Pektus hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Pektus hastalığı, göğüs kafesinde doğuştan gelen şekil bozukluğudur. Pektus en erken bebeklikte, en geç ise gelişim çağının sonlarına doğru ortaya çıkar. Kemiklerin gelişim süreci tamamlandıktan sonra Pektus da son şeklini alır. Bu aşamadan sonra bir ilerleme olmaz.

Pektus hastalığına sahip gençler ve aileleri, Göğüs Duvarı Deformiteleri ve Pektus Derneği altında bilinçlenerek çeşitli tedavi ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyor. Pektus’un tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenliyor.

Pektus hastalığı nedir?

Bazen güvercin sandığı olarak adlandırılan Pectus hastalığı, yaşamı tehdit etmeyen bir durumdur. Göğüs boşluğunun önünü dışa doğru zorlayan hızlı kıkırdak büyümesinin neden olduğu anormal şekilde dışa doğru çıkıntı yapan bir göğüs kemiği ile işaretlenmiştir. Bazen semptomlar doğumdan veya erken çocukluktan itibaren ortaya çıkar, ancak en yaygın olarak 11 veya 12 yaş civarında teşhis edilir.

Çoğu insan için pectus hastalığı yalnızca estetik bir sorundur. Bu durum sıklıkla asimetrik bir göğüs ile sonuçlanır. Daha şiddetli vakalarda semptomlar, fiziksel aktiviteler sırasında nefes almada zorluk, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ve astımı da içerebilir. Nedeni bilinmemekle birlikte, erkek çocuklarda daha sık görülüyor ve kalıtsal bir bileşen var gibi görünüyor. Gerekirse, pectus hastalığı tedavisi genellikle kemikleri hala gelişmekte olan çocuklar için bir tel takmayı içerir. Ancak ciddi vakalar için ameliyatı da içerebilir.

Bu bozukluğun veya diğer göğüs duvarı deformitelerinin aile öyküsü, pektus hastalığı riskini artırır. Marfan sendromu gibi bağ dokusu bozuklukları da bu durum için riski artırır. Bebeklik döneminde teşhis edildiğinde erken göğüs kemiği füzyonu ve doğuştan kalp hastalığı ile de görülebilmektedir. Pectus hastalığı da beyaz insanlarda diğer ırklardan insanlardan çok daha yaygındır.

Pektus hastalığı semptomları

Pectus hastalığı genellikle asemptomatiktir, yani belirgin semptomları yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında şunları içerebilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Yorgunluk
  • Sık solunum yolu enfeksiyonları
  • Fiziksel aktivite sırasında nefes almada zorluk

En yaygın semptomlar vücut görüntüsüyle ilgilidir.

Pectus hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, birçok doktor, kaburgaları ve göğüs kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak ile ilgili bir sorun nedeniyle ortaya çıktığına inanıyor. Kaburgalardaki kıkırdak kemiklerden daha hızlı büyüdüğünde göğüs kemiğinin dışa doğru itilmesine neden olur. Hızlı kıkırdak büyümesinin nedenini belirlemek için yeterli araştırma yapılmamıştır.

Pektus hastalığı türleri

İki tür pektus hastalığı vardır: kondrogladiolar belirginlik (CG) ve kondromanubriyal belirginlik (CM). Bu rahatsızlığı olan çoğu insanda kondrogladiolar belirgin pektus karinatum vardır. KM daha nadirdir ve tedavisi daha zordur.

CG’li kişilerde göğüs kafesinin orta ve alt bölgeleri öne doğru kavislidir. Daha uzun, daha esnek kaburgalar etkilenir ve üst göğüs kafesindeki daha kısa, daha az esnek kaburgalara göre düzeltilmesi daha kolaydır.

CM, üst göğüs kafesini etkiler ve tipik olarak simetriktir. Bu tipin tedavisi daha zordur çünkü etkilenen kaburgalar daha kısa ve daha az esnektir.

Pectus hastalığı, başlangıç nedeni ve zamanına göre de sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmalar şunları içerir:

  • Ameliyat sonrası, sternum ameliyattan veya göğüs travmasından sonra düzgün bir şekilde iyileşmediğinde meydana gelir
  • Doğumda göğüs boşluğunun erken füzyonunun mevcut olduğu doğuştan
  • 11 ve 15 yaşları arasında görülen ve büyüme ataklarıyla ilişkili olan en yaygın pektus karinatum türü olan idiyopatik

Pektus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Pectus hastalığı genellikle fizik muayene ile teşhis edilir, ancak bu durum için çalışmanın bir parçası olarak ön ve yan göğüs röntgenine ihtiyacınız olabilir. Bazı durumlarda bir CT taraması veya MRI taraması da kullanılabilir. Muayeneniz sırasında doktorunuz skolyozu da kontrol edebilir. Şüpheli pektus hastalığına ek olarak düzensiz bir kalp atışınız varsa, bir elektrokardiyogram (EKG) veya ekokardiyogram da yapılabilir.

Pektus 3 çeşittir: Pektus Ekskavatum (Kunduracı Göğüs), Pektus Karinatum (Güvercin Göğsü) ve Pektus Arkuatum (Kursağı Şişkin Güvercin Göğsü). Pektus hastalığı çeşitlerinden Pektus Ekskavatum ve Pektus Karinatum minimal invaziv yöntemiyle tedavi edilebilir. Pektus Arkuatum ise göğüs duvarı deformiteleri içerisinde en seyrek görülen tiptir. Ancak başarılı tedaviler gerçekleştirildiği çok sayıda örnek vardır.

Destekleme

Çoğu Pectus vakası için tedavi gerekli olmayabilir. Tedavi gerektiren hafif ila orta dereceli vakalar için en yaygın yaklaşım, bir tel kullanımıdır. Korseyi en az altı ay boyunca günde en az sekiz saat takmanız gerekecektir.

Bu yarı yastıklı kuşak, kıkırdağa tutarlı bir basınç uygulayarak zamanla göğsün dışa doğru varlığını düzeltir. Bu sürekli baskı, kıkırdağın kademeli olarak yeniden şekillenmesine neden olur. Korse kullanılmadan önce, doktor, sorunu duruma göre çözmek için gereken baskı miktarını değerlendirir. Sonuçlar genellikle ilk birkaç ay içinde görülür.

Ameliyat

Pectus hastalığı için cerrahi tedavi genellikle bir cerrahın göğüs kemiğini dışarı doğru iten kıkırdağı çıkardığı bir prosedürü içerir. Bu orta göğüs bölgesinde kesi ile yapılır. Daha sonra göğüs kemiğinin ön tarafını desteklemek için göğüs boyunca destekler yerleştirilir ve daha sonra ameliyatla çıkarılır.

Egzersiz yapmak

Son yıllarda insanlar Pectus hastalığı için potansiyel bir tedavi olarak egzersizi denemeye başladılar. Bu egzersizler, çıkıntılı bölgeyi çevreleyen kasları hedef alır ve dışa doğru göğüs boşluğunun görünümünü azaltmak için tasarlanmıştır.

Bu çözüm araştırılmamıştır ve orta ila şiddetli vakalar için uygun olmayabilir. Bu tedavi yolunu düşünmeden önce doktorunuzla konuşmak ve bu durumu tedavi etmek için egzersiz kullanma konusunda deneyimli biriyle çalışmak önemlidir.