Xbox One S ne zaman çıktı?

Xbox One S ne zaman piyasaya çıktı, özellikleri nedir ve fiyatı kaç para? Xbox One S hakkında tüm detaylar.

Microsoft‘un oyun kolsolu Xbox One serisinin E3 oyun fuarında duyurulan yeni üyesi Xbox One S, 2 Ağustos’ta tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de piyasaya çıktı. Xbox One S’in piyasaya çıkma tarihi 2 Ağustos 2016’dır. Xbox One S’in özellikleri de dahil olmak üzere bilmeniz gereken tüm detayları derledik.

Xbox One, belirli bir vizyon göz önünde bulundurularak oluşturuldu ve oyunlardan çok daha fazlasını içeren bir oyundu. Video akışından Kinect biçiminde hareket algılamaya kadar, oturma odanızın merkezi olmayı hedefliyordu, tıpkı Microsoft’un 2001’de piyasaya sürüldüğünde orijinal Xbox’ın öngördüğü gibi. Daha ince konsollar genellikle orijinalin piyasaya sürülmesinden üç veya dört yıl sonra piyasaya sürülür, hem PS3 hem de Xbox 360’ta gördüğümüz bir kadans, bu nedenle Xbox One S beklenen bir üründür. Belki de en büyük değişiklik, konsolun yenilenen odak noktasıdır.

Xbox One ile karşılaştırıldığında, Xbox One S en büyük gücü olan oyunlara odaklanır. Birçok yönden Xbox One S, Xbox One’ın lansmanında olması gereken şeydi. Temiz, mütevazı bir tasarıma sahiptir. Dahası, herkesin en sevdiği casus kamera Kinect’i artık özel bir adaptör gerektiren bir aksesuar haline getiriyor.

Xbox One S İnceleme

Microsoft’un Haziran ayında Los Angeles’te düzenlenen E3 oyun fuarında duyurduğu Xbox One S, 4K ve HDR (Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme) desteği ile oyunculara kusursuz bir görüntü kalitesi sunuyor. Bluetooth özelliğine sahip yeni kumandası ile kullanıcılara hem konsolda hem PC’de harika bir kablosuz deneyim fırsatı sağlıyor. Önceki model Xbox One’a kıyasla yüzde 40 daha küçük tasarlanan ve eski konsollardaki güç ünitesini de cihazın içinde bulunduran yeni konsolun rengini Microsoft ‘robot beyazı’ olarak tanımlıyor.

4K UHD Blu-ray disk oynatma ve yüksek dinamik aralık veya HDR desteği vardır. Bu daha gerçekçi, daha doğru bir renk aralığı sağlar, ancak bunu deneyimleyebilmek için HDR destekli bir televizyona ihtiyacınız olacaktır. Ve elbette, en yoğun bölümlerde bile oyunlarınızı biraz daha kararlı hale getirmek için özelliklerde küçük bir artış var. Orijinal Xbox One ile karşılaştırıldığında, yeni tasarım ve geliştirilmiş yapı kalitesi, Xbox One S’yi selefinden çok daha kolay beğenmenizi sağlar.

Parmak izi mıknatısı olmayan tamamen mat bir yüzeyden, tüy kadar hafif güç düğmesinin kaldırılmasına kadar, bunu daha iyi bir Xbox One yapan bir dizi zarif küçük ayar var. Boyutta yüzde 40’lık küçülme de cabası.

Microsoft’un Robot Beyazı olarak adlandırdığı şekilde süslenmiş, arkadaki ikisine ek olarak bir USB bağlantı noktası gibi düşünceli bir giriş düzenlemesi ile gözleri yormuyor. Ses meraklıları, Sony’nin PS4 Slim’teki optik ses çıkışını kaldırmasına rağmen, Xbox One’ın bunu koruduğunu unutmamalıdır. Xbox One S sağlam ve zarif bir kittir, yine de çok sık temizlemeniz gerekir. Cihazla geçirdiğimiz süre boyunca, dayanıklı olmasına rağmen, bir sırt çantasında taşırken bile bozulmamış dış yüzeyini bozmanın kolay olduğunu fark ettik. Birkaç günlük kullanımın ardından, izler ve lekeler fark ettik. Neyse ki, mat yüzeyi sayesinde bunların çıkarılması kolaydı.

Xbox One S ile birlikte, Robot Beyaz renkte yenilenmiş bir kontrol cihazı da geliyor. Arkadaki, özel sürüm denetleyicilerde olduğu kadar belirgin olmayan dokulu bir tutuş, ses için 3,5 mm jak ve hoş, tıklamalı bir geri bildirime sahip düğmelerden oluşan bir dizi değişikliğe sahiptir. Donanım her açıdan selefine göre harika bir gelişme olsa da, işletim sistemi henüz tam olarak iyi değil. Ekran görüntüsü alma veya video kaydetme gibi küçük sıkıntılar olabilir. Xbox One işletim sisteminin ilk sürümüne göre önemli ölçüde geliştiğini düşünürsek, şikayetlerimizin daha fazla sistem güncellemesi ile hafifletileceğini umuyoruz.

Xbox One S özellikleri

500 GB, 1 TB ve 2 TB varyantlarında mevcut olan Xbox One S, halihazırda bir Xbox One’a sahip değilseniz değerlendirmeye değer. Başta da belirttiğimiz gibi, Xbox One’da olması gereken özellikler buydu. Yeni alıcılar için hoş bir değişiklik, ancak yükseltme yapmak için güçlü bir neden yok ve gelişinin zamanlaması bu kadar garip olamazdı.

Bunun nedeni, Project Scorpio olarak adlandırılan güçlendirilmiş, daha güçlü bir Xbox One’ın gelecek yıl çıkacak olması nedeniyle, Xbox One sahipleri kesinlikle şimdilik beklemeyi düşünmeli. Bununla birlikte, Project Scorpio’nun Xbox One S ile doğrudan rekabet etmediğini ve yine de yaklaşık bir yıl boyunca çıkmayacağını belirtmekte fayda var. Ve PS4 Pro’ya çok benzer şekilde, bundan en iyi şekilde yararlanmak için HDR’li bir 4K ekrana ihtiyacınız olacak, bu da genel maliyeti önemli ölçüde artırıyor.

Öte yandan, daha iyi bir TV Xbox One S deneyimini tamamlarken, oyunların Xbox One ile aynı çözünürlükte çıkması gerekli değildir. Ve Project Scorpio’nun da oldukça pahalı olması beklendiğinde, yakın zamanda yeni bir 4K ve HDR TV satın almak istemiyorsanız, Xbox One S’i iyi bir seçenek haline getiriyor.

Xbox One S fiyatı

Türkiye pazarına 2 TB kapasiteye sahip özel ve sınırlı sayıda üretilmiş sürümle giriş yapan Xbox One S, 1.899 TL fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Eylül 2016 itibarı ile ise 1 TB kapasiteli yeni Xbox One S modeli 1.699 TL fiyat etiketiyle satışa çıktı.

Xbox One S, 31 Aralık 2020 itibariyle Türkiye’de 2,800 TL ila 3,000 TL arası fiyat etiketiyle satılıyor.