Öldükten sonra Facebook profili: Facebook vefat bildirme

Biri öldüğünde Facebook hesabına ne olur? Eğer vefat etmeden önce varis olarak bir kişiyi belirleme konusunda öngörüleri varsa, Facebook, hesaplarının kontrolünü, ölümlerinin ispatı üzerine belirlenen kişilere devredecektir. Peki ya sevdikleriniz sosyal medya işlerinden anlamıyorsa?

Facebook arkadaşlarınızdan biri vefat ettiyse ve hesabı hala aktifse, işte yapabilecekleriniz. Böylece Facebook vefat bildirme işlemi yaparak Facebook’a ölüm bildirebilirsiniz. Hadi şimdi detaylara bakalım.

Hesap varisleri

Hesap varisleri, hesap sahibi tarafından ölümlerinden önce belirlenebilirler. Bir aile üyesi veya öldüğünde kişinin anıtlaştırılmış hesabını yönetebilecek bir arkadaş. Hesap varisleri, vefat eden kullanıcının Zaman Çizelgesi’nin en üstüne sabitlenmiş bir gönderi yayınlayabilir, yeni arkadaşlık isteklerine yanıt verebilir ve kişinin profil resmini ve kapak fotoğrafını güncelleyebilir. Ayrıca, vefat eden kullanıcının izniyle, kullanıcının fotoğraflarının, Zaman çizelgesi gönderilerinin ve profil bilgilerinin bir arşivini indirebilirler.

legacy-contact_feat

Hesap varisleri, ölen kullanıcının hesabına giriş yapamaz ve Facebook mesajları gibi özel bilgilerini göremez. Ayrıca kullanıcının geçmiş gönderilerini, fotoğraflarını veya arkadaşlarını kaldıramazlar.

Eski bir hesap varisi seçmek isterseniz, Facebook hesabınızı açın ve Ayarlar > Anıtlaştırma Ayarları‘ne gidin. Düzenle’yi tıklayın, arkadaşınızın adını yazın ve Ekle’yi tıklayın.

Onlara seçiminizle ilgili hemen bir mesaj gönderme seçeneğine sahip olacaksınız. Mesajı göndermek için Gönder’e tıklayın veya kararınızı bilmemelerini tercih ediyorsanız Şimdi Değil’e tıklayın. Sonunda onlara söylemeniz gerekecek, çünkü öldüğünüzde Facebook’un hesabınızı anıtlaştırması gerekecek.

Varis kişi seçtikten sonra, Veri Arşiv İzni altında Facebook hesabınızın bir kopyasını indirmelerine izin verme seçeneğini göreceksiniz. Varis kişinizin bunu yapmasına izin vermek için, onay kutusunu ve Kapat’ı tıklayın.

Ölmeden önce varis olarak bir kişiyi seçmezseniz, hiç kimse Facebook hesabınızı yönetemez, ancak yine de onu görebilirler.

hesap-varisi-ayari

Vefat etmeniz durumunda Facebook hesabınızın silinmesi

Vefat etmeniz halinde hesabınızın kalıcı olarak silinmesini tercih edebilirsiniz. Bu, birisi bize vefat ettiğinizi bildirdiğinde, tüm mesaj, fotoğraf, gönderi, yorum, ifade ve bilgilerinizin Facebook’tan derhal ve kalıcı olarak kaldırılacağı anlamına gelir.

Hesabınızın silinmesini talep etmek için Facebook ayarlarına girin. Anıtlaştırma Ayarları’na tıklayın. Aşağı inin, Vefat ettikten sonra hesabının silinmesini talep et’e ve Ölümden Sonra Sil’e tıklayın.

Birinin Facebook hesabını anıtlaştırmak

Arkadaşınız varis kişi seçmeden vefat ettiyse, anıtlaştırma talep formunu kullanarak Facebook’tan hesabı anıtlaştırmasını yine de isteyebilirsiniz. Kişinin adını, yaklaşık ölüm tarihini ve isteğe bağlı ölüm kanıtını (ölüm ilanına bağlantı gibi) sağlamanız gerekecektir.

Anıtlaştırılmış bir hesapta kişinin adının önünde “Hatırlama” kelimesi bulunur ve Facebook reklamlarında, “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” de görünmez veya kişinin doğum gününde hatırlatıcılar gönderilmez. Anıtlaştırılmış hesaplara giriş yapılamaz, bu nedenle birinin hesabını hatırlamak, hesabın saldırıya uğramasını da önler.

Birinci dereceden bir aile üyesi iseniz, hesabın anma yerine silinmesini talep edebilirsiniz. Bunu yapmak için Facebook’un Medeni Ehliyeti Olmayan veya Vefat Etmiş Kişinin Hesabı İçin Özel İstek formunu kullanın. Ölen kişinin tam adını, e-posta adresini, ölüm tarihini ve Zaman Çizelgesinin URL’sini sağlamanız gerekecektir. Ayrıca birinci dereceden bir aile üyesi olduğunuza dair kanıt sağlamanız gerekecektir. Bunu bir doğum belgesi, ölüm belgesi veya yetki belgesi ile yapabilirsiniz.