VLC pencere boyutu büyük olmasını engellemek

Videoları oynatmak için daha önce VLC Player kullandıysanız, farklı ekran çözünürlüğüne sahip bir video açtığınızda, VLC penceresinin boyutunun oynatılan yeni dosyanın çözünürlüğüne bağlı olarak boyutlarının değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Düşük çözünürlüklü bir dosya küçücük bir pencerede oynatılır ve oynattığınız sonraki yüksek çözünürlüklü dosya, diğer her şeyin görüntülenmesini engelleyecek kadar pencereyi genişletir ve VLC Player ekrana sığmaz.

Farklı ekran çözünürlüklerinde arka arkaya birkaç dosya oynatırken VLC oynatıcının pencere boyutlarını sürekli değiştirmek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı olabilir. İşte bunun olmasını nasıl durduracağınız.

VLC Yeniden Boyutlandırma Özelliği

Video dosyasından mümkün olan en iyi görüntüyü size göstermek için VLC’nin farklı dosya çözünürlüklerine göre yeniden boyutlandırıldığını unutmayın. Yeniden boyutlandırma seçeneğini devre dışı bırakarak VLC penceresini sabit bir boyutta tutarsanız, pencerenin boyutu düşük çözünürlüklü bir dosya için çok büyük veya yüksek çözünürlüklü bir dosya için çok küçükse video görüntülerinin kalitesinin düşeceği anlamına gelir.

1. VLC oynatıcı uygulamasını açın. Aşağıdaki adımların çalışması için belirli bir dosyayı oynatmanız gerekmez.

2. VLC oynatıcınızın ayarlarını özelleştirmek için bir dizi seçeneğin bulunduğu VLC penceresinin en üstüne gidin. Seçmek için Araçlar seçeneğine tıklayın.

3. Seçeneğin altında yeni bir açılır menü görünecektir. Menüde aşağı kaydırın ve Ayarlar bölümüne dokunun. Alternatif olarak bu bölüme ulaşmak için Ctrl + P kısayolunu kullanabilirsiniz.

vlc-pencere-boyutu-1

4. Arayüzden kısayol tuşlarına kadar programla nasıl etkileşim kurduğunuzu kontrol eden bir dizi seçeneği taşıyan yeni bir pencere açılacaktır. “Görünüm ve Algılama” segmentini bulacağınız sayfanın Arayüz bölümünün altına bakacaksınız.

5. Sayfanın bu bölümünde “Arayüz görüntüye göre boyutlandırılsın” başlıklı bir seçenek var. Bu, her yeni video açtığınızda VLC’nin boyutunu değiştirmesini sağlayan seçenektir. Bu özelliğin gelecekte etkili olmasını önlemek için seçeneğin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

vlc-pencere-boyutu-2

6. Şimdi tek yapmanız gereken, değişikliklerin etkili olması için Kaydet’e tıklayıp VLC’yi yeniden başlatmak.

VLC penceresinin değişen boyutları, çözünürlüğüne bağlı olarak belirli bir video dosyasının görüntülenmesini optimize etmeyi amaçlasa da, sürekli olarak küçükten tüm ekranı kaplayan değişen bir VLC penceresiyle uğraşmak oldukça can sıkıcı olabilir. Neyse ki, yukarıda belirtilen adımlar, bu özelliği devre dışı bırakmanın kolay bir yolunu sağlar.