa, kuduz bir endişe kaynağıdır. Isırık hafif olsa ve cilt sadece çizilmiş olsa bile, bir doktordan derhal tıbbi yardım isteyin. Acil aşılama, kuduzun gelişmesini önleyebilir. İnsanlarda kuduz nadir görülürken sonucu ölümcüldür.

Hayvan Isırıklarında İlk Yardım Rehberi

Küçük ısırık yaraları, cildin sadece hafifçe çizildiği veya ısırığın bir insandan (örneğin çocuk) veya kuduza karşı aşılanmış bir evcil hayvandan olduğu yaralardır.

Küçük ısırık yaraları için ilk yardım:

 1. Yarayı sabunlu suyla iyice yıkayın.
 2. Etkilenen bölgeye antibiyotik krem (basitrasin gibi) sürün.
 3. Yarayı temiz bir bandajla kapatın.
 4. Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin (yani etkilenen bölgenin çok kırmızı veya dokunulamayacak kadar sıcak, ağrılı, sızan iltihaplı veya kanla dolu olması).
 5. Isırık el veya parmaktaysa, bu bölgedeki ısırıklar için sıklıkla antibiyotik verildiğinden doktorunuzu arayın.

Şiddetli ısırık yaraları, yırtık, derin (derin delikler dahil) veya çok kanayan yaralardır.

hayvan isirigi tedavi

Şiddetli ısırık yaraları için ilk yardım:

 1. Temiz, kuru bir bezle etkilenen bölgeye basınç uygulayarak kanamayı durdurmaya çalışın.
 2. Tıbbi yardım isteyin.

Kuduz, rakunlar, kokarcalar, yarasalar ve tilkilerde evcil kedi ve köpeklere göre daha yaygındır; ancak tavşanlar, sincaplar ve fareler gibi vahşi veya evcil kemirgenlerde nadirdir.

Bir hayvan tarafından ısırıldıysanız ve durumu bilinmiyorsa, 112 Acil’e veya belediye veteriner işlerine bildirmek en iyisidir. Potansiyel olarak kuduz bir hayvanı kendiniz yakalamaya çalışmayın. Onlara hayvanın neye benzediğini ve muhtemelen nerede olduğunu söylemeye hazır olun, böylece onu yakalayabilir ve daha sonra hangi adımları atacaklarını belirleyebilirler.

hayvan isirigi

Hayvan ısırıklarına karşı kimler risk altında?

Hayvan ısırıkları son derece yaygındır ve en sık çocuklarda görülür. Hayvan ısırıklarının çoğu evcil köpeklerden gelir. Kedi ısırıkları daha az yaygındır, ancak kedi ısırığından bulaşma riski köpek ısırığından daha yüksektir. Köpek ısırıkları büyük ölçüde önlenebilir.

 • Bebekleri veya küçük çocukları asla herhangi bir köpekle yalnız bırakmayın.
 • Çocuklara köpekler etrafında temel güvenliği öğretin:
  • Tanımadığınız bir köpeğe yaklaşmayın.
  • Bir yetişkin gözetiminde olmadıkça bir köpekle oynamayın.
  • Uyuyan, yemek yiyen veya yavrularına bakan bir köpeği rahatsız etmeyin.
  • Önce sizi görmesine ve koklamasına izin vermeden bir köpeği sevmeyin.
  • Tanıdık olmayan bir köpek yaklaşırsa veya yere serilirse, hareketsiz kalın. (Kaçmayın!)
  • Bir köpekle doğrudan göz temasından kaçının.
  • Isırılırsa, ısırmayı hemen bir yetişkine bildirin.

Hayvan ısırıklarında belirti ve bulgular

Diş izleri genellikle görülür. Çoğu ısırık baskın elin parmaklarında meydana gelir. Çocuklar ayrıca baş ve boyun bölgesinde ısırıklara eğilimlidir.

Yara tipik olarak, muhtemelen deri ve kasta oldukça derin, görünür diş izleri olan bir delik yarası olacaktır.

Hayvan ısırıklarında tıbbi yardım

Bir ısırık meydana geldikten sonra, enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Şüpheli enfeksiyon meydana gelirse tıbbi yardım isteyin. Hayvan ısırıklarında bu gibi durumlar yaşanırsa hastaneye gidin.

Bir hayvan tarafından ısırıldığınız her an, derinizi çok az yarsa bile, kuduz olma potansiyelini göz önünde bulundurmak önemlidir. Hayvan, kuduz için aşılanmış olduğu bilinen evcil bir hayvansa, yukarıdaki öz bakım önlemlerini uygulamanız ve olası enfeksiyonları izlemeniz yeterlidir. Hayvan vahşi veya evcil ise ve aşılama durumu bilinmiyorsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Doktor herhangi bir ısırık için tetanos iğnesi yapabilir. Isırık bölgesinde enfeksiyon meydana gelirse, antibiyotik verilecektir. Semptomlar geliştikten sonra kuduzun tedavisi yoktur. Bununla birlikte, hastalığa maruz kaldıktan hemen sonra aşı olursanız, semptomlar gelişmeden önce hastalığa karşı bağışıklık geliştirebilirsiniz. Bir ısırık oluştuğunda bir doktorun tedavinin yapılıp yapılmayacağını belirlemesi gerekecektir.