Klorlu su içilirse ne olur?

Klorlama, su dezenfeksiyonu için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Aslında, Türkiye’de, içme suyu şebekesi yöneticileri, içme suyunun kalitesini korumak için içme suyu şebekelerinde klor kullanımını uygulamalıdırlar. Bu bağlamda, sormak uygundur: klorlu su içmenin sonuçları var mı? Aşağıda öğreneceksiniz.

En son çalışmalar klorun suyla karıştırılması hakkında ne diyor? Bir yandan, klor tüketiminin ve diğer elementlerle uygunsuz şekilde karıştırılmasının ciddi sağlık sonuçları olabileceği açıktır. Bununla birlikte, sudaki klor, halka açık şebekelerde, aksi takdirde kolera, dizanteri ve tifo gibi hastalıklara neden olabilecek parazitleri, bakterileri ve virüsleri öldürmek için kullanılır.

Şimdi, bazı araştırmalar, sudaki ilgili miktarda klor ile musluk suyu içmenin bazı olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğini düşündürmektedir.

Çok fazla klorlu su içerseniz ne olur?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, diklorofenolün (su klorlamasında kullanılan) sağlık üzerindeki etkilerini varsaymıştır. Bu anlamda, gıda alerjilerinin duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir.

Öte yandan, 1995’ten beri klorlama, mesane ve rektum kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle güncel bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Son olarak, sudaki klorun suyun doğal kokusunu ve tadını değiştirdiği kanıtlanmıştır. Aslında bu, konsantrasyon seviyeleri 5 mg / L’nin altında olduğunda bile algılanabilir.

Tüm bu detayları göz önünde bulundurarak, şebeke üzerindeki yolculuğu boyunca dezenfeksiyon işini yaptıktan sonra içme suyundan klorun nasıl uzaklaştırılacağını sormak yerinde olacaktır.

İçme Suyundan Klor Nasıl Arındırılır?

Klorlama işlemine tabi tutulduktan sonra su, musluğunuza bakteri arınmış olarak gelir. Bununla birlikte, bu borulardan çıkmadan önce, klorun içme suyundan nasıl çıkarılacağını veya tüm bu etkilerden arındırılması için nasıl filtreleneceğini bilmeniz önemlidir.

Örneğin, musluğunuza bir su arıtma filtresi takabilirsiniz. Böylece doğal ve enfes kokusunu ve tadını geri verecek %90 su kalitesinin keyfini çıkarabileceksiniz.

Sorumlu kurumlar, ülkemizin nüfusunu klorlamanın neden olduğu herhangi bir koşuldan veya bu sürecin ortadan kaldırdığı bakteri ve virüslerden uzak tutmaya çalışır. Ancak, evinizdekileri koruyarak ve mükemmel kalitede suyun keyfini çıkarmaya devam etmek için tüm adımları atarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Sonuçta, her gün tadını çıkardığınız hayati sıvıdır.