Kanal Riva Projesi nedir, ne zaman başlayacak?

Kanal Riva Projesi, Beykoz’dan Karadeniz’e dökülen Riva Deresi’nin ıslahını amaçlamaktadır. Ancak projeye yönelik Riva Deresi’nin doğasını yok edecek olması sebebiyle yoğun tepki var.

Beykoz Belediyesi, “Kanal Riva Projesi” için ÇED sürecini başlattı. Beykoz Belediyesi, “Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi İle Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi” dosyasını İstanbul Valiliği’ne sundu. 8 Ocak’ta Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatıldığı açıklandı.

Kanal Riva Projesi nedir?

Riva Deresi’nin ıslahı ve ticari olarak kullanılabilir hale getirilmesini amaçlayan proje ile Riva Deresi’ni ve yan kollarını kapsayacak şekilde dere ıslahı yapılacak. Dere çevresine çeşitli tema parklar ve ticari alanlar planlanıyor.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, dere yatağı çevresinde tema park adı altında restoranlar, sağlıklı yaşam merkezleri, peyzaj merkezleri, rekreasyon alanları, tekne yanaşma yerleri, ticari alanlar, satış birimleri ve seyir terasları gibi çok sayıda yapı inşa edilecek.

Kanal Riva Projesi ne zaman başlayacak?

Dosyada yer alan bilgilere göre, proje bedeli yaklaşık 63 milyon 231 bin TL olarak belirlendi. Bu paranın 29 milyon 832 bin TL’si Riva ve yan kolları ıslah tesisleri, 33 milyon 398 bin TL’si ise kentsel planlama ve peyzaj projeleri için harcanacak. ÇED süreci tamamlandıktan sonra projede inşaat çalışmaları başlayacak.

Proje dosyasında, çalışmalar sırasında dere yataklarında kazı ve hafriyat çalışmaları yapılacağı belirtildi. Dosyada “Riva Deresi ve yan kollarında, gerekmesi halinde dere derivasyonu yapılacak ve dere yatakları iş makinaları ile düzenlenecektir. Toplam 29,41 kilometrelik dere yatağı ıslahı gerçekleştirilecek ve 11 tane tekne yanaşma yeri inşa edilecektir” denildi.