2B Arazilerinin Satışına İlişkin Yeni Düzenleme

- Yorumlar

TBMM Genel Kurulu’nda, 2B arazilerinin satışına yeni düzenleme getiren kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, 2B arazilerinin satışında, taşınmazların 400 metrekareye kadar olan kısmı, rayiç bedelin yüzde 50’si esas alınarak hesaplanacak. Ayrıca arazilerin satın alınması için ödenen başvuru bedeli ödeme şartı kaldırıldı. Artık müracaatlar para yatırmadan yapılacak.

2B kapsamında bulunan 591 bin 913 parseldeki 671 bin 980 hak sahibinin sonucunu merakla beklediği görüşmeler tamamlandı. 2B arazilerinin satışı ile alakalı yapılan çalışmalar sonuç verdi ve bedellerle ilgili yeni düzenleme yasalaştı. Önceki kanunda, 2B arazisinin satış bedelinin tamamı rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanıyordu. Yapılan görüşmeler sonucu 400 metrekare altındaki araziler için yeni düzenleme getirildi.

Başvuru bedeli de kaldırıldı

6412 sayılı, Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun’da değişiklik yapan teklif, kabul edilerek yasalaştı.
Yasaya göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedeli, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50’si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak. Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahipleri hisseleri oranlanarak uygulanacak.
Başvuru yapmamış olan hak sahipleri herhangi bir bedel ödemeden 26 Şubat 2013 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular da, bedel alınmaksızın geçerli kabul edilecek.

Sultanbeyli’deki hak sahiplerinin yüzde 90’ı yüzde 50’den faydalanıyor
Genellikle tamamı 2B arazisi sanılan Sultanbeyli’de, bu yanlış kanının aksine 2B arazilerinin oranı, yüzölçümün sadece yüzde 25’i kadar. Bu yüzde 25’lik dilimdeki arazilerden de 400 metrekare ve altında kalanların oranı yüzde 90. Yani Sultanbeylili hak sahiplerinin büyük bölümü rayiç değerin yüzde 50’sini ödeyecek.

“Rayiç bedelin tespitinde objektif kriterler uygulanıyor”

Teklifin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, rayiç bedellerin yüksekliğine ilişkin eleştiriler üzerine “Rayiç bedelin tespiti ve buna ilişkin gerekli kontroller objektif kriterler uygulanarak yapılıyor. Bu düzenleme özel değil, ülke genelinde uygulanacak genel bir düzenlemedir” diye konuştu.
Görüşmeler sırasında açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da 2B kapsamında şu ana kadar 481 bin 748 kişinin başvurusu olduğunu söyledi ve “75 milyonun hakkını koruyarak bir kanun hazırladık. 400 metrekareye kadar rayiç bedelin yüzde 50’si üzerinden hesaplanacak olması, zenginleri korumak amacıyla değil, gecekonduda yaşayan fakir fukara için yapıldı. Zengin adam 400 metrekareye villa yapmaz.” dedi.

“Önceliğimiz vatandaşın mağdur olmaması”

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise 2B arazileri ile ilgili yapılan düzenlemeden memnun olduklarını söyledi ve “Bizim, yaptığımız tüm çalışmalardaki önceliğimiz vatandaşımızın mağdur olmamasıdır. Bunun için elimizden geleni yapıyor, gerekli mercilerle sıklıkla görüşmeler gerçekleştirerek vatandaşımızın taleplerini ilgililere iletiyoruz. Bu değişiklik, yaptığımız girişimlerin olumlu netice vermesi olarak değerlendirilmelidir. Yeni düzenlemenin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

x