Overclock (Hız Aşırtma) nedir, ne işe yarar?

Overclock veya Hız Aşırtma bilgisayarların üstün performans sergilemesi için en önemli hassas ayarlamaların genel adıdır. Overclock nedir? Kimler Hız Aşırtma yapmalı ve tehlikeleri nelerdir? Overclocking hakkında tüm detayları tartışacağımız bu rehberde önemli bilgiler vereceğiz. Bilgisayarınızda genelde işlemci veya ekran kartı gibi bir bileşenin hız aşırtması yapılması anlamına gelir. Ekstra para harcamadan bilgisayarınızın performansını artırmanıza olanak tanır.

Her bilgisayarda hız aşırtma yapılamaz ve hız aşırtmayla ilgili bazı riskler de vardır. İşte bilmeniz gereken her şey. Hız Aşırtma, işlemcinizin sahip olduğundan daha hızlı çalışmasını sağlamak için BIOS içindeki bazı hassas PC ayarlarının değiştirilmesini gerektirir. Örneğin, yetenekli ellerde ve uygun soğutmada, 6. jenerasyon Intel Core i7-6700k, çekirdek başına 4.0 GHz hızından, çekirdek başına 4.5-4.6 GHz’e kadar güvenle kullanılabilir. Dezavantajı, ürününün normalden daha fazla ısı üretmesi, genellikle yetersiz stabilite ve ömür kaybı ile sonuçlanır. Özellikle de yetersiz bir CPU soğutucusu kullanılıyorsa veya sıcaklıklar yönetilemez derecede yükselebilir.

Overclock nedir?

Farklı bilgisayar işlemci yongaları farklı hızlarda çalışır. Buna saat hızları adı verilir. Daha yüksek saat hızı, bir işlemcinin saniyede daha fazla işlem yapabileceği ve böylece bilgisayarınızı daha hızlı çalıştırabileceği anlamına gelir. Ancak farklı hızlara sahip işlemciler de aynı montaj hattında üretilir. Şirketler işlemcileri çeşitli kusurlara karşı test eder, daha kusurlu olanları çıkarır ve bir bilgisayarda daha yavaş çalışmasını sağlamak için bu yongaları manuel olarak “kısar”.

İşlemciler zaten hızlı ve verimli olduğu için, Overclock neredeyse 10 yıl öncesine kadar yaygın değildi. Çünkü çoğu kullanıcı için gerekli değildir. Ancak en iyi ve en hızlı olması gereken meraklılar için Overclock hala önemini koruyor. Ayrıca, modelleme, veri madenciliği veya belirli 3B oluşturma programları gibi yüksek CPU yoğun uygulamalarda çalışan kullanıcılar için, gücün %10-15’in üstüne çıkarılması bir nimet olabilir ve potansiyel dezavantajlarına değer olabilir.

Teoride bu, daha yavaş çiplerin bile daha yüksek hızlarda çalışabileceği anlamına gelir. Sonuçta böyle inşa edildiler. Hız aşırtmanın devreye girdiği yer burasıdır. Hız aşırtma, azaltmayı geri almanıza ve daha yavaş olan yongayı daha az kusurlu bir modelmiş gibi daha hızlı çalıştırmanıza olanak tanır. Bunu yapmak için, işlemcinin bilgisayarınızın UEFI veya BIOS menüsünde bulunan ve çipin saat hızının artmasına neden olan “çarpanını” artırmanız gerekir.

Hız Aşırtma ne işe yarar

Hız aşırtma, bilgisayar meraklıları, oyuncular ve çok fazla CPU gücü kullanan programları düzenli olarak çalıştırması gereken herkes arasında inanılmaz derecede popülerdir. Bu, grafik tasarım uygulamalarını, 3B modelleme programlarını ve daha fazlasını içerebilir. Doğru yapıldığında, bilgisayarınızın performansını temelde ücretsiz olarak artırabilir. Bilgisayar toplama veya grafik kartı satın alma konusundaki tartışmalara katıldığınızda, çoğu zaman bilgisayarlarının ne kadar kolay hız aşırtılabileceğinden bahseden insanlar bulacaksınız. Hız aşırtma uygulanabilen daha ucuz bir grafik kartı satın almak, paradan tasarruf sağlarken mükemmel performans sağlamaya devam edebilir.

Ancak son yıllarda, hız aşırtmanın eskisi kadar yararlı olmadığına dair bazı kanıtlar var. Modern CPU’lar zaten o kadar hızlı çalışıyor ki, hız aşırtmanın çok az etkisi olabilir. Daha da önemlisi, bilgisayarınızın geri kalanı buna ayak uyduracak kadar hızlı değilse, işlemci performansınızı iyileştirmek işe yaramayabilir. Buna “darboğaz” denir. Örneğin, yavaş bir sabit disk sürücünüz (HDD) varsa, CPU’nuzun hız aşırtması daha hızlı çalışmasını sağlayamaz. Aynı şekilde, grafik kartınızı CPU’dan daha fazla kullanan programlara hız aşırtmalı bir CPU yardımcı olmaz.

