Facebook’ta GIF nasıl paylaşılır? Facebook GIF yükleme

Facebook’a gelen bir güncelleme ile artık GIF formatlı hareketli resimleri de destekler hale geldi. Peki gerçekten Facebook’ta nasıl GIF resmi paylaşılır? Bir çoğunuz GIF resmi Facebook’a yükleyerek göstermeyi denemiş olabilir ama bunun yöntemi o değil. Burada size Facebook’a GIF yükleme hakkında her şeyi anlatıyoruz.

Facebook, GIF’leri platformuna getirmekte her zaman tereddüt etti ve insanlar için kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacağından korktu. Bu nedenle, şimdiye kadar, Facebook’ta GIF yayınlama yeteneği sınırlıydı ve yıllar içinde birçok şekil aldı. Facebook artık kullanıcıların harici bir GIF barındırma hizmetine güvenmek zorunda kalmadan, tıpkı platformdaki bir resim veya video gibi, GIF yüklemelerine izin veriyor.

İlk olarak, kullanıcılara GIPHY gibi bir hizmetten bir bağlantı göndererek animasyonlu bir GIF gönderme yeteneği verildi. Ardından Facebook bu özelliği Sayfalara da genişletti. Ardından, GIF’leri kullanarak reklam verme yeteneği ve yorumlarda özel bir GIF düğmesi geldi. Artık kullanıcılar, tıpkı herhangi bir resim veya videoda yapacakları gibi GIF paylaşabilir.

Facebook’ta GIF nasıl yüklenir?

İşleyiş şekli basit. GIPHY gibi bir siteye yüklenmemiş harika bir GIF’iniz varsa artık bunu bir resim/video olarak Facebook’a yükleyebilirsiniz. Facebook dosya biçimini otomatik olarak tanır ve tıpkı bir video gibi onunla ilgilenir. Videonuzun işlendiğine ve bittiğinde size bildirileceğine dair bir bildirim bile alırsınız. Daha sonra GIF’iniz animasyonlu formunda, üzerinde “GIF” yazılı olarak görünecek ve kullanıcıların duraklatmak veya oynatmak için tıklamasına izin verecektir.

Tıpkı videolar gibi, otomatik olarak oynatılır ve Haber Kaynağınızda döngü oluşturur. Sağ tıklamak, “duraklatma”, “sessize alma” veya “video URL’sini göster” seçeneklerini getirir. Açıkçası GIF’lerde zaten ses yok, bu nedenle bu gönderinin sesini kapatabilmek, Facebook’un videoyla ilgilenme şeklinden bir kalıntıdır (tıpkı reklamlarında olduğu gibi). Aslında, Facebook açıkça GIF’leri video olarak ele alıyor gibi görünüyor, eskisi gibi bağlantılar veya resimler şeklinde değil (bir resim dosyası olarak yüklenmesine rağmen).

Facebook videolara öncelik verdiğinden, bu aynı zamanda Haber Kaynağındaki GIF’lerin organik erişimini artırmalıdır. Sonraki soru, “en fazla hangi boyutta GIF yükleyebilirim?” Bunun cevabı şu anda belirsiz. Normalde 15 MB’ın üzerinde bir GIF yükleyebildim. Twitter’ın da sınırı 15 MB. Son olarak, eski GIF gönderme yöntemi hala daha önce olduğu gibi çalışıyor ve ortaya çıkan gönderi bir bağlantı gönderisi olarak değerlendiriliyor.

Facebook’a bağlantı olarak GIF ekleme

İşte resimli anlatımla Facebook’ta GIF yayınlamayı gösteriyoruz.

1. Öncelikle yayınlamak için bir GIF resmi bulalım. Giphy sitesinden oldukça iyi GIF’ler bulabilirsiniz. Fakat biz burada oyunlardan vazgeçmeyeceğiz. Alttaki resim adresi kullanacağımız GIF’in adresidir. Bu adresi kopyalıyoruz. https://i.giphy.com/media/fXhZd4FH4CsQSu5yEG/source.gif

facebook gif ekleme 1

2. Resmin adresi altta göründükten sonra adresi silip yorum yazabilirsiniz.

facebook gif ekleme 2

3. Yayınla dedikten sonra sayfa yenilenecek ve alttaki gibi bir görüntü oluşacak. GIF yazısına tıklandığında resim oynatılacak.

facebook gif ekleme 3