Google reklam kişiselleştirmeyi kapatma

Google destekli reklamlar neredeyse modern İnternetin her yerinde. Google’ın en önemli gelir kaynaklarından biri banner reklamları ve bunlar her türlü web sitede gösterilmeye uygun. Bir siteyi ziyaret ettiğiniz zaman, daha önce ziyaret ettiğiniz siteyle ilgili reklamları fark edebilirsiniz. Eğer ayakkabılarla ilgili siteleri çok fazla ziyaret ederseniz, diğer sitelere bakarken ayak giyimi ile alakalı reklamları fark görebilirsiniz.

Bu kime soracağınıza bağlı olarak çok hoş ve ilgi çekici ya da çok korkunç olabilir. Belki ikisinden de biraz var. Google bunu çerezleri kullanarak yapar. Elde edilen bilgilerin küçük bir kısmı, tarayıcınız tarafından sizi siteden siteye takip edip tanımlayarak hakkınızda asgari seviyede bilgiyi elde etmek suretiyle sağlanır. Aslında Google Reklamları olmasa, İnternette çoğu web site varlığını devam ettirecek maddi kaynağa sahip olamaz. Yani modern İnternet için Google Reklamları hayati bir şeydir.

Diğer yandan bu tanımlamalar; ilgi ayarları, daha önce ziyaret edilen siteler ve tespit edilen demografik bilgilerden oluşur. Bu durumu kabul etmek konusunda pasif kalmak zorunda değilsiniz. Google’ın internet bazlı reklamcılığa dair ayarlar sayfasını ziyaret ederek bunları görebilir ve ayarlayabilirsiniz.

Google sizi nasıl takip eder?

Tarayıcınızda Google Reklam Ayarları sayfasına girin. Ayrıca reklamların üzerindeki “i” ikonu ile gösterilen “Google Reklamları” yazısına tıklayarak da erişebilirsiniz.

Öncelikle, ilgi alanları olarak tanımlanmış kategorileri görebilirsiniz. Misal olarak, benim tanımlanmış ilgili alanlarımdan biri, Bilgisayarlar & Elektronik – Bilgisayar Donanımları – Laptoplar & Notebooklar – Tablet PC’ler. Tamam, bu tamamen doğru. Elektronik müşterisi olmayı severim. İsterseniz kısaca “Reklam Kişiselleştirme” özelliğini kapalı tutabilirsiniz.

Google ayrıca genel konumumu kaydeder, bu genellikle reklamcılıkla ilgilidir. İstanbul’da otururken, Ankara’daki bir satışla ilgili reklamı bana söylemesinin bir anlamı olmaz. Ayrıca tespit edilmiş demografik bilgiler de vardır.

Google benim 35-44 yaş arası birisi olduğuma karar vermiş. Cinsiyeti belirleyememiş ve soru işareti koymuş. Google’ın benim yaşımı neden olduğundan 10-15 yaş fazla gösterdiğini ya da cinsiyetimi neden belirleyemediğini bilemiyorum, ama teknoloji meraklısı arkadaşlarım arasında bu bilgileri doğru tespit edilmeyen tek kişinin ben olmadığıma eminim.

google-reklam-ayarlari

Reklam kişiselleştirmeyi kapatma

Bilgileri aslında olduğu gibi bırakabilirsiniz. Zaten değişecek tek şey, reklamlarınızda gösterilen konu ve çeşitlilik olur. Yine de bazı düzenlemeler yapmak kullanışlı gelebilir. Sıkıntıdan dolayı ya da merak ederek birkaç web site ziyaret etmiş olabilirsiniz ve bu nedenle istemediğiniz peynir reklamlarıyla rahatsız ediliyorsunuz. Tam şu anda kameralarla ilgileniyor olabilirsiniz ve bununla alakalı daha fazla reklamlar görmek isteyebilirsiniz, hatta bir indirim reklamı görmeyi umuyor olabilirsiniz.

Yanlış cinsiyeti hedefleyen reklamları görmek de gerçekten sizin için rahatsız edici olabilir. Sayfadaki düzenleme ve silme düğmelerine tıklayarak bunu düzeltebilirsiniz. Sunulan reklam ürünlerini silebileceğiniz, kategoriler ekleyebileceğiniz (bu başkasının ev ödevini siz yapıyormuşsunuz hissi verebilir) ya da reklamları kişiselleştirmeyi tamamen kapatabileceğiniz bir sayfaya sahip olacaksınız.

Reklamları kişiselleştirmeyi kapatsanız da reklam görmeye devam edersiniz. Bu sadece sizin ilgi alanlarınıza ve daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalara göre tespit edilmiş demografik bilgilerinize dayanmaz. Ancak reklam kişiselleştirmeyi kapatmak, iyi bir fikir olabilir.