Overclock’un zararları

Hız aşırtmanın bazı doğal riskleri vardır. Şirketler eğlence için işlemci yongalarını yavaşlatmazlar; bunu yaparlar çünkü çipte kusurlar vardır ve onu çok hızlı çalıştırmak bilgisayarınızda arızalara neden olabilir. Çok fazla hız aşırtma, kararsızlığa ve uygulamaların çökmesine ve ayrıca ara sıra Mavi Ekrana neden olabilir. Sık sık yaşanan çökmeler veri kaybına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Bazı durumlarda hız aşırtma, CPU’nuza veya grafik kartınıza kalıcı olarak zarar verebilir. Hız aşırtmadan kaynaklanan bazen marjinal performans iyileştirmelerini bu risklerle karşılaştırmanız gerekir.

Özel olarak, Overclocking’in dezavantajlarından bazıları nelerdir? Öncelikle, daha önce de bahsettiğim gibi, Overclocking’in bir sonucu aşırı sıcaklıktır, kullanılan voltaj ayarlarında ve kullanılan CPU soğutma yönteminde ne kadar ısı olduğu belirlenmiştir. Kısa vadede, bu aşırı sıcaklık, rastgele kapatmalar ve mavi ekranlar dahil olmak üzere stabilite sorunları anlamına gelebilir. Uzun vadede, ısı, işlemcinin genel ömrünü kısaltabilir ve özellikle yetersiz soğutma kullanılıyorsa ömrünü çok etkiler. Ek olarak, eğer bu ısı uygun şekilde dağıtılmazsa, CPU’nun yanı sıra, diğer bileşenlerin hem kısa vadeli stabilitesini hem de uzun vadeli ömrünü de düşürebilir.

Hız Aşırtma nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda hız aşırtma yapmak istiyorsanız, önce işlemcinizin hız aşırtmayı destekleyip desteklemediğini değerlendirin. Intel, hız aşırtılabilen Intel Core CPU’ların model numaralarına “K” veya “X” ekler. Örneğin, Intel Core i9-10900K hız aşırtılabilir; Intel Core i9-10900F bunu yapamaz. Bir AMD CPU’nuz varsa, herhangi bir “Ryzen” CPU hız aşırtılabilir.

Bilgisayarınızın yeterli soğutma ekipmanına sahip olduğundan da emin olmalısınız. CPU’nuzun ağır hizmet tipi bir soğutma bloğu ve büyük soğutma fanları olmalıdır. Daha hızlı CPU’nuz tarafından üretilen ekstra ısıyla başa çıkmak için bir sıvı soğutma sistemi bile kullanmak isteyebilirsiniz. Daha yüksek bir saat hızında çalıştırmayı planlıyorsanız, CPU’nuzun gelişmiş soğutmaya ihtiyacı olacaktır.

CPU’da hız aşırtma yapmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarın UEFI’sinde veya BIOS’unda başlangıç menüsüne girin. Bu başlangıç ekranları, bir üreticiden diğerine önemli ölçüde farklılık gösterir, bu nedenle hız aşırtma kontrollerini aramanız gerekir. Çarpanı küçük bir miktar artırmak, bilgisayarı yeniden başlatmak ve test etmek iyi bir fikirdir. İlgilendiğiniz hıza ulaşmak için saat hızını aşamalı olarak artırabilirsiniz.

Saat hızını her artırdığınızda, bilgisayarda birkaç saat “stres testi” yapın. PC ile herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için CPU’yu geçici olarak %100 yükte çalıştırmak için Prime95 gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız çökerse, Mavi Ekran alırsınız veya programlarınız açılmaz, UEFI veya BIOS menüsüne geri döner ve daha yavaş bir saat hızına geri döner. Grafik kartınızın GPU’sunu overclock etmek de mümkündür, ancak bunu UEFI veya BIOS menüsünden yapamazsınız. GPU’nuzu hızlandırmak için bir hız aşırtma yardımcı programı kullanmanız gerekir; en yaygın olanlardan biri MSI Afterburner’dır.

Son yıllarda, değiştirebilen anakart ayarları ve hatta birkaç dokunuşla mütevazı bir Overclock işlemini otomatik olarak gerçekleştirebilen manuel anahtarlar ve düğmeler ile Overclock çok kolaylaştı. Yine de Overclock, acemi ve hatta orta seviye kullanıcılar için önermediğimiz bir şey. İşlemcinizi, anakartınızı veya her ikisini kolayca kızartıp, garantiye girmeyen hasarlarda yüzlerce lira zarara neden olabilirsiniz. Overclock yapmak gerçekten uzmanlara bırakılması gereken bir iştir.