Et yiyen örümcek ısırması durumunda ne yapılmalı

Et yiyen örümcekler son zamanlarda Türkiye’de ve İstanbul’da görülmeye başladı. Peki et yiyen örümcek ısırması durumunda ne yapılmalı? Bu makalede et yiyen örümceklere karşı hazırlıklı olmanız ve ısırmaları durumunda ne yapmanız gerektiğine bakıyoruz.

Et yiyen ‘sarı kız’ ve ‘sarı Ömer’ lakaplı örümcekler, vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Türkiye’nin çeşitli illerinde görünen ve son olarak İstanbul’un köylerinde de görülen et yiyen örümcek nedeniyle vatandaşlar panik yaşıyor. Özellikle geceleri uyumayan ve balkonlara çıkamayan vatandaşlar ne yapacaklarını bilmiyor.

Sarı Kız veya Sarı Ömer örümceği

Sarı kız örümceği özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgeleri ve Kuzey Irak’ta görülüyor. Deve örümceği olarak da adlandırılan sarı kız örümceği dehşet saçıyor. Akreple bile beslenen örümcek, iki ağza ve 10 bacağa sahiptir ve et ile beslenir.

Sarı kız örümceğinin avları arasında böcekler, kemirgenler kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar bile yer almaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Çünkü dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı enjekte etmektedir. Daha sonra et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.

Et yiyen örümceklerin saldırısı

Kahverengi et yiyen örümcekler genellikle Mart-Ekim ayları arasında ortaya çıkıyorlar. Bu örümcekler yaklaşık 1.3 cm uzunluğunda, birleşik baş ve orta kısımda koyu bir işaret vardır. Odun veya kaya yığınları gibi sıcak, kuru, terk edilmiş alanlarda yaşarlar.

Kahverengi münzevi örümcek ısırıkları her zaman hemen zarar vermez. Aslında, diğer belirtiler ortaya çıkana kadar ısırıldığınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Isırık bölgesinde oluşan bir kabarcık tarafından takip edilebilecek kızarmış cilt. Isırmayı takiben 2 ila 8 saat boyunca hafif ila şiddetli ağrı ve kaşıntı. Isırıktan bir hafta veya daha uzun bir süre sonra gelişen doku parçalanması (nekroz) ile açık bir yara (ülser). Bunun iyileşmesi aylar alabilir.

Bazı insanlar, kırmızı kan hücrelerinin hızlı bir şekilde yok edilmesi ve anemi (hemolitik anemi) dahil olmak üzere kahverengi münzevi örümcek ısırıklarına karşı şiddetli, sistemik (tüm vücut) bir reaksiyona sahiptir.

Belirti ve semptomlar şunları içerir: Ateş ve titreme. Vücudun her yerinde çok sayıda küçük, düz mor ve kırmızı lekeler ile deri döküntüsü. Mide bulantısı veya kusma. Eklem ağrısı